Австрійський, голландський, французький. Як на Буковині селяни самі варять сири за європейськими рецептами (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

04 Кві, 2019 18:35

Поділитись публікацією
Австрійський, голландський, французький. Як на Буковині селяни самі варять сири за європейськими рецептами (ФОТО)

Унікальна сироварня знаходиться в селі Михалійвці, яке входить до Глибоцької ОТГ в Чернівецькій області.

Її на основі кооперативу заснували самі ж мешканці ОТГ. Створювати спілку розпочали близько року тому, а офіційне відкриття відбулося у березні 2018. Нині продукцією з Буковини смакують не лише в регіоні, а й беруть як сувеніри закордон. Що там казати – навіть посол Австрії смакувала сиром з Глибоцької ОТГ, як рідним. Але про все по-порядку.

Голова Глибоцької ОТГ Григорій Ванзуряк розповідає, що більшість мешканців села тримають корів та їздять до Чернівців або інших сіл, щоб продавати молоко. Саме тому в ОТГ прийняли рішення створити свій кооператив. Він має назву Буковинська сироварня “Добрі Ґазди” – тепер людям нема потреби їздити деінде і продавати молоко.

“Досвід вирішили перейняти у підприємства із Закарпаття, і у чоловіка, який розводить кіз поблизу Львова, та сам варить сир”, – зазнає голова ОТГ.

Вчитись варити сири селяни починали в їдальні школи. Спочатку в малих дозах – давали куштувати людям, щоб зрозуміти, який виходить найкраще. Кошти на обладнання для сироварні надала Австрійська Агенція Розвитку, пише “Галка”. Отримати допомогу з ЄС, як показує досвід – реально, кажуть буковинці. Варто лише бути певним в успішності свого проекту і довести його життєдайність. Тепер у кооперативі є 36 членів (постачальників сировини), а на самій сироварні працює шість людей.

“Молока у нас в країні багато, хоч всю Європу можна затопити. В Україні є тільки три виробника обладнання для виготовлення сирів. Обладнання для підприємства постачали з Сумів. “, – говорить Ванзуряк.

Голова ОТГ додає, що на виробництві використовують австрійську технологію сироваріння. Саме тому на офіційне відкриття завітала посол Австрії, котра сказала, що саме такий на смак сир варять у неї на батьківщині.

Свою роботу сироварня розпочинає з самого ранку, коли селяни приносять молоко. Його одразу перевіряють за всіма показниками, а ветеринарна служба, яка співпрацює із кооперативом, перевіряє стан худоби.

“Від жирності молока люди отримають фінансовий бонус. У кого хороша жирність, то можуть отримати й 11 гривень за літер. Люди більше не возять свою продукцію на ринок, а реалізовують її тут, у селі. За день сироварня може переробляти від 200 до 700 літрів молока”, – говорить голова ОТГ.

Після всіх перевірок молоко через спеціальні фільтри потрапляє у чани, яке очищують від найменших частинок. Далі його охолоджують та визначають, який сир будуть виготовляти. Після цього молоко трохи нагрівають, вводять потрібний фермент. Через деякий час у молоці утворюються грудки, з яких і починається виробництво самого сиру. А сироватку, яка залишається після цього, віддають селянам для годування худоби. Тому виробництво є безвідходним. Сир потрапляє у спеціальний розсіл, звідки вбирає необхідну кількість солі. Далі його покривають харчовим латексом і він дозріває у спеціальній камері – від декількох тижнів до декількох місяців.

Головний технолог розповідає, що українські селяни без проблем опанували різні технології сироваріння. Готують за рецептами з Австрії, Нідерландів, Франції.

“Ми варимо три види сиру та виготовляємо сири з наповнювачами: базиліком, горіхами та інші. Також продовжуємо експериментувати з іншими видами сиру, а асортимент весь час розширюється”, – додає він.

Так, наприклад, нещодавно спробували вимочувати сир у вині, а не у розсолі. Жартують, що він вийшов по кольору, як одна велика виноградина, і був дуже смачним.

Свою продукцію Буковинська сироварня “Добрі Ґазди” реалізовує у Чернівцях, а також на замовлення надсилає поштою по всій Україні. Згідно договору з Австрійською Агенцією Розвитку підприємство не може бути прибутковим, тому зароблені гроші йдуть на покращення виробництва. А от за здане молоко селяни щомісяця отримують 5-6 тисяч гривень. В майбутньому планують створити власну кооперативну ферму, що дасть можливість отримувати значно більшу кількість молока і збільшити виробництво сиру.

Головне фото: Чернівецький центр розвитку місцевого самоврядування

Теги: