Безпека у смартфоні: у Франківську запрацював мобільний додаток для виклику поліції (ФОТО)
01 Сер, 2018 10:57
У середу, першого серпня, в Івано-Франківську презентували мобільний додаток “My Pol” – платформу для комунікації громадян та поліції.
Відтепер франківці мають можливість викликати правоохоронців завдяки мобільному додатку, який запустила Національна поліція. На думку правоохоронців – це дозволить ще оперативніше реагувати на виклики.
Функції програми дозволяють: здійснити швидкий виклик патрульної поліції, завдяки кнопці “SOS”, знаходити найближчий поліційний відділок або установу медичної допомоги, отримувати актуальні новини поліції та оцінювати роботу конкретного правоохоронця, вказуючи номер жетону.
Під час надзвичайної ситуації людина повинна натиснути на одну кнопку і поліціянти відразу ж отримають дані щодо характеру загрози та місцезнаходження потерпілого. Далі на місце події негайно виїжджає наряд патрульних.
“Зараз мобільні телефони є у всіх у кишені. Якщо є можливість ним користуватися, чому б не робити цього. Це і є покликання додатку – спростити комунікацію між громадянином та правоохоронцями. У роботі поліції час йде на секунди, тож додаток ще й зробить спілкування з полісменами оперативнішим”, – розповідає представник проекту Дмитро Кібзун.
За його словами, це особливо корисний сервіс для туристів, особливо іноземних, адже можуть бути проблеми в плані мовного бар’єру, а “My Pol” усе значно спрощує.
Крім цього, у програмі розміщена корисна інформація стосовно повноважень поліціянта та правила поведінки, якщо громадянин став свідком злочину.
Додаток “My Pol” можна завантажити безкоштовно в електронному магазині Play Маркет для користувачів смартфонів на системі Android та App Store, якщо громадянин користується технікою від Apple.
Також планують розширити додаток у масштабах цілого світу, аби українці всюди почували себе у безпеці. Кібзун запевнив, що персональні дані користувача лишаються конфіденційними.
До слова, хибний виклик карається, тому поліціянти прохають франківців бути свідомими та не робити “фейкові” виклики.