Діти долають до 9 кілометрів до відвозу. У Франківську обговорюють питання гірських шкіл (ФОТОФАКТ)

Автор: Дубінець Вікторія

15 Jun, 2017 11:12

Поділитись публікацією
Діти долають до 9 кілометрів до відвозу. У Франківську обговорюють питання гірських шкіл (ФОТОФАКТ)

15 червня в облдержадміністрації відбулося виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти на тему: «Гірська загальноосвітня школа: стан, перспективи розвитку (на прикладі Івано-Франківської області)».

Читайте також: За два місяці до початку навчального року дві третини закладів освіти на Франківщині - без укриттів

На початку засідання перший заступник Голови Комітету з питань науки і освіти Верховної Ради України Олександр Співаковський зазначив, що з вересня утверджуватиметься ряд законів про освіту, зокрема, базовий закон “Про освіту”, який піднімає питання і гірських шкіл.

“У нас взагалі 575 шкіл з особливим статусом, 255 – в Івано-Франківську. Вчорашній день ми були на місцевості, і такого багатства людського дуже важко десь побачити. Втратити унікальність дуже просто, втратити таку перлину, як Івано-Франківська область, дуже просто. Якщо ми закриємо гірські школи, то люди думатимуть: “Все, це тупік цієї території, нема нічого, це кінець. Коли ми хочемо закрити таку школу, ми повинні думати про інтереси наших дітей і про розвиток території. Якщо закриваємо, ми віддаємо цю землю не знати кому, але люди там точно вже не будуть. Треба знайти певний баланс. Держава повинна розуміти, що кошти – це інструмент, завдяки якому повинна розвиватися освіта в особливих регіонах. Так, може доведеться витратити 20-25 тисяч на навчання дитини, але ж ми зберігаємо перлину. А так думають, що, якщо більше 10 тисяч, то це вже все. Якщо хтось не купить “Фольсваген” за 600 тисяч гривень і віддасть гроші якійсь школі, то нічого поганого не буде”, – сказав Співаковський.

Тому чиновники та освітяни області зібралися в облдержадміністрації, щоб обговорити питання гірських шкіл та розвитку освіти, зокрема.

“Без молоді і без діток у цих районах школи будуть занепадати. Я тішуся, це наша спільна позиція з головою облради, що нема жодного політичного питання, коли стоять питання, які треба вирішувати щодо гірських шкіл”, – сказав голова ОДА Олег Гончарук.

Заступник голови Івано-Франківської обласної ради Василь Гладій зазначив, що при розгляді питання високогірних шкіл потрібно зважати на специфіку.

Із доповіддю щодо питання високогірних шкіл виступив директор департаменту освіти і науки ОДА Віктор Кімакович. Він зазначив, що малокомплектних шкіл із особливим статусом є лише 15.

“Це не величезна проблема, але вона присутня. Там присутня індивідуальна та інклюзивна форми навчання. Нам потрібно створити умови для навчання та виховання учнів. Пришкільні інтернати -вони потрібні, і ми від них нікуди не дінемося. Щодо проблем, всі ми бачили стан доріг, якими підвозять учнів до шкіл, у багатьох місцях довіз фізично неможливий. Дітям доводиться долати від 1,5 до 9 кілометрів до підвозу, а в деяких місцевостях ще додатково потрібно пройти до 5 кілометрів, бо нема навіть можливості довезти дітей”, – зазначив Кімакович.

Серед проблем також нефінансування пришкільних інтернатів, неможливість організувати гаряче харчування, низька швидкість інтернету тощо.

Кімакович сказав, що для вирішення проблем потрібно забезпечити особливі школи автобусами з підвищеною прохідністю. Важливим є й утворення класових комплектів, можливість виділення коштів на капітальні ремонти доріг, створення однієї опорної школи, де передбачене держфінансування, а у майбутньому – створення таких шкіл у кожному гірському районі, залишення посади шкільного бібліотекаря, збільшення кількості гуртків тощо.

Голова Верховинської РДА Олег Лютий каже, що віддаленість і погодні умови накладають відбиток на освітянську галузь зокрема.

“Це проблематика і Закарпатської, Чернівецької областей. Ми маємо зберегти ту систему, яка існує на території району зараз у галузі фінансування”, – підкреслив Лютий.

Також голова РДА зазначив, що череж особливості району він особисто щодня довозить 5-7 дітей до школи.

Загалом освітяни згодні з важливістю прийняття нового закону, який дозволить зробити освіту кращою, передає “Галка”.

колегія