Долю івано-франківського спиртзаводу «Княгинин» вирішує львівський суд: працівники влаштували пікет (ФОТО)
16 Чер, 2017 16:30
Справу про банкрутство Івано-Франківського обласного державного об’єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості розглядає колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду.
Раніше Господарський суд Івано-Франківської області за позовом ДФС і арбітражного керуючого ухвалив постанову про банкрутство і початок процедури ліквідації підприємства. На це прокуратура Івано-Франківської області подала апеляцію.
Перше слухання у справі відбулося у вівторок, 14 червня. Перед приміщенням суду, у якому розглядається справа, на акцію протесту з плакатами в руках вийшли кілька десятків працівників підприємства. Пояснюють, що проти банкрутства підприємства, на якому працювали багато років. Що раніше підприємство мало декілька цехів, а також випускало продукцію під торговою маркою “Княгинин”. А тепер підприємство зупинене, працівники натомість мають кількамісячну заборгованість, пише і показує ЗІК.
З вересня минулого року не отримує зарплату механізатор Степан Федорович.
“Я вже десятий рік працюю там, а люди по 40 років працюють. І в такій самій ситуації, як і ми, – каже працівник. – Вони кажуть, що то всі пенсіонери і всіх треба виганяти. Але підприємство працювало на цих пенсіонерах. Нормально працювало, продукція випускалася. А тепер мало того, що заборгованість, а ще й роботи не дають. Всіх відправляють на біржу – а там по 450 гривень будем получати. Хіба на такі гроші можна прогодувати сім’ю? Бомжами, звичайними бомжами стали!”.
“Гарна, велика територія у нас, 7,5 гектарів. Працював хлібопекарний, кормовий, спиртовий, вуглекислотний цехи, два лікеро-горілчані цехи. Новіший цех уже побудували за незалежної України, – розповідає начальник відділу Уляна Артюх. – А не працює підприємство з початку зимових канікул. Щоби запустити підприємство, нам треба було купити ліцензію на оптову торгівлю. Обіцяли нам – продамо продукцію – будуть гроші. І ми заплатимо ліцензію – будемо дальше працювати. Але цього не сталося. І на даний час, 10 квітня, оголосили про ліквідацію. Я до цього рішення ставлюся негативно, тому-що не може горілчане виробництво бути збитковим, бути банкрутом. Ми не тільки не отримуємо зарплати, а й податки не виплачені. І якщо нас ліквідують – люди отримають мінімальну зарплату по 550 грн. Це як бомжі. Я попрацювала на підприємстві 30 років – це моя хата, це мій дім, це моє життя. Я прийшла після інституту, отримала квартиру на підприємстві, чоловік працює на підприємстві. Ми не уявляємо, як ліквідують це підприємство і ми підемо на вулицю. Вся сім’я”.
Насправді, як припускають учасники мітингу, головна цінність підприємства – чимала територія у центрі міста. Тому й справу про банкрутство інакше як рейдерством не вважають.
Ще одна учасниця мітингу, колишній начальник юридичного відділу підприємства Любов Лаб’як, розповіла, як виникли борги перед кредиторами. Свого часу відправили у Донецьк продукцію, за яку отримувачі так і не розрахувалися.
“Я не розумію, як це податкова вимагає, щоби ліквідували наше підприємство. І що держава винна державі. Зараз у нас на даний час боргів є на 18 мільйонів – і з них 15 мільйонів – податковій. І цей борг, як говорить закон, можна списати. Бо він виник з 97-року. І ми тоді домовлялися з головою ДПА України. У нас уже були в банкрутстві і мирова угода і санація, але ліквідації у нас не було. Це ж державне підприємство, як його можна ліквідувати? Це ж державне майно і органом управління є держава”.
Як розповіла колишня працівниця, нові борги виникли за теперішнього керівництва, і ці зобов’язання теж можна погасити майном. “Ми просимося в Державне підприємство “Укрспирт” – орган управління майном може передати нас в ДП, де будуть давати там сировину, де заберуть у нас наші лікеро-горілчані вироби, заплатять людям зарплату, заплатять податки і ми відновимо виробництво. Не одне підприємство вже так поступило. Для цього й створено ДП “Укрспирт” і вони теж хочуть нас узяти”.
Тимчасово виконуюча обов’язки генерального директора підприємства Зінаїда Гаргат розповідає, що на підприємство її не допускають. “Наше підприємство існує уже 139 років. На підприємстві є 200 штатних працівників. 10 квітня 2017 Господарський суд Івано-Франківської області ухвалив постанову, якою визнав підприємство банкрутом, відкрив ліквідаційну процедуру і призначив ліквідатором арбітражного керуючого. Постанову суду оскаржила прокуратура Івано-Франківської області і скерувала апеляційну скаргу до Львівського апеляційного господарського суду. Весь трудовий колектив не погоджується з ліквідацією підприємства, і сьогодні ми підтримуємо апеляційну скаргу прокуратури. Ми вважаємо, що підприємство навмисно і свідомо зацікавленими особами доведено до банкрутства. Тому і працівники не погоджуються з таким рішенням суду, намагаються відстояти свої права і інтереси державного підприємства”.
Як розповідає Зінаїда Гаргат, починаючи з 2017 року підприємство продукції не виготовляє, а всі виробничі процеси зупинені. “Працівники виходять на роботу, але роботи не виконують, тому що все стоїть. Зарплата нараховується, але працівники її не отримують. Заборгованість по заробітній платі перед працівниками – з вересня 2016 року”.
На думку Зінаїди Гаргат, підприємство планують викупити у порядку ліквідації. “Ці особи, які уже хочуть приватизувати, вирішили “вирвати” його із загальної кількості підприємств спиртової галузі і шляхом ліквідації викупити його”. Підтримує керівник і думку про вихід “Княгинина” з Державного концерну “Укрспирт”, який також перебуває у стані ліквідації, і входження у склад Державного підприємства “Укрспирт”. “Всі підприємства, які раніше належали концерну “Укрспирт”, у порядку реорганізації, повинні увійти до складу Державного підприємства “Укрспирт”. Поки-що наше підприємство до складу цього підприємства на увійшло. Тому-що така організація блокується. Якщо би підприємство увійшло до складу ДП “Укрспирт”, воно би втратило права юридичної особи і було би тяжче його ліквідувати”.
Міністерство АПК і ДП “Укрспирт” розробили план заходів, як відновити виробничі процеси на підприємстві. Міністерство АПК також долучилося до участі у судовому процесі. “Ми сподіваємося, що суд прислухається до трудового колективу і ухвалить рішення на користь трудового колективу. Скасує постанову Господарського суду Івано-Франківської області, поверне підприємству право розпорядження майном і таким чином дасть можливість відновити виробництво, а працівникам дасть можливість отримати хоч частину заробітної плати”.
На думку керівника, попередня постанова була винесена з грубими порушеннями, які й будуть озвучені у залі суду.
Колегія суддів розпочала розгляд справи за участі т.в.о. керівника підприємства, прокурора, ДФС, профспілки та арбітражного керуючого. На запитання судді, позицію щодо ліквідацію пояснили представники ДФС і арбітражний керуючий Олександр Седлецький.
“Основною причиною тому є величезна кількість працюючих працівників на даному підприємстві. Це ставить собівартість продукції такою, що підприємство просто-напросто є нерентабельним. Навіть якщо має закази, навіть якщо воно працює. Воно є нерентабельним”, – каже Олександр Седлецький. Як повідомили відповідачі, процедура банкрутства була розпочата після відповідного рішення комітету кредиторів.
Натомість прокурор повідомив, що вважає постанову Господарського суду Івано-Франківської області незаконною, винесеною з порушенням норм законодавства. Також прокурор акцентував на відсутності підстав визнання боржника банкрутом.
“На Івано-Франківське обласне державне об’єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості поширюється Закон України “Про введення мораторію на примусову реалізацію майна”. Відповідно, при визначені боржника банкрутом та прийнятті ліквідаційної процедури буде проводитись продаж майна, а це суперечить вищевказаному законодавству”.
У зв’язку з неготовністю учасників до розгляду справи, а також з отриманим від Міністерства АПК листом судді вирішили перенести розгляд справи на 27 червня 2017 року.