Франківцям розповіли, як виявити і лікувати RSV-інфекцію в дітей

Автор: Костинюк Олександр

10 Січ, 2019 18:31

Поділитись публікацією
Франківцям розповіли, як виявити і лікувати RSV-інфекцію в дітей

Респіраторно-синцитіальний вірус (RSV) – інфекція, яка викликає різноманітні симптоми у дітей віком до двох років. Однак, більшість дітей, які інфіковані вірусом, відчувають тільки симптоми застуди і одужують самостійно без ускладнень.

Проте, у певної групи пацієнтів RSV-інфекція може перебігати із ускладненнями. До них відносять:
– діти молодше 6 місяців
– передчасно народжені діти
– діти, які мають захворювання легень або імунної системи.

RSV – вірус, який знаходиться у мікрокраплинах слюни чи слизу із носу. Ці мікроби поширюються безпосередньо від людини до людини при кашлі і чханні або при контакті із забрудненими предметами (дверна ручка, іграшки). Інфекція найбільш поширена в зимово-весняний період. Нижче наведено ознаки RSV- інфекції у немовлят, коли необхідно звернутися до лікаря і як запобігти поширенню вірусу.

Симптоми RSV-інфекції:
– нежить
– лихоманка
– поганий апетит або сон
– погіршення самопочуття
– кашель
– хрипи
– утруднене дихання
– втягнення податливих місць грудної клітки (міжреберних проміжків)
– пришвидшене дихання
– зупинка дихання.

RSV-інфекція є найпоширенішою причиною бронхіоліту і пневмонії у дітей молодше одного року. Проникнення вірусу в дихальні шляхи викликає набряк слизової оболонки бронхів, який призводить до накопичення слизу в дихальних шляхах. Кожен пацієнт переносить RSV-інфекцію індивідуально. Деякі з них мають незначні симптоми, а інші можуть мати небезпечні для життя ускладнення.

Лікування

RSV є вірусом, тому існує наступна практика, щоб допомогти подолати його.

Антибіотики не діють на віруси, і немає вакцини щоб запобігти захворюванню. Тому, лікування RSV спрямоване на лікування симптомів і запобігання ускладнень.

У більшості випадків RSV-інфекції немовлята одужують без лікування через 1 – 2 тижні. Іноді при адекватних соціально-побутових умовах діти можуть лікуватись вдома.

Симптоматичне лікування
Збільшити об’єм рідини, яку споживає дитина. Регулярне споживання рідини запобігає зневодненню у дітей, хворих на RSV-інфекцію.

Заохочуйте дитину до споживання рідини. Якщо дитині більше 6 місяців, спробуйте дати їй більше води. Діти, що знаходяться на грудному вигодовуванні, груди матері давати на вимогу, а не по часу.

Різні препарати можуть призначатись у вікових дозах з метою корекції дискомфорту і зниження температури тіла. Якщо немовля ніколи не отримувало їх раніше або має вік до 3 місяців – важливо повідомити про це лікаря перед тим, як дати дитині ліки.

Очищення слизу з дихальних шляхів. Видалення надлишкового слизу з рота або носа дитини можливе за допомогою груші або відсмоктувача. Дана процедура полегшує дитині дихання та споживання їжі.

Завжди зверніться до лікаря, перш ніж давати дітям та немовлятам ліки від застуди чи кашлю. Деякі ліки містять речовини, які не підходять для дітей віком до 6 років. Батьки повинні уникати прийому більшості комбінованих ліків від застуди та кашлю у дітей віком до 2 років.

Інгаляційна терапія через небулайзер дітям віком до шести місяців в Україні та світі не рекомендується. Немає даних, що інгаляційні гормони полегшують перебіг та тривалість захворювання.

При зниженні насичення кисню в крові (сатурація) дитині показана киснева терапія через маску або носові канюлі. Здійснити це можна тільки у стаціонарі.

Коли звертатися до лікаря? Негайно зверніться до лікаря або за екстреною медичною допомогою, якщо дитина виявляє будь-які ознаки утрудненого дихання, наприклад:
– в’ялість
– пришвидшене дихання
– втягнення податливих місць грудної клітки при диханні
– синюшність навколо губ або нігтів
– зниження споживання води та їжі
– зниження активності дитини
– надсадний непродуктивний сухий кашель.

Профілактика

Регулярне миття рук може допомогти запобігти передачі RSV. Вірус дуже заразний, тобто дуже легко поширюється між людьми. Деякі прості заходи можуть допомогти людям уникнути зараження. Деякі з цих заходів включають:
– Уникати тісного контакту з хворими (поцілунки, обійми і рукостискання).
– Уникати дотику до обличчя, очей, рота або носа.

Здоров’я Вам та Вашим малюкам!!!

Статтю підготував лікар-педіатр “Лікувально-діагностичного центру святого Луки”
Семкович Ярослав Васильович
Ліцензія АЕ № 459538 від 03.07.2014р.
м. Івано-Франківськ, вул. Гарбарська 22,
Інформаційна лінія: (0342) 72-47-31, (098) 417-88-31, (050) 940-07-81, http://medcentr.if.ua.