Сотні незаконних сміттєзвалищ та майже заповнені полігони. Прикарпатцям нагадали, чому варто сортувати сміття (ФОТО)
03 Лис, 2017 07:30
Картина із сміттям на Франківщині невтішна. Кількість твердих побутових відходів щороку збільшується, територія полігонів не безмежна. Позитиву не додають й численні незаконні сміттєзвалища. Ситуацію може змінити відповідальне сортування та переробка сміття, але поки й тут поки немає відповідних культури людей та заводів.
Читайте також: Як не потрапити "на гачок" кібершахраїв: поради франківських поліціянтів (ВІДЕО)
В управлінні екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА «Галці» розповіли, що в області експлуатується 16 постійно діючих полігонів ТПВ. На спеціально відведеній території, площею 83 га, вже захоронено близько 3 млн. тонн відходів. Тільки впродовж 2016 року було захоронено 893 тис. кубічних метрів, або 183 тис. тонн сміття.
Найбільші полігони розташовані у селі Рибне Тисменицького району, в урочищі «Височанка» на Калущині, у Коломиї, селі Тростянець Долинського району, селі Пнів Надвірнянського району. На них минулого року було захоронено 734 тис куб. метрів, або 140,9 тис. тонн ТПВ, що складає 82% всіх ТПВ області. Лідером тут є полігон у Рибному. Впродовж 2016 року тут було розміщено 508 тис. м куб. сміття, що становить понад половину від річного об’єму в області.
«Полігон зараз заповнений на 85%, щодня приймаємо приблизно 250 тонн побутових відходів. Він у нас в оренді до лютого 2027 року. Якщо ми реалізуємо всі заплановані заходи, то до цієї дати громадяни міста можуть бути спокійними. Мова йде про будівництво сортувальної лінії та реконструкцію третьої черги полігону», – запевняє директор комунального підприємства «Полігон ТПВ» Юрій Мороз.
Загалом завантаженість полігонів ТПВ області становить понад 80%. Хоча посадовці про ймовірну екологічну катастрофу не говорять, все ж, місце для відходів може закінчитися.
Читайте також: До 2027 року громадяни міста можуть бути спокійними, – Юрій Мороз, директор франківського полігону (ФОТО)
Проблемою є й стихійні сміттєзвалища. В області спеціальна комісія їх виявляє, ліквідовує та щоквартально звітує про це управлінню екології та природних ресурсів. Тільки впродовж 2016 року на території області виявлено 802 та ліквідовано 790 стихійних сміттєзвалищ. Протягом першого півріччя 2017 року виявлено 505 несанкціонованих сміттєзвалищ та ліквідовано 472.
Зменшити навантаження на полігони може сортування сміття. На території Прикарпаття ресурсоцінні компоненти твердих побутових відходів збирають 48 підприємств. Мова про чорний та кольоровий металобрухт, папір, скло, ПЕТ пляшки, поліетилен, відпрацьовані акумуляторні батареї, автомобільні шини тощо.
Прикладом в Івано-Франківську є екологічна компанія «Віза-Вторма», яка має парк із близько 400 контейнерів. Тут відходи заготовляють, сортують, кепують та відправляють на переробку. ТВП беруть з франківського полігону, з яким підписаний договір, зі встановлених ними у місті контейнерів, а також відходи приносять люди. За словами начальника підрозділу полімерів Ігоря Іваника, всередньому у місяць відсортовують 200 тонн макулатури та 200 тонн склобою. Франківці тут можуть не тільки позбутися непотрібних речей, а й підзаробити. У компанії кілограм макулатури оцінюють у 2 гривні 30 копійок, 50 копійок дають за змішаний склобій, 80 копійок – за безбарвний.
Оскільки процес сортування сміття тут не повністю автоматизований, потрібна робоча сила.
«До 300 гривень у день можна заробляти, а людей важко знайти. На сортувальну лінію потрібно 7 осіб, на прес – ще два, на полімери – 12-13. Завжди є десь 8 осіб, тобто 5 не вистачає», – пояснив пан Іван.
До речі, Івано-Франківськ анонсував облаштування сортувальної лінії, однак її досі немає.
На жаль, за даними управління житлово-комунального господарства департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури облдержадміністрації збір ресурсоцінних компонентів твердих побутових відходів запроваджено тільки в 61 населеному пункті.
Їх переробляють на різноманітних виробництвах – починаючи з великих металургійних комбінатів по виплавці металу, де використовують металобрухт, комбінатів по виготовленню скловиробів, де використовується склобій, до невеликих прикарпатських цехів по переплавці відходів пластику на гранули з яких потім формують самі пластмасові вироби чи, наприклад, додавши до відходів поліетилену пісок та барвник, формують полімер-піщану черепицю чи каналізаційні люки.
«Використання ресурсоцінних компонентів ТПВ дуже різноманітне і потрібне для людей. Те, що могло б бути викинутим, отримує друге життя і служить людині», – запевняє начальник відділу економіки природоохоронної діяльності, екологічного моніторингу, зв’язків з громадськістю та засобами масової інформації Петро Кульба.
Тож потрібно зробити все для того, щоб заохотити людей сортувати сміття. За короткий термін зробити це важко.
«Виховання населення необхідно починати з дитячого садочка, продовжувати у школі, вищому навчальному закладі, на відправах у церкві , на телебаченні, а найголовніше необхідно адаптувати (змінити) законодавство України до законодавства Євросоюзу, який вже пережив те, що переживаємо тепер Ми з Вами», – сказав пан Петро.
За його словами, Європа також витратила десятиліття для впорядкування свідомості населення, використовуючи різні методи виховання – починаючи від матеріального зацікавлення, закінчуючи різного роду штрафами.
Органам місцевого самоврядування рекомендовано навчити мешканців правильно поводитися із відходами та забезпечити встановлення контейнерів для відсортованого сміття. У 2016 році з обласного фонду Охорони навколишнього природного середовища на раціональне використання і зберігання відходів виробництва і побутових відходів профінансовано 20594,467 тис. гривень, з них освоєно 16104,76 тис. гривень.
До речі, з 1 січня 2018 року Україна зобов’язалася сортувати все сміття за видами матеріалів, а також розділяти його на придатне для повторного використання, для захоронення та небезпечне. Як з цим впорається Івано-Франківськ та область – побачимо.
Прикарпатцям варто зрозуміти, що сортування та подальша переробка сміття приносить не тільки економічну вигоду. Це зменшує загальне забруднення довкілля, чистішими стають повітря та вода. Це важливо для нашого майбутнього та майбутнього наших дітей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Область готується до переходу на сортування сміття, – Пліхтяк