Івано-Франківщина є піонером з паліативної допомоги в Україні, – Ірма Вітовська розповіла, чому обрала Франківськ для проекту “Оскар і Рожева Пані”
23 Вер, 2015 11:47
Театральні діячі та благодійні фундації з різних міст України об’єдналися у роботі над унікальним арт-проектом «Оскар і Рожева Пані». Він створений за мотивами всесвітньо відомого твору Еріка-Емманюеля Шмітта. На прес-конференції 23 вересня в Івано-Франківську творці проекту розкрили подробиці його втілення в життя.
Читайте також: У Франківську охочих запрошують подискутувати про "креативну економіку"
Щороку 17 тисяч дітей в Україні потребують паліативної допомоги. Арт-проект «Оскар» є стартом суспільного руху з метою створення в українських містах дитячих центрів паліативної допомоги. Всі кошти, які будуть зібрані від показів вистави, направлять на розвиток паліативно-хоспісної допомоги. Зокрема, на придбання сучасного обладнання, автомобілів швидкої допомоги та медикаментів.
Ініціаторка проекту, виконавиця ролі Рожевої Пані Ірма Вітовська розказала, що ідея прийшла два роки тому. 2011-ого акторка почала співпрацювати з організаціями, які лобіюють тему паліативної допомоги, доступу українців до знеболення. Також відвідувала відділення, де лікуються хворі на рак діти.
«У нас паліативно-хвора дитина немає ніякого статусу. В таких умовах вона немає доступу до знеболювальних таблеток і сиропів», – сказала акторка. – Дитина позбавляється болі ін’єкційним способом. Ви знаєте, що таке укол для дитини. Більшу частину проводить в реанімації, окремо від власних батьків. Це постійне відчуття болю, смерті, самотності. Це катівня. А весь світ живе по-іншому. Ми не можемо продовжити життя, але як суспільство можемо зменшити біль».
За словами акторки, ідея зробити постановку саме «Оскара і Рожевої Пані» прийшла одразу, адже подібних творів за силою емоцій немає. Було важко здобути авторські права на постановку Шмітта, адже він входить у топ-5 авторів світу за популярністю.
Ірма Вітовська сказала, що Івано-Франківськ був обраний для втілення проекту не тому, що вона звідси родом. А тому, що тут завдяки волонтерам тамедикам на належному рівні розвивається паліативна допомога дітям.
«Івано-Франківщина є піонером паліативної допомоги в Україні. Тут перший створений Надвірнянський заклад з паліативної допомоги, – сказала Вітовська, – Це той випадок, коли дотаційна область показує приклад Києву і цілій Україні».
Крім того, акторка вважає, що Івано-Франківський драмтеатр є одним з найкращих регіональних театрів і може на рівних змагатися з київськими колективами.
Керівник Івано-Франківського драмтеатру, режисер проекту Ростислав Держипільський розповів, що в театрі зараз справжній форс-мажор. Адже практики втілення такої вистави досі не було. За його словами, це – спільний проект Києва, Івано-Франківська. Крім того, його особливістю є участь десяти акторів-дітей.
«У виставі задіяні діти, школярі. Це безпрецедентний випадок, бо в світі в інших постановках Шмітта такого не було», – сказав режисер вистави Ростислав Держипільській, – Наші діти ходять до школи. І ми вчимо їх поганих звичок – вчимо їх прогулювати уроки».
У виставі використана авторська анімація Андрія Єрмоленка, Олексій Березюк, Микита Тітов. Художньою складовою вистави є пісні гурту «Океан Ельзи». Святослав Вакарчук адаптував їх спеціально для проекту.
Вперше “Оскара і Рожеву Пані” покажуть 7 жовтня в Івано-Франківську. Всеукраїнська прем’єра відбудеться 11 жовтня в Києві. 9 листопада виставу привезуть до Одеси, а 7 грудня – до Харкова. Як зазначив Держипільський, до нього звертаються люди, які хотіли б влаштувати покази і в інших містах.