Концерти, вистави та поезія. Відомо, чим здивує цьогоріч масштабний фестиваль «Карпатський простір»
03 Кві, 2018 19:07
4-6 травня в Івано-Франківську буде відбуватися масштабний мистецький фестиваль «Карпатський простір».
Читайте також: Держипільський, Кароль та Струтинський отримали державні нагороди з рук Зеленського (ФОТО)
Перший заступник голови ОДА Ігор Пасічняк підкреслив, що цього року у рамках фестивалю, який традиційно, вже третій рік поспіль проходить на початку травня, відбудеться міжнародний освітянський форум, на який завітають міністри освіти країн Карпатського регіону, інформує ОДА.
«Очікуємо, що під час заходу фахівці у галузі освіти обговорюватимуть питання реформування даної сфери, демонструватимуть кращі європейські практики управління освітою, йтиметься і про культурно-мистецьку освіту, – повідомив Ігор Пасічняк. – Зважаючи на таку локацію, можемо підтвердити гасло фестивалю «Мистецтво об’єднує» і, в тому числі, щодо пошуку взаєморозуміння шляхів розвитку різних сфер життя».
За словами співзасновника фестивалю Богдана Струтинського, «Карпатський простір» об’єднає в одній масштабній програмі митців із 18 країн світу завдяки злагодженій роботі співорганізаторів фестивалю – Міністерства культури України, Міністерства інформаційної політики України, обласної державної адміністрації, обласної і міської рад та Національного академічного театру оперети.
Формування програми тривало кілька місяців. За кожним із мистецьких напрямків був закріплений куратор-фахівець.
Варто зазначити, що головна сцена просто неба цьогоріч розташується на площі імені Івана Франка. Саме тут, 4 травня, о 16.00, відбудеться урочисте відкриття фестивалю за участю Національного академічного симфонічного оркестру України під керівництвом Володимира Сіренка, муніципального камерного хору «Галицькі передзвони» та камерного хору «Воскресіння». Цього дня також відбудеться концерт українського гурту «Друга ріка».
Також у перший день фестивалю стартує цілоденний флешмоб-читання «Ліна Костенко об’єднує»: в Івано-Франківську та Коломиї на різних локаціях міст усі охочі зможуть стати його учасниками та прочитати рядки з поезій Ліни Костенко. У насиченій літературній програмі фестивалю варто виокремити візит французької письменниці, перекладачки Ніколь Лоран-Катріс.
Цього року фестиваль запропонує потужну театральну програму, що розгортатиметься паралельно на трьох сценах – великій та камерній сценах Івано-Франківського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Івана Франка та на сцені обласного театру ляльок. Після 10 літньої перерви в Україну завітає Національний угорський театр, який очолює україно-угорський режисер Аттіла Віднянський. 4 травня він презентує свою виставу «Сім’я Тотів».
Також вперше в Україну приїде незалежний музично-театральний проект із Білорусі «З життя комах» – мультимедійний спектакль, який втілили режисери Світлана Бень та Дмитро Богославський. А 6 травня – запальна комедія «Вінздорські витівниці» від польського драматичного театру імені Єжи Шанявського у Плоцьку. На камерній сцені зіграють вистави актори із Грузії та Чехії, а 7 травня – спеціальний гість фестивалю – вистава «Річард ІІІ» Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка, у заголовній ролі – славетний Богдан Бенюк.
На сцені Театру ляльок пройдуть вистави для дітей та дорослих. Закарпатський театр «Бавка» покаже спектакль «Коняги», одного із найвідоміших лялькарів України – режисера Михайла Яремчука. Із Литви завітає єдиний у Європі мандрівний театр ляльок на колесах із виставою для дітей «Рибалочка». А румунський театр «Василячі» привезе «Мандри Гуллівера», відому сатиру Джонатана Свіфта.
Для кіноманів «Карпатський простір» приготував не менш цікаву та насичену програму, яка проходитиме у залах кінотеатру «Люм’єр». Одна з останніх українських прем’єр – документальний фільм «Міф» про Василя Сліпака, всесвітньовідомого оперного співака, який добровольцем пішов на війну на Сході України та віддав життя за Батьківщину. Фільм-переможець «Берлінале-2017» «Про тіло та душу» угорської режисерки Ільдико Енеді – головний подарунок усім шанувальникам європейського арт-хаусу. Ще один переможець «Берлінале-2017» – документальний фільм «Школа № 3» – німецько-українська копродукція про життя середньої школи на Сході нашої країни. І звісно, варто звернути увагу на фільми, які вже не потребують реклами, – це «Кіборги» (режисер Ахтем Сеітаблаєв) та фентезі «Сторожова застава» (режисер Юрій Ковальов).
Як і у попередні роки, фестиваль багато уваги приділяє арт-напрямку: живопис, скульптура, архітектура, народні мистецтва. Спеціальна подія цього візуального напрямку – фотовиставка у Центрі сучасного мистецтва знаного французького художника Бернарда Прасса, який презентує свої інсталяції-анаморфози – композиції із різних предметів, що під певним кутом зору перетворюються на картини.
4 травня також відбудеться гала-концерт «Перлини світової класики» за участю солістів країн-учасниць фестивалю та симфонічного оркестру обласної філармонії імені Іри Маланюк. Фанати класичної музики матимуть змогу оцінити симфонічний оркестр Підкарпатської філармонії імені Артура Малаєвського (Жешув, Польша) під керівництвом диригента Славоміра Чрзановського.
5 і 6 травня організатори очікують на вечірні програми джазу від українських, азербайджанських, французьких та британських митців. А вночі з 5 на 6 травня – діджей-вечірку «Шалена паті у Потоцького на хаті».
Протягом трьох днів фестивалю працюватимуть локації просто неба, на яких розташуються ярмарки, кухні різних країн та окрема локація з винами. Загалом, під час фестивалю паралельно працюватимуть 13 різних просторів (SPACEs) – для дітей та дорослих.