Краєзнавці хочуть, щоб Бахматюк “повернувся до міста обличчям” та відреставрував Палац Потоцьких
14 Тра, 2015 17:44
В Івано-Франківську 14 травня влаштували круглий стіл «Ревіталізація «Палацу Потоцьких»: проблеми і перспективи». Депутати, громадські активісти, чиновники, краєзнавці обговорили стан збереження комплексу палацу та можливі шляхи його адаптації до сучасних умов.
Захід організували ГО «Поступовий гурт франківців» та історико-краєзнавче об’єднання «Моє місто».
“Місто шукає шляхи свого майбутнього розвитку, в тому числі розвитку історичного та туристичного потенціалу. Не кожне місто може похвалитися такою пам’яткою, як Палац Потоцьких у центрі Івано-Франківська, – зауважив Сергій Адамович, керівник “Поступового гурту франківців”, – Завдання круглого столу – підняти питання комплексу. Ймовірно, в нас не буде сьогодні кінцевого результату. Сьогоднішній стіл буде лише початком роботи, співпраці з владою, залучення грантових коштів”.
Як розповів Сергій Адамович, ситуація довкола Палацу не вирішується з 2005 року. Є юридичні труднощі: будівлі перебувають у розпорядженні приватного власника, Олега Бахматюка, який отримав їх від Міноборони, а земля – належить міській раді. Домовленості між ними не досягнуті. Адамович стверджує, що палац можна відреставрувати через механізм залучення грантових коштів, наприклад, від міжнародних організацій.
Начальник відділу міськвиконкому з питань охорони культурної спадщини Ігор Панчишин розповів, що фортифікаційний комплекс з власним палацом Потоцького був добудований до міських мурів у 17-ому столітті, у 19 ст. тут була австрійська військова частина, пізніше – шпиталь, а зараз історичний комплекс є “болючим більмом” на мапі міста.
Василь Іваночко, видавець, представник краєзнавчого об’єднання «Моє місто», вважає, що Палац Потоцьких може стати однією з гордостей Івано-Франківська, як свого часу став проект “Бастіону”.
“Дуже хотілося б, щоб власник, пан Бахматюк, зважаючи на ресурси, якими він володіє, повернувся лицем до нашого міста, адже він наш земляк, щоби він щось після себе залишив для наших громадян, – зазначив Василь Іваночко. – Пасує, щоби палац максимально відновити, відреставрувати. Перед тим розкопати і дізнатися, що в землі. Адже він не так часто перебудовувався, й археологія може показати первинний стан забудови Палацу Потоцьких”.
Після розкопок та дослідження, за словами Іваночка, можна створювати проекти та зробити тут виставковий центр чи п’ятизірковий готель.
Василь Іваночко розповів також, що на приватну територію не пускають археологів, тому вони ведуть розкопки перед брамою Палацу Потоцьких і вже виявили багато важливих історичних знахідок.