«Музей депортацій українців» на Прикарпатті буде: кошти є, архітектурні проекти представлено (ФОТО)

Автор: Зелінська Тетяна

21 Jul, 2018 12:58

Поділитись публікацією
«Музей депортацій українців» на Прикарпатті буде: кошти є, архітектурні проекти представлено (ФОТО)

Про концепцію та архітектурну модель «Музею депортацій українців» говорили на третьому науково-практичному семінарі, який пройшов у Брошнів-Осадському Народному домі у бібліотечній світлиці.

Читайте також: Франківські студенти розчистили територію біля однієї з оборонних точок часів Першої світової (ФОТО)

Експерт Українського інституту національної пам’яті Наталя Іванченко дала професійні рекомендації, як створити сучасний музей, який буде корисним і цікавим для суспільства. У заході взяли участь працівники Брошнів-Осадської селищної ради ОТГ та районної влади, громадські активісти, історики та проектанти, науковці та творчі особистості.

Основне завдання такої робочої зустрічі окреслив голова Брошнів-Осадської ОТГ Назарій Іванів, повідомляє “Галка” з посиланням на сторінку Брошнів-Осаді ОТГ.

“«Музей депортацій українців» у Брошнів-Осаді буде, – зазначив очільник об’єднаної громади. – Брошнів-Осадська ОТГ стала переможцем конкурсу ініціатив місцевих карпатських громад, за умовами якого на створення «Музею депортацій українців» на базі пересильного табору у Брошнів-Осаді буде виділено з облбюджету 250 тис. грн., та 65 тис. грн. з місцевого бюджету об’єднаної громади. Впевнено можемо стверджувати, що кошти на проектування, на представлення проекту вже є. Потрібно активно збирати артифакти, бо час невблаганно вносить свої корективи”.

Назарій Іванів наголосив, що наразі уже триває активна фаза моделювання і проектування, коли ідеї та пропозиції уже трансформуються у реальні дієві кроки.

Під час зустрічі прозвучали пропозиції створити музейний комплекс у приміщенні колишньої музичної школи (вул. 22 Січня), що не тільки гармонійно влиється у культурний осередок селища, але й стане підставою відреставрувати і зберегти унікальну пам’ятку архітектури Брошнева-Осади.
Щоб рівень унікальності не втратив свого змісту, над створенням «Музею депортацій українців» працюють фахівці різних сфер.

Головний спеціаліст відділу музейної справи управління інституційного забезпечення політики національної пам’яті Українського інституту Наталя Іванченко наголосила, що музей сучасності має служити суспільству, сприяти його розвитку, стати інтерактивним майданчиком для важливих суспільних обговорень і презентацій.

«Зазвичай музеї консервуються у подачі фактажу. Але в умовах сьогодення музейні установи мають бути корисними для громадськості: на підставі свого авторитету піднімати незручні теми і творчо з ними працювати. Головне завдання не тільки викликати у відвідувачів емоції і почуття, їх також потрібно спрогнозувати і відчути, десь проявити толерантність, щоб дати поштовх для подальших внутрішніх дискусій людини», – зазначила експерт.

Про враження та напрацювання студентів Інституту архітектури, будівництва і туризму Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу (ІФНТУНГ) розповіла Зоряна Лукомська. Доктор архітектури представила на розгляд аудиторії схематичні доробки. А випускник Інституту архітектури, будівництва і туризму ІФНТУНГ Ярослав Мисик презентував уже архітектурні проекти майбутнього музею.

Проблемні питання, які виникають у процесі збору історичних джерел, архівних матеріалів, запису свідчень очевидців та репресованих, пошуку артефактів для експозиції музею висвітлив депутат облради Сергій Адамович. За його словами, майбутній музейний комплекс «Музей депортацій українців» – унікальний і важливий об’єкт не тільки для Прикарпаття, але й для всієї України.