Нардеп розповів, як розкрадалися сотні мільйонів гривень на утилізації шкідливих відходів

Автор: Турій Роман

02 Лип, 2015 18:25

Поділитись публікацією
Нардеп розповів, як розкрадалися сотні мільйонів гривень на утилізації шкідливих відходів

Народний депутат України, обраний на Прикарпатті, Юрій Дерев’янко описав шахрайські схеми, через які з бюджету були виведені сотні мільйонів гривень, що начебто йшли на очищення України від небезпечних відходів.

Читайте також: Франківські науковці побачили великий адронний коллайдер (ФОТО)

Йдеться про великий полігон з небезпечними відходами гексахлорбензолу під Калушем. Уже більше двох років цю справу розслідують, але винних поки що так і не знайшли.

Перед припиненням повноважень Кабінет Міністрів Юлії Тимошенко встиг ухвалити рішення про виділення Івано-Франківській ОДА 398 млн гривень для здійснення заходів, пов’язаних із ліквідацією наслідків надзвичайної екологічної ситуації.

Тоді було розроблено 4 переліки витрат. Перший – на консервацію Домбровського кар’єру на суму 51 млн гривень. Другий – на утилізацію відходів гексахлорбензолу на суму 298 млн гривень. Третій – на закупівлю медичного обладнання на суму 49 млн гривень. Четвертий – на будівництво житла відселеним жителям сіл Сівка Калуська та Кропивник Калуського району.

У 2010 році був підписаний договір з ДП “Національний центр поводження з небезпечними відходами” (НЦПНВ), яке зобов’язалося утилізувати 8514 тонн відходів гексахлорбензолу до кінця 2010 року.

Для проведення відповідних робіт ДП залучило дві компанії з іноземною пропискою. Так, одна фірма – “Трейдбі Фолі Лтд” – була залучена для вивезення відходів. А інша – “Мультіфлукс Трейдінг Лтд” – повинна була провести аналіз відходів гексахлорбензолу на їх вибухонебезпечність. За це вона, до речі, отримала 4,26 млн євро (за тодішнім курсом – 46,3 млн гривень)
Як встановило слідство, про останню фірму, яка, начебто, мала проводити аналіз, ніхто взагалі не чув.

За результатами проведених у 2011-2013 роках конкурсних торгів – у форматі закупівлі в одного учасника – було укладено 8 договорів на загальну суму 871,8 млн гривень.

Для виконання робіт із утилізації гексахлорбензолу у 2011 році було залучене таке собі ТОВ “С.І. Груп Консорт Лтд” – маловідома фірма з ізраїльською пропискою, яка успішно виграла тендер з одним учасником. Цю “прокладку”, як виявило зараз слідство, Івано-Франківській ОДА “рекомендував” колишній заступник Міністра екології та природних ресурсів України Дмитро Мормуля.

До того моменту згадана компанія не мала досвіду в утилізації небезпечних токсинів, і не мала відповідної техніки та спеціалістів.

Попри те, що полігон з відходами ГХБ знаходився під Івано-Франківськом, де до польського кордону рукою подати, ТОВ “С.І. Груп Консорт Лтд” обрало морський шлях транспортування відходів до Польщі.

Якщо вірити актам приймання-передачі, протягом 2011-2013 років  ТОВ “С.І. Груп Консорт ЛТД” через ряд субпідрядних організацій повинно було утилізувало 24,916 тисячі тонн відходів на загальну суму 871,8 млн гривень.
Відомо,що ізраїльська фірма вивозила з України не відходи ГХБ першого класу небезпеки, а лише дещо забруднений ґрунт, де концентрація хлору складала лише 1,4%.

Як відомо, Департамент будівництва, ЖКГ, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА здійснив лише часткову оплату витрат на знешкодження небезпечних відходів гексахлорбензолу. Зокрема, на суму 575,2 млн гривень.

Згадане  ТОВ “С.І. Груп Консорт ЛТД” в пошуках справедливості звернулося в суд. І зовсім недарма, як виявилося. Спочатку Господарський суд Івано-Франківської області, а потім і Львівський господарський апеляційний суд, ухвалили рішення на користь ізраїльської фірми – про стягнення з Департаменту ОДА 294,3 млн гривень.

Нагадаємо, у березні 2015 року Верховна Рада встановила Тимчасову слідчу комісію з питань розслідування обставин розкрадання державних коштів під час надання послуг із збирання небезпечних відходів гексахлорбензолу в Калуському районі у 2011-2014 роках.

“Невідомо, скільки ще “сюрпризів” розкриється незабаром. За клопотанням прокуратури області наразі призначено ревізію фінансово-господарської діяльності Головного управління регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської ОДА того періоду. За нашою інформацією, ревізія була розпочата 13 травня 2015 Держфінінспекцією”, – пише Дерев’янко.