Прикарпатські активісти «піднімають» архіви СБУ, аби знайти забутих героїв підпілля
05 Сер, 2016 15:42
В Івано-Франківську триває реалізація проекту «Нереабілітована пам’ять» громадської організації «Поступовий гурт франківців».
Читайте також: Франківцям показали нове українське кіно "Сквот 32", яке адаптували для людей з вадами слуху (ФОТО)
Як розповів на прес-конференції п’ятого серпня голова ГО Сергій Адамович, нині в архівах СБУ є близько семи тисяч справ українців, які у 40-50-их роках доклалися до боротьби за незалежність і були засуджені до багаторічних ув’язнень. В основному це — бійці УПА. Однак є й чимало не учасників бойових дій, а симпатиків підпільного руху. Їх судили за контрреволюційну діяльність чи зраду батьківщини тощо. Багато хто помер ще й до вироку суду, інформує кореспондент “Галки” з місця події.
«Хтось майстрував схрони, криївки, і отримав свої 15 років, хтось їсти носив, і сидів свої десять років, а хтось зі зброєю в руках боровся і отримав 25 років», – коментує Адамович.
Наразі опрацьовано близько 800 справ, які розповідають про історії українських героїв. До слова, досліджені також вчинки катувань НКВДистами українців чи місцевих пристосуванців, котрі наживалися на війні і навіть наважувалися на страти євреїв.
За підсумками опрацювань цих справ, організація буде ініціювати реабілітацією їхніх фігурантів і належне визнання. А це означає, що ці люди не матимуть судимості і зможуть претендувати на державні пільги чи іншу соціальну допомогу.
Адамович наголосив, що багато віднайдених історій по своїй суті є драматичними, і можливо з часом зацікавлять кіносценаристів чи творчих людей.
Досліджені історії публікуються у місцевій газеті «Галицький кореспондент».