Прикарпатські дороги відремонтують за рекордні 700 мільйонів від Уряду

Автор: Костинюк Олександр

16 Nov, 2018 12:41

Поділитись публікацією
Прикарпатські дороги відремонтують за рекордні 700 мільйонів від Уряду

Цьогоріч на ремонт автошляхів Івано-Франківської області від Кабміну надійшла рекордна сума – 787,7 мільйонів гривень. Вже відремонтовано 24,2 км доріг державного та місцевого значення із запланованих 35,2 км. Поточний середній ремонт завершено на ділянках Долина – Хуст, Мукачеве – Львів, Стрий – Мамалига, Татарів – Кам’янець-Подільський.

Читайте також: Верховна Рада не прийняла відставку Прем'єр-міністра

Минулого року на Івано-Франківську область виділено 777,2 млн грн та відремонтовано у загальній кількості 64,9 км доріг державного та місцевого значення.

З 1 січня 2018 року траси місцевого значення передані до сфери управління обласних державних адміністрацій, а Укравтодор відповідальний за ремонт і утримання доріг тільки державного значення. Кошти для ремонтів доріг місцевого значення передаються через Дорожній фонд на місця. Відтепер немає потреби “випрошувати” кошти на ремонт місцевої дороги у держави: кожен регіон отримує ресурси і сам визначає, які місцеві дороги потребують ремонту.

Такі зміни у дорожньому господарстві України покладають відповідальність на місцеву владу. Адже кошти є, потрібно їх  розумно освоїти. Місцева влада має працювати і звітувати перед своїми громадами.

На 2019 рік в проекті бюджету на ремонт і будівництво автошляхів України передбачено виділити 55 мільярдів гривень, з них 17 мільярдів – на місцеві дороги.

Новації Уряду: гарантія та поступова відмова від “ямкових ремонтів”

Експерти стверджують, що мережа доріг загального користування за останні 20 років належно не ремонтувалась. У 2016 році понад 90% українських доріг визнані такими, що потребують відновлення.

З того часу Уряд та автодор запустили процес масштабного ремонту і з кожним роком збільшують число відновлених кілометрів: у 2016 році – 900 км, у 2017 – понад 2 100 км, 2018 – до 4 000 км автошляхів. Це рекордна кількість доріг, яку відремонтували з 2005 року.

“У 2016 році я взяв під свою відповідальність питання доріг. Обсяги фінансування стали значно більшими. Ми за 3-5 років відновимо дороги України. Вже зараз ми підвищили відповідальність підрядників – створили мобільні групи перевірки. Хто “халтурив” при будівництві, виправить помилки за свій рахунок. Також запроваджуємо гарантії якості на 5-10 років”, – сказав Глава Уряду Володимир Гройсман в ефірі одного із загальнонаціональних телеканалів

Двома важливими каталізаторами змін стало втілення в життя реформи фінансової децентралізації і створення Дорожнього фонду.

“Ми заклали фінансові основи подальшого розвитку. Це, насамперед, можливості децентралізації, яка дозволяє наповнювати місцеві бюджети, а отже, фінансувати дорожні проекти на місцях. А також Дорожній фонд, який забезпечує гарантоване, прогнозоване фінансування”, – зауважив Гройсман.

Що стосується якості ремонту загальнодержавних доріг, Укравтодор зробив жорсткішими вимоги до підрядників – тепер за всіма контрактами на середній ремонт – гарантія не менше 5 років, на капітальний – не менше 10 років. А впровадження системи ProZorro дозволило проводити усі тендери відкрито і на рівних умовах для всіх учасників, що забезпечує економію бюджетних коштів і якісне виконання робіт.

За словами Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана, тепер якість ремонтів суворо контролюється: якщо експертиза встановить, що ремонт виконано неякісно – підрядників зобов’яжуть виправляти «халтуру» за свій рахунок, а українці платити за це не будуть.

Відповідно до урядової стратегії розвитку дорожнього господарства, траси сучасного сполучення з’єднуватимуть усі обласні центри України. У планах – вже за 5 років. Так запевнив Володимир Гройсман.

“Це частина реалізації нашої стратегії – за 5 років з’єднати всі обласні центри України. Наголошую: українці мають право їздити по якісних дорогах і будуть по них їздити”, – заявив Гройсман.

У межах стратегії розвитку дорожнього господарства запланована поступова відмова від “ямкових ремонтів”. Хоча минулого року таким чином було забезпечено проїзд  по 40 000 км доріг, але до 2022 року від нього заплановано повністю відмовитись.

Теги: