Словаки, румуни, угорці та українці у Франківську радяться, як працювати разом (ФОТО)
01 Лип, 2015 16:09
В Івано-Франківську проводять міжнародний семінар в рамках проекту «Сталий розвиток прикордонних регіонів через ефективне функціонування Карпатського Єврорегіону». На ньому обговорюють програму прикордонного співробітництва Угорщини, Словаччини, Румунії та України на 2007-2013. Співпраця відбуватиметься за фінансової підтримки Європейської Комісії.
«22 років тому було засновано Карпатський Єврорегіон. Міністри чотирьох країн підписали угоди, що передбачають відкрите партнерство між інституціями та громадськістю. Сьогодні ми розмовляємо про стратегію та нові програми ЄС, які існують для розвитку регіону», – розповіла координаторка проекту Бріггіта Майорна Ласло.
Про проекти, які реалізовували на Прикарпатті, розповів Юрій Цимбалюк, представник Івано-Франківської обласної ради.
«На даний час в області реалізовуються 18 проектів, з них – 13 з транскордонної співпраці, – сказав він, – Основна проблема – написання проектів. Органи місцевого самоврядування майже незадіяні в цьому процесі. Щоб ознайомити сільських голів з основами проектного менеджменту, ми запровадили обласний конкурс проектів та програм розвитку місцевого самоврядування».
За словами Цимбалюка, створення проекту – це нагода для сільських громад отримати додатковий фінансовий ресурс для вирішення нагальних проблем. В 2016 році грант для однієї громади збільшили, він становитиме 120 тисяч гривень. За п’ять років було подано 727 проектів, 347 з них стали переможцями. Переважно вони стосувалися замін вікон у школах, ремонти у клубах, дитсадках будівництво чи придбання чогось нового.
“У Єврокарпатському регіоні відбулася криза. Це пов’язано з дисбалансом розвитку, – вважає Олег Лукша, експерт проекту. – Українські регіони відставали від країн, які 2004 року вступили в Євросоюз”.
Як сказав Олег Лукша, вийти з цієї ситуації можна. Для цього, зокрема, потрібно реорганізувати інституції, базуватися на всьому позитивному досвіді успішніших членів Єврокарпатського регіону та дотримуватися євроінтеграційного курсу України, проголошеного у 2014 році.