Суд визнав незаконною націоналізацію Приватбанку

Автор: Турій Роман

18 Apr, 2019 13:34

Поділитись публікацією
Суд визнав незаконною націоналізацію Приватбанку

Окружний адміністративний суд Києва задовольнив позов Ігоря Коломойського до Національного банку і Кабінету Міністрів щодо націоналізації Приватбанку.

Про це повідомляє “Інтерфакс-Україна”.

Суд визнав протиправним і скасував рішення про виведення неплатоспроможного ПАТ КБ “Приватбанк” з ринку за участю держави.

Згідно з думкою суддів, процедура виведення “Приватбанку” з ринку порушувала норми чинного законодавства, пише “Галка”.

“Підставами для ухвалення такого рішення були, в тому числі, недоведеність відповідачами наявності визначених законом підстав для віднесення ПАТ “КБ “Приватбанк” до категорії неплатоспроможних, внаслідок чого в подальшому було ініційовано процедуру його націоналізації, та власне порушення процедури націоналізації банку, порядок якої регламентований на законодавчому рівні”, – повідомила прес-служба суду.

“Таким чином, процедура націоналізації ПАТ “КБ “Приватбанк” була визнана судом безпідставною та такою, що здійснена з численними порушенням діючого на той момент законодавства, наслідком чого стало неправомірне втручання держави у право акціонерів Банку, у тому числі позивача, мирно володіти належним їм майном, що є порушенням як вимог національного законодавства, в тому числі Конституції України, так і положень міжнародних стандартів у цій сфері”, – йдеться у повідомленні.

Доповнюється…

Як відомо, перехід банку в державну власність відбувався за законом про гарантування вкладів фізосіб на підставі письмового звернення головних акціонерів ПриватБанку – Коломойського і Боголюбова. Згодом Мінфін оприлюднив це звернення.

У вересні 2018 року Окружний адміністративний суд Києва підтвердив правомірність прийнятого Нацбанком рішення про віднесення “Приватбанку” до категорії неплатоспроможних, відхиливши позов клієнта банку.

Це рішення підтримали РНБО та уряд. 18 грудня 2016 року уряд ухвалив постанову про купівлю всіх акцій ПриватБанку за номінальну вартість – 1 грн. У червні 2017 року Коломойський звернувся до адміністративного суду Києва з позовом про скасування постанови уряду та інших профільних рішень.

Нагадаємо, у січні 2018 року були опубліковані результати розлідування Kroll, яким було підтверджено: до націоналізації ПАТ «Приватбанк» було об’єктом масштабних та скоординованих шахрайських дій, що призвело до збитків мінімум у 5.5 млрд дол.

Висновки розслідування[195]:

1. Виведення коштів для придбання активів та фінансування бізнесу екс-акціонерів та афілійованих з ними осіб.

2. Приховування екс-власниками джерел походження коштів. Маскування джерел та реального призначення кредитів, відсутність обґрунтованого зв’язку між особою, що погашає кредит, та початковим позичальником, а також широке використання офшорних компаній.

3. Банк у банку. Екс-власники банку створили тіньову банківську структуру всередині ПАТ «Приватбанк». Вона забезпечувала проведення платежів та сприяла руху коштів в інтересах осіб, пов’язаних з колишніми акціонерами. До цієї секретної схеми були залучені сотні працівників ПАТ «Приватбанк».

4. Структура та управління кредитами. Тіньова банківська структура управляла корпоративним кредитним портфелем пов’язаних осіб. Під її контролем надавалися нові кредити, які зазвичай використовувались для погашення основної суми та відсотків за існуючими кредитами пов’язаних осіб (циклічне перекредитування). Вона забезпечувала здійснення транзакцій з метою приховати джерело та справжнє призначення кредитних коштів, створюючи видимість звичайного клієнтоорієнтованого банку.

5. Баланс. До націоналізації у грудні 2016 року понад 95 % корпоративного кредитного портфеля було надано сторонам, пов’язаним з колишніми акціонерами та групами афілійованих з ними осіб. Наприкінці 2016 року 75 % кредитного портфеля було консолідовано у кредити 36 позичальникам, пов’язаним з колишніми акціонерами та групами афілійованих з ними осіб. Більшість із них не погашаються та є простроченими, що призвело до збитків банку щонайменше в 5.5 млрд. дол. США.

Kroll — компанія, що надає консалтингові послуги та проводить розслідування випадків шахрайства, хабарництва та корупції.

Після націоналізації держава рефінансувала “Приватбанк” на понад 155 млрд гривень.

Національний банк готує апеляцію на рішення Окружного адмінсуду Києва, яким за позовом Ігоря Коломойського була скасована націоналізація Приватбанку.

Про це повідомляє прес-служба регулятора.

“Національний банк України не погоджується та готується до подання апеляційної скарги на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва, яким визнано протиправним та скасовано рішення про виведення неплатоспроможного ПАТ КБ “Приватбак” з ринку за участю держави”, – йдеться в повідомленні.

В НБУ наголосили, що рішення Окружного суду ще не набрало законної сили.

“Ми продовжимо доводити законність дій та рішень регулятора в апеляційній інстанції”, – обіцяють там.