У Британії посмертно опублікували останню наукову статтю Стівена Гокінга

Автор: Костинюк Олександр

16 Жов, 2018 02:41

Поділитись публікацією
У Британії посмертно опублікували останню наукову статтю Стівена Гокінга

Колеги Стівена Гокінга опублікували його останню наукову статтю, над якою британський фізик працював перед смертю.

Читайте також: Помер актор Люк Перрі, який зіграв Ділана в культовому серіалі "Беверлі-Гіллз"

Гокінг встиг закінчити роботу, але саму статтю довелося дописувати вже його співавтору, професору Кембриджського університету Малькольму Перрі.

Вона присвячена так званому інформаційному парадоксу: вчений кілька десятиліть намагався зрозуміти, що відбувається з інформацією в чорних дірах, інформує BBC Україна.

Опублікована напередодні стаття Гокінга і Перрі називається Black Hole Entropy and Soft Hair (“Ентропія чорної діри і легкий пушок”) і продовжує серію робіт британського фізика, присвячених вивченню природи чорних дір.

Настільки дивна, на перший погляд, назва статті, є посиланням на фізичну “теорему про відсутність волосся” у чорної діри, де “волосся” є метафорою інформації про матерії, яку чорна діра поглинає і не випускає назад.

Згідно з розрахунками Гокінга, чорні діри повинні випромінювати елементарні частинки та з часом випаровуватися, однак це суперечить загальним принципам квантової механіки. Суперечність ця отримала назву “інформаційний парадокс”, і над його вирішенням вчений працював останні 40 років.

Остання робота не вирішує парадокс цілком, але вказує можливий шлях пояснення – за допомогою фотонів, що оточують горизонт подій “лисої” чорної діри.

Гокінг та Перрі назвали цю фотонну плівку “легкий пушок” – і по ньому можна судити про ентропії чорної діри, а це важливий крок на шляху побудови теорії квантової гравітації.

Як розповів Малькольм Перрі в інтерв’ю газеті Guardian, в березні він подзвонив Гокінгу з Гарварда, де працював над статтею, щоб розповісти про останні успіхи.

“Стівену було дуже важко спілкуватися, і мене перевели на гучний зв’язок, щоб я міг пояснити йому, як сильно ми просунулися в розрахунках. І коли я закінчив говорити, він просто широко посміхнувся. Я тільки сказав йому, що у нас є прогрес. Але він вже знав кінцевий результат”, – упевнений професор.