У місті обговорили перетворення державних телерадіокомпаній на суспільних мовників (ФОТО)
18 Бер, 2015 13:46
В Івано-Франківську 18 відбувся круглий стіл на тему «Перспективи перетворення ОДТРК в суспільних мовників».
Читайте також: На Надвірнянщині за 11 мільйонів гривень відремонтували ліцей (ФОТО)
На цьому заході Богдан Червак, перший заступник голови Держкомтелерадіо, розповів, що комерційні ЗМІ, для яких пріоритетом є прибуток, не задовольняють українське суспільство.
Зураб Аласанія, генеральний директор НТКУ, повідомив, що у Верховній Раді завтра мають розглянути законопроект про Суспільне мовлення. “На 80% ми впевнені, що він буде проголосований”, – зазначив Аласанія. Далі він озвучив основні тези, що стосуються реформи мас-медіа.
“Державне мовлення належить діючій владі, яка б вона не була. Ми це всі знаємо, так було завжди. А суспільне мовлення належить державі. Нібито крихітна різниця, але вона колосальна: державі належить, але не державній владі”, – наголосив Зураб Аласанія.
Він зауважив, що державне мовлення фінансується бюджетом і контролюється владою. А суспільне мовлення фінансується бюджетом, рекламою, абонплатою і контролюється суспільною наглядовою радою. Різні джерела фінансування сприятимуть більшій незалежності ЗМІ, оскільки це позбавить їх від диктату одного спонсора.
Втім, згідно із новим законом, на перші чотири роки діяльності статутний капітал суспільних мовників надходитиме з держбюджету, також буде певний відсоток реклами. Водночас майно ОДТРК не можна буде приватизувати.
Діана Дуцик, виконавчий директор ГО «Телекритика», зауважила, що важливим питанням є наповнення суспільних ЗМІ якісним контентом. Працівники державних компаній зазвичай виправдовують низьку якість своєї роботи низькою зарплатою.
“Так, я розумію про низькі зарплати. Але “як нам платять, так ми працюємо” – це не аргумент”, – сказала Діана Дуцик.
“Телекритика” провела моніторинг 5 обласних державних телекомпаній Одеси, Харкова, Херсона, Черкас, Дніпропетровська. Скрізь виявлено досить низьку якість продуктів ОДТРК. Також всі канали обслуговують владу, незважаючи на те, хто у владі.
Наталія Соколенко, співзасновниця “Громадського радіо” розказала про свій досвід і зауважила, що робота в незалежному засобі масової інформації може принести дійсне задоволення від професії.
“Не бійтеся переходу у суспільне мовлення. Якщо ви журналісти, то ви попадете у свою мрію, коли зможете працювати за стандартами”, – наголосила Наталія Соколенко.
Ольга Большакова, керівник Центру адвокації та лобіювання НАМ, зазначила, коли ОДТРК відмовляться від керування з центру і перейде на регіональний рівень, тоді місцева громада визначатиме їхню політику. Суспільні мовники повинні будуть звітувати перед громадою.
Також на круглому столі виступили представники місцевих державних каналів – Володимир Приймак, генеральний директор ОДТРК “Карпати”, та Ольга Бабій, генеральний директор ОТБ “Галичина”.
Представник “Карпат” зізнався, що у роботі їхньої компанії є помилки і пережитки минулого, але вони готові виправлятися.
“Незалежно від того, чи зміниться формат, нам треба працювати над тим, щоб створити матеріали нової якості для споживача”, – сказав Володимир Приймак.