У нас нема моди бути здоровими, – головна лікарка Івано-Франківська Марія Бойко

Автор: Борис Марія

04 Кві, 2018 07:24

Поділитись публікацією
У нас нема моди бути здоровими, – головна лікарка Івано-Франківська Марія Бойко

Марія Бойко – начальниця управління охорони здоров’я міської ради та національний тренер Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) з питань вакцинації. В інтерв’ю “Галці” головна лікарка міста розповіла про впровадження медичної реформи в обласному центрі.

Читайте також: Громаду не почули: власники залишили заскленою колонаду готелю "Дністер" (ФОТО)

У неї дізналися, які медичні послуги будуть платними, а які безкоштовними, чи слід поспішати заповнити декларацію із сімейним лікарем, на які виклики приїздитиме додому швидка медична допомога. Говорили й про електронні черги у франківських поліклініках, громадське здоров’я та ситуацію із вакцинуванням.

– Незабаром буде рік, як ви очолюєте управління охорони здоров’я. Що за цей час вже вдалося зробити?

– Дійсно, рік минув дуже швидко… Вдалося зробити багато рутинних , невидимих для пересічних містян та медиків  заходів. Проте, вважаю за успіхи запровадження медичної інформаційної системи «Медікс» одночасно  у всіх поліклініках міста, зміну концепції пологової допомоги – маємо міський клінічний перинатальний центр, оновлено обладнання міських поліклінік, відремонтовано ряд приміщень лікарень.

бойко поліклініка 5 електронна черга-08378

– Як справи у Франківську з впровадженням медичної реформи?

– Гадаю, що про необхідність здійснення реформи не сумнівається вже ніхто, але все нове й непізнане, з чим стикаємося у своєму житті, викликає настороженість і сумнів. Так само і з реформою медицини.

Сьогодні ми знаємо основні точки руху реформи, які окреслює МОЗ України, ними й рухаємося.

З початку квітня стартує в Україні та місті приписна кампанія – «Обери лікаря», тому запрошую усіх містян укласти декларацію (угоду про співпрацю) зі своїм лікарем- терапевтом, сімейним чи педіатром. Не треба це робити вже першого квітня – це можна буде зробити аж до кінця цього року. Тобто ми йдемо в ногу з реформами.

– Як не помилитися із вибором лікаря?

– Треба вдумливо і прискіпливо вибрати лікаря  серед знайомих, в поліклініці за місцем проживання, за рекомендаціями рідних чи знайомих. Єдиного рецепту нема.

– Як медреформу оцінюють пересічні, практикуючі медики, зокрема, принцип “гроші йдуть за пацієнтом”?

– Будь-які зміни, а тим більше кардинальне «гроші за пацієнтом», перевертають уявлення і лікаря,  і пацієнта про систему надання медичної допомоги, медичної послуги. Теоретично ми розуміємо, як це має відбуватися, а практичне втілення зможемо побачити не раніше як у липні цього року. Така система фінансувння застосовується у багатьох країнах і є ефективною. Сподіваюсь, що у нас це буде ефективно не лише для лікаря, а й стане запорукою надання якісної медичної допомоги пацієнтові.

Читайте також: Як підписати декларацію з лікарем: покрокова інструкція

Копійки, монети, гроші

– Нагадайте, які послуги будуть безкоштовними, а за які треба платити?

Наразі, МОЗ України заявило, що безкоштовними будуть відвідини лікаря – після підписання декларації, медичний огляд, лабораторні дослідження крові та сечі, мокроти, швидкі тести на маркери окремих інфекційних хвороб, флюорообстеження.

Безкоштовною буде невідкладна допомога незалежно від укладення декларації, а також паліативна (хоспісна) допомога, екстрена стоматологічна допомога тощо.

Змінюються умови госпіталізації в стаціонар – лише за направленням сімейного лікаря чи лікаря-терапевта, педіатра. Це теж буде безкоштовно. А от без направлення – може коштувати пацієнтові, правда, аж з 2020 чи 2021 року. Так  каже МОЗ.

– Кажуть, що швидка допомога не їхатиме на всі виклики. Про що мова, людям є через що перейматися?

–  Швидка допомога буде виїздити на виклики, коли існує небезпека для життя пацієнта. В усіх інших випадках вдень пацієнт повинен самостійно прийти на прийом до лікаря.

Навіть якщо нема запису, то такого пацієнта зобов’язані прийняти і надати медичну допомогу.  В окремих випадках, а саме під час підписання декларації, слід обговорити питання – коли та у яких випадках пацієнт може викликати лікаря додому. Тепер лікар отримав право самостійно вирішувати  потребу у виїзді додому.

Швидка медична допомога, лікар_4374

– Страхову медицину планують запровадити таку, як у Великій Британії. У чому різниця між нею та тим, що діяло донині?

– Як є нині ми добре знаємо – декларуємо «безкоштовна», а насправді пацієнт платить практично за все. Страхівка передбачає щомісячні виплати у певну страхову компанію певної суми грошей, щоб мати можливість лікуватися не сплачуючи грошей ні за медикаменти, ні за обстеження.

Нині для пересічного жителя України- це непосильний фінансовий тягар, адже страхівку треба сплачувати за кожного члена родини – і за дітей, і за немічних батьків.

Страхова медицина Великої Британії вже понад півсторіччя застосовує іншу систему – з наших податків (із зарплати, покупок в магазині тощо)  певна сума відраховується Національному страховику. У нас це буде Національна служба здоров’я, яка оплачує закладам охорони здоров’я за надані медичні послуги пацієнтам – на первинному рівні «гроші за пацієнтом», у стаціонарі – за якісно і ефективно пролікований випадок хвороби. Це буде з 2020 року.

бойко--9

 – В ОТГ медична реформа має деякі відмінності, ніж в містах і селах? Чи втрачає щось Франківськ у плані медицини від того, що не об’єднався наразі в ОТГ?

–  Ні. Івано-Франківськ буде центром госпітального округу. А, відтак, на нас лягатиме додаткова відповідальність за медичне обслуговування не лише жителів міста, а й довколишніх районів.

У поліклініках Франківська запровадили електронні черги, та все ж люди стоять у живих чергах за талонами до лікарів. Інколи прийоми призначають на 3-5 днів наперед. В чому причина, та як це виправлятимете?

– Насмперед, пацієнт мусить звикнути до того, що на прийом до лікаря можна записатися за кілька днів наперед, у зручний час, і прийти на певний час. Тоді черги не буде.

Ще дотепер частина людей похилого віку бояться, що «талонів не стане», «лікаря не буде». Думаю, впродовж року черги поступово розсмокчуться, а про талони на прийом ми забудемо як старшний сон. Але мусимо звикати, що прийом до лікаря можна планувати й за тиждень, й за два, і ми самі керуємо часом цього прийому.

Читайте також: Франківці скаржаться на електронну реєстрацію у поліклініках (ВІДЕО)

– Як прокоментуєте критику запровадження електронних черг і комп’ютеризації медичних баз з допомогою приватних фірм? Мовляв, так порушується принцип медичної таємниці – бо дані про здоров’я можуть потрапити до третіх рук.

– Нам щодня пропонують у приватних магазинах заповнити анкету – паспортні дані, номер телефону, електронної скриньки – і ми отримуємо чарівну картку на знижку. Ми самі віддаємо всю інформацію про себе. Добровільно. Щодо електронного здоров’я, маємо зрозуміти дві речі – декларація між лікарем і пацієнтом підписується виключно в електронному вигляді, і у більшості електронних системах дані закодовуються у цифри – навіть при крадіжці жорсткого диску комп’ютера на розшифрування піде немало часу. А сенс?  Окрім того, база даних зберігається за допомогою хмарних технологій (ред. – технології, які надають користувачам Інтернету доступ до комп’ютерних ресурсів сервера і використання програмного забезпечення як онлайн).

Читайте також: Прикарпатських лікарів вчили працювати з електронною системою eHealth

поліклініка 5 електронна черга-08310

– Наскільки успішно і доречно діє програма “Доступні ліки” у місті? Скільки аптек долучилися, а франківців нею скористалися?  

– Як не дивно, урядова програма «Доступні лікаи» отримала активну підтримку серед більшості пацієнтів. За минулий рік іванофранківці закупили медикаментів на практично 4,0 мільйонів гривень, а за перший квартал цього року – на понад 1,2 мільйони гривень. Проблеми іноді є, бо не всі препарати є в достатній кількості, але все ж  прогарма діє. МОЗ України планує багато іншиих медикаментів «вкласти» у різного роду програми, щоб забезпечити періодичне і постійне вживання ліків пацієнтами. Навіть рік програми дав невелике статистичне зниження рівня захворюваності  на серцево-судинні хвороби.

– Уряд скасував мораторій на перевірку аптек. Це якось вплине на роботу франківських закладів? Вже були виявленні зловживання, фальсифіковані ліки?

– З цим питанням треба звертатись до відповідних структур –Державної інспекції з лікарських засобів в області.  Окрім того, у сфері керівництва управління охорони здоров’я міської ради нема жодного аптечного закладу. Практично усі аптеки у місті приватні.

ліки

– Нещодавно в область передали кілька тисяч доз вакцин від кору. Наскільки це вирішило проблему із нестачею препаратів?  

– На 3-4 місяців нам стане вакцини проти кору. А далі МОЗ України обіцяє наступну партію вакцини проти кору, паротиту, краснухи.

Читайте також: Черга у поліклініку. Франківські батьки активно вакцинують дітей проти кору (ФОТО)

– Чому, на вашу думку, дехто категорично відмовляється робити щеплення дітям та чим це загрожує?

–  Добре – коли добре. Увесь світ довіряє вакинації і лише в Україні – це катастрофа. Насправді катастрофа, коли помирають діти від кашлюка, кору, менінгококової інфекції, дифтерії – від тих хвороб, якими можна захистити дитятко 1-2 чи 3 уколами…Це безвідповідальність батьків перед своїми дітьми.

вакцина, кір, укол

– В Україні більшу увагу приділятимуть громадському здоров’ю, як це зараз відбувається у країнах ЄС. Чому люди саміцим не займаються – через лінь чи ціни за ліки?

– У нас нема звички і правила БУТИ ЗДОРОВИМ! Нема моди на здоров’я. Щоб це сформувалось,  пройде ще трохи часу. Маємо приклад з кором – коли було вакцини достатньо, то ніхто не хотів йти вакцинуватися. Коли вакцини було близько 500 доз – кабінет щеплень брали в облогу. А де відповідальність мами-тата за здоров’я дитини і нині, і вчора, і завтра?

Розмовляла: Марія ГУРЕЦЬКА

Теги: