Традиційне “Свято ковалів” цьогоріч пройде в Івано-Франківську з 5 до 7 травня. Воно скликатиме майстрів зі всього світу вже вп’ятнадцяте. Як і щороку, по собі фестиваль залишить унікальний кований виріб. Це буде вежа із світу фентезі.
Читайте також: Марцінків віддав 42 га в Хриплині саудівському мільярдеру? А хіба це не суперечить програмі ВО "Свобода"? - фактчек Галки
На прес-конференції 24 квітня Віктор Вінтоняк, співорганізатор фестивалю, розповів, що це буде перший великий ювілей “Свята ковалів”. Крім 15-річчя фестивалю, ще й відзначатимуть 355-річчя Івано-Франківська.
Сергій Полуботько , голова ГО “Свято ковалів”, розказав, що місією фестивалю є не дати забути ковальське ремесло, ручну працю у сучасному світі, передати досвід наступним поколінням. Вперше ковалі вийшли на Площу Ринок 2003 року. Тодішнім їхнім витвором – став стіл ковальської дружби, над яким працювали майстри із Західної України. З роками фестиваль почав збирати сотні ковалів з усього світу.
“Ми зрозуміли, що цікаві людям і продовжували робити твори, які можна побачити у місті”, – сказав Полуботько.
У 2017-ому на ковальський фестиваль до Івано-Франківська приїдуть понад 200 учасників з Польщі, Білорусі, Нідерландів, Туреччини,Ізраїль, Нідерландів, Чехії, Литви та інших країн.
“Наш фестиваль живий, кожного року на ньому з’являються нові ідеї. Наприклад, цього року вирішили поєднати ковальство з літературою”, – зауважив Сергій Полуботько.
Завдяки такому поєднанню у подарунок місту залишиться вежа із трьома кованими годинниками. Її створюватимуть за мотивами фентезі “Часодії” письменниці Наталії Щерби.
Як повідомив Полуботько, діаметр одного годинника буде два метри. Їх та інші металеві елементи встановлять на шестиметровій вежі, що розташована на мурі Бастіону і закриває вентиляційні шахти.
Наталя Щерба розказала, що пояснювала авторам, як саме має виглядати скульптура,зачитувала їм уривки своїх творів. Девізом роботи є “Час на нашому боці”.
“Це цікава співпраця, яка надихає”, – зауважила письменниця.
Фентезі “Часодії” перекладене чеською, польською, словацькою, італійською, йдуть перемовини з видавництвом у Британії, всього продано 2 мільйони примірників книг. Тому авторка вважає, що скульптура буде зрозумілою її численним читачам та приваблюватиме їх до Івано-Франківська.
Крім цього, у рамках “Свята ковалів” відбудеться традиційний пленер “Позитив”, до участь в якому зголосилося п’ять команд. Вони працюватимуть над скульптурами, які встановлюють на вулиці Шевченка.
Також 5 травня у місті відбудеться цікавий перфоманс.Ковалі працюватимуть вночі, а на стінах кінотеатру “Люм’єр” та дитячої бібліотеки транслюватимуть роботи віджеїв.
Також під час фестивалю будуть проводитися майстер-класи з ковальства для дітей.