Світ чекає нова пандемія і до чого тут мавпи? Фактчек від Галки

Автор: Вадим Войтик

21 May, 2022 11:19

Поділитись публікацією
Світ чекає нова пандемія і до чого тут мавпи? Фактчек від Галки

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) скликає екстрену нараду за участю провідних експертів у зв’язку зі спалахом у Великій Британії, а також у США, Іспанії, Португалії, Франції, Італії, Швеції та Австралії нового захворювання – мавпячої віспи. 

1. Це дійсно нова хвороба?

Мавпячу віспу, як випливає з назви, вперше виявили у лабораторних мавп наприкінці 1950-х років.

Віспа мавп – рідкісна інфекція, яка здебільшого поширюється дикими тваринами в частинах Західної або Центральної Африки. Вважається, що вірус поширюють в першу чергу гризуни: щури, миші та білки. А от чи головними носіями є власне мавпи вчені не впевнені. 

Перший випадок у Європі виявлено на початку травня 2022 року у Великій Британії. Діагноз поставлено пацієнту, який нещодавно їздив до Нігерії, де, ймовірно, і підхопив вірус перед поверненням на батьківщину.

Загалом у Європі наразі зафіксовано вже понад 100 випадків. Лише кілька днів тому мова йшла про одиничні кейси. 

2. Як заражаються люди?

Людині хвороба передається через укус інфікованої тварини. Або якщо доторкнутися до її крові, рідин організму, плям, пухирів або струпів на тілі.

Заразитися віспою мавп можна, вживаючи в м’ясо інфікованої тварини, яке не було ретельно прожарене, або торкаючись інших продуктів інфікованих тварин (наприклад, шкіри або хутра).

Хвороба нешвидко поширюється між людьми, тому заразитися нею від іншої людини важко.

Вірус поширюється через дотик до одягу, постільної білизни або рушників, якими користувалася інфікована людина. А також через дотик до пухирів або струпів на шкірі та через чхання та кашель.

3. Симптоми?

Типові симптоми – лихоманка, висипання, біль у спині і м’язах, збільшені лімфовузли. Зазвичай віспа мавп проходить через 2-4 тижні, проте трапляються випадки важкого перебігу та летального результату. 

Висип на шкірі, зазвичай, з’являється через 1-5 днів після появи перших симптомів. Спершу він з’являється у вигляді плям на обличчі, потім поширюється на інші частини тіла.

Згодом плями перетворюються в маленькі пухирці, наповнені рідиною. З часом вони утворюють струпи, які пізніше відпадають.

4. Це небезпечно?

Не дуже. Існує два основних штами: штам Конго, який є більш важким – із смертністю до 10% – і штам Західної Африки, смертність якого становить близько 1%.

Спеціальної вакцини проти віспи мавп не існує, але вакцина проти звичайної віспи дійсно забезпечує певний захист.

Спеціальної терапії та вакцинації проти цієї хвороби не існує. Але лікарі вважають, що щеплення від нормальної віспи також добре захищає від віспи мавп. Хоча вірус останньої немає прямого стосунку до вірусу нормальної віспи, обидва типи ставляться одному й тому роду вірусів. Таким чином вони досить схожі, щоб імунна система зреагувала на інфекцію.

Натуральна віспа, що вражає людину, була викорінена у всьому світі до 1980 завдяки масштабній кампанії вакцинації. Однак, за даними RKI, значна частина населення Землі на цей момент більше не має щеплення від віспи.

Віспа в Україні є поширеною хворобою, за рівнем захворюваності вона поступається лише грипу та іншим гострим респіраторним вірусним інфекціям. В Україні щороку реєструють від 103 000 до 200 000 випадків (2019: 113 328, зокрема 100 196 — у дітей до 17 років).

5. Нас чекає нова пандемія?

Всесвітня організація охорони здоров’я скликає термінове засідання, щоб обговорити спалах мавпячої віспи, яка уразила вже понад 100 людей в Європі.

Про це повідомляють The Telegraph і  Reuters з посиланням на свої джерела.

У ВООЗ зазначили, що проводять щоденні зустрічі щодо віспи мавп, оскільки вірус продовжує поширюватися по всьому світу, пише The Independent з посиланням на прессекретаря організації.

Водночас малоймовірно, що ВООЗ оголосить надзвичайну ситуацію у сфері громадського здоров’я, як це було з COVID-19. Нагадаємо, що і у випадку коронавірусу ВООЗ не одразу назвала це пандемією.

В Україні чекають рекомендації від ВООЗ, як протидіяти поширенню мавп’ячої віспи та готують відповідні заходи.

“На даний час ситуація з розповсюдженням віспи мавп не виглядає занадто загрозливою, однак є ризики мутації вірусу, що може призвести до серйозніших наслідків”, – написав голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький. 

Неодноразово казав про те, що після пандемії COVID-19 світ очікують інші виклики, зокрема, поява нових вірусів. Навіть під час війни Україна має бути готовою до нових біологічних загроз. Очікуємо рекомендації від ВООЗ, як протидіяти розповсюдженню мавпячої віспи, і разом з МОЗ готуємо відповідні заходи.