Івано-франківські матусі бажають мати дитячий майданчик у сквері ім. Адама Міцкевича
27 Тра, 2014 08:00
Вони зібралися у залі засідань міськвиконкому, щоб обговорити пропозиції і плани щодо втілення свого задуму. Запросили дизайнерів, художників і головного архітектора міста.
Зустріч у міській раді стосовно нового дитячого майданчика відбулася 26 травня. Її ініціатором виступила громадська організація «Мами Прикарпаття».
«До нас надходили численні звернення, і ми почали досліджувати цю проблему. Дітки, слава Богу, в нас народжуються, їх є достатньо, тож потрібно зробити так, щоб у нашому європейському (майже) місті їм було комфортно», — звернулася до присутніх координатор проекту Мар’яна Вершиніна, представниця ГО «Мами Прикарпаття».
«Коли я почала гуляти з дітьми на вулиці, то побачила, що нам нема куди подітися. У місті всюди або собаки, або алкоголіки. Всюди самі пивнушки, а щоб діти мали, де гратися, треба йти аж на Вали чи до Піонерського парку», — повідомила одна зі стурбованих жінок.
Матір трьох дітей, депутат міської ради Світлана Оришко наголосила на тому, що треба звертатися до чиновників у вирішенні проблеми. Вона сказала: «Ми будемо ходити по кабінетах. Якщо треба, то ми прийдемо сюди з дітками, щоб показати їм: якщо більше нема де, то хай граються тут».
Мар’яна Вершиніна розповіла, що активісти ГО «Мами Прикарпаття» надсилали листа меру Івано-Франківська стосовно наміру зробити в центрі міста дитячий майданчик. Він спрямував звернення до департаменту містобудування та архітектури. Керівник цієї інстанції Володимир Гайдар надіслав відповідь. Його листа Мар’яна Вершиніна прочитала присутнім, оскільки автор на зустріч запізнювався.
Головний архітектор написав прикарпатським матерям, що на середмістя і так велике навантаження. Дитячі майданчики рекомендував влаштовувати у дворах житлових будинків і на околицях історичного центру.
Така відповідь обурила матерів: «То розмістити дитячий майданчик в центрі складно, а пивнушку — нормально? Треба розставити пріоритети! Дітей куди подіти? Хіба це не навантаження — коли діти бігають по газонах і клумбах, бавляться брудними камінцями?»
Як виявилося, одна з присутніх жінок вже три місяці працювала над задумом майданчика. Марія Козакевич разом з чоловіком найняли дизайнерів, які розробили проект, який втілює їхні ідеї. Під час зустрічі у міськраді жінка виступила з презентацією проекту.
Згідно із задумом, майданчик має розміститися на ділянці скверу позаду літнього кафе «Веранда». В дизайні використана тема культури і природи Прикарпаття. Елементи ігрової площадки відтворюють географічні об’єкти області. Наприклад, у проекті є зменшена гора Говерла з прапором на вершині, дощане покриття у вигляді річки. Такий дизайн, за словами пані Марії, мав би розвивати в дітей патріотизм, давати їм корисні знання й одночасно був би привабливим для туристів.
Вона каже, що матеріали використають натуральні, кольори стримані, висота об’єктів незначна —все не так крикливо, як у «рошенівських» дитячих майданчиках. Також будуть різні етнічні елементи. Зокрема, лавки у вигляді косівських чашок.
«Аби лиш не було цього гуцульського кічу. Бо я, коли робив скульптури у Косові, хотів Прометея, а мене заставляли різьбити гуцула з вівцями», — сказав присутній на зустрічі художник пан Андрій.
Під час презентації прийшов головний міський архітектор Володимир Гайдар. Він послухав пані Марію і зазначив, що ідея йому подобається, і він, все-таки, готовий її підтримати.
«Я буду перед всіма, перед ким треба, допомагати. Я б з більшим задоволенням забрав з міста ці пивні кошари і поставив би на їх місці дитячі майданчики, але підприємці в таких випадках кажуть, що бізнесу не дають розвиватися. Ініціатива добра, але слід над нею ще подумати. Площа Міцкевича історично має адміністративно-репрезентативну функцію, туди втручатися треба дуже обережно», — сказав Володимир Гайдар. Він порадив Марії Козакевич зменшити розмах свого проекту.
Ще одну ідею для атракції у сквері висловив художник Ярема Стецик: «Я хотів би, щоб Міцкевич їздив на ровері і читав вірші Шевченка чи книжку Андруховича. Можна зробити такі велотренажери для дитини і для дорослого, в яких крутіння педалей запускатиме механізм, що змушуватиме фігуру Міцкевича декламувати „Мені тринадцятий минало…“, наприклад».
У підсумку зустрічі івано-франківські матері й головний архітектор домовилися, що встановлять умови й разом розроблять критерії для нового дитячого майданчика. Після цього на все місто оголосять для дизайнерів конкурс проекту, щоб обрати найліпший варіант для вирішення проблеми.