Навчання за кордоном – це можливість стати відкритим для світу

Автор: Сидорчук Василь

28 Лип, 2016 10:30

Поділитись публікацією
Навчання за кордоном – це можливість стати відкритим для світу

Вадим Мельник вступив до Університету інформаційних технологій та менеджменту в Жешуві в 2012 році. Впродовж чотирьох років життя в Польщі йому вдалось виграти велику кількість конкурсів з інформатики, стати Microsoft Student Partner, а також відкрити дві фірми, що займаються виготовленням дронів та програмного забезпечення для корпорацій і стартапів.

Вадим розповів, як йому вдалось подолати шлях від звичайного учня івано-франківської школи до закордонного бізнесмена.

Мені 21. Я з Івано-Франківська. З 14 до 20 років я програмував по 16-18 годин на добу. Я не побоявся поїхати навчатись за кордон. Тепер я засновник двох фірм.

DSC_2032

Як ти наважився поїхати навчатись за кордон?

Про те, щоб побачити, як живуть люди в інших країнах, я почав задумуватись ще в школі. Якось до мене прийшов знайомий і запропонував здати тест Програми обміну майбутніх лідерів (Flex). Я пройшов перший тест, другий, третій, потім – усний екзамен. Мене взяли.

Коли я прийшов до батьків і сказав, що збираюсь їхати в Америку, то зіткнувся зі спротивом бабусі і мами. Нічого дивного, що вони за мене хвилювались, – мені було всього 15 років. Тато ж повірив в мою самостійність, і я його не підвів.

Чому ти обрав УІТМ в Жешуві?

Після повернення з США я твердо вирішив, що здобувати вищу освіту хочу за кордоном, а не в Україні. Друг порадив мені УІТМ в Жешуві. Сказав, що там хороша кафедра робототехніки і програмування, а я вже тоді дуже цікавився цією галуззю.

Після повернення з Америки я зібрав в Івано-Франківську групу людей, які поділяли мої інтереси. Разом ми підготували проект для загальноєвропейського конкурсу в Бухаресті і зайняли у ньому третє місце. Ми були першою українською командою, що отримала призове місце в такому престижному змаганні. Я вже тоді задумався про те, що хотів би започаткувати стартап, і вирішив поговорити про це з нашим спонсором – тоді він був депутатом обласної ради. Він майже прямим текстом сказав мені, що це хороша ідея, але не для України, бо тут інновації не потрібні. І ніби показуючи приклад цього, привласнив нашу нагороду. Я був тоді дуже злий та ображений.

Я порахував, скільки коштуватиме батькам моя освіта в Польщі і виявилось, що це не така вже й велика сума. У великій мірі це завдяки тому, що УІТМ пропонує стипендії для студентів з України, а також через те, що Жешув – значно дешевше місто для життя в порівнянні з Краковом чи Варшавою. Батьки погодились і я поїхав вчитись до Польщі.

DSC_2025

Чи плануєш ти повернення в Україну?

Тепер я задумуюсь над тим, щоб розширити свій бізнес і відкрити дочірню фірму в Україні. Зараз у мене два стартапи: Cervi Robotics, що виготовляє дрони, та ServoCode – software house, де ми робимо програмне забезпечення для інших корпорацій і стартапів. В Україні є дуже багато хороших програмістів, тому я хочу залучити їх до реалізації наших проектів. Поки можу сказати лише те, що найімовірніше моя нова фірма знаходитиметься у Львові.

Як ти зацікавився робототехнікою?

Роботами я зацікавився в Америці. У школі, де я вчився, був гурток робототехніки. Коли я вперше туди прийшов, їхній ментор запитав мене, що я вмію. Я перерахував все, на що почув відповідь, що все дуже круто, але звучить по-задротськи. Тоді він спитав мене, чи вмію я розважатись, бо саме це для них найголовніше.

Я так сильно зацікавився роботами, що присвячував цьому практично весь свій час. Майже 18 годин на добу я будував і програмував роботів. Першого ми зробили для конкурсу. Він вмів їхати прямо і повертатись на 90 градусів. Це був простий алгоритм, але він працював завжди, на відміну від складних механізмів наших суперників. Це була виграшна стратегія.

Як ти став Microsoft Student Partner?

Величезним плюсом УІТМ в Жешуві є наукові гуртки. Їх настільки багато, що кожен може знайти собі щось до смаку. Я обрав науковий гурток інформатики .NET. Там я дуже багато чого навчився.

Гуртком опікується Microsoft. Там постійно треба ставити собі нові виклики, писати складні програми, брати участь в різноманітних міжнародних конкурсах. Коли я лише туди записався, там ніхто не займався робототехнікою. Мені запропонували створити свою секцію. Я провів перше заняття, друге, третє. Потім почав вести блог на одному із сайтів Microsoft, що дозволило мені добре вивчити польську мову на письмі. Виступаючи перед людьми, я тренував її в мовленні. А за деякий час Міхал, лідер нашого гуртка, запропонував мені спробувати стати Microsoft Student Partner. Це кардинально змінило моє життя. В Польщі є 52 MSP у найбільших містах. В Жешуві їх двоє. І одним з них є я.

DSC_1989

Коли тобі прийшла ідея відкрити свою справу?

Я довго готувався до того, що відкрию свою фірму. Ідея стартапу виникла тоді, коли мені написав знайомий, що хоче працювати зі мною. Ми не мали жодного досвіду в бізнесі, тому наші продукти спочатку були «зеленими» і зовсім не пристосованими до реальності. Складність полягала також в тому, що дрон чи робот – це не те, що можна зробити за три копійки. Потрібен був стартовий капітал.

У мене був досвід вигравання великої кількості конкурсів і гранту Європейського Союзу. Ми написали заявку на інший конкурс ЄС. Нашим проектом був дрон, який мав літати в Африці, моніторувати носорогів і рятувати їх від браконьєрів. З ним ми виграли 70 тисяч злотих. Після цього ми брали участь у всіх конкурсах, яких тільки могли. Всього вдалось зібрати близько 110 тисяч злотих.

Цього нам вистачило, щоб зробити перший проект безпілотника і ще кілька інших побічних проектів, оплатити всі наші поїздки, заплатити кільком людям за їхню роботу. І на цьому ми зупинились, бо виявилося, що ми не можемо на цьому заробляти.

Як ви долали такі серйозні труднощі?

Ми не здались, а знову сіли обговорювати концепцію діяльності. Грошей тоді не було ні в кого. Це були найскладніші три місяці в моєму житті, бо мій бюджет складав тоді 200 злотих.

Ми по 18 годин на добу працювали над проектами, але попри все це був дуже цікавий і приємний період. Нам вдалось знайти інвесторів, які не мали першочергової мети використати наш потенціал, і вже рік з ними співпрацюємо. Тепер у мене вже є навіть друга фірма, акції в третій і кілька цікавих ідей.

Які переваги має УІТМ перед іншими вузами?

В університеті я познайомився з багатьма цікавими людьми. Я дуже задоволений, що мав змогу вчитися у доктора Марка Яшука, – з ним ми реалізували багато інноваційних проектів. Він допомагає нам і зараз у роботі над проектами для ЄС. В УІТМ до викладача можна просто підійти і поговорити про те, що тебе цікавить, і вони поділяться з тобою своїми знаннями. З деким можна годинами просто говорити і не про навчання. Також перевагою УІТМ є те, що тут організовують багато подій. Наприклад, на заходах для стартаперів ми знайшли кілька клієнтів для свого бізнесу.

DSC_2011

Польща є комфортною країною?

Мені дуже подобається в Польщі. Я однозначно розглядаю цю країну як свій дім на наступні принаймні 5-10 років. Польща – це ідеальна економічна зона. Сюди надходять гігантські інвестиції від Європейського Союзу. Поруч є Україна, з якою можна співпрацювати. А вартість життя в Жешуві значно нижча, ніж у Варшаві, Кракові, Лондоні чи в інших європейських містах. Ментальність поляків мені дуже близька. Я мав змогу порівняти, бо семестр провчився в Іспанії. Іспанія – це країна, куди можна приїхати відпочити, але я просто не уявляю собі, як там жити і працювати.

Пожити за кордоном хоча б впродовж якогось часу – це дуже корисний досвід. Завдяки ньому можна об’єктивніше подивитися на світ. Той, хто ніколи не виїжджав за межі однієї країни, не бачить далі свого носу. Натомість людина, що пожила в кількох країнах, позбавляється стереотипів та стає більш відкритою для світу. І чудовою можливістю для здобуття такого досвіду є навчання за кордоном.

Не знаєш, який напрям навчання обрати? Пройди наш тест і дізнайся, в якій галузі тобі вдасться досягти успіху.

Ознайомитись зі всіма напрямами навчання в Університеті інформаційних технологій та менеджменту можна тут.

Радимо також переглянути відеоролик про університет.