У всьому світі 31 травня проводиться міжнародна акція по боротьбі з курінням – Всесвітній день без тютюну, тобто день, вільний від тютюнового диму. Він був встановлений у 1987 р. Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) для залучення глобальної уваги до тютюнової епідемії та її смертельних наслідків.
В 2015 році Всесвітній день без тютюну проходить під гаслом – «Припинити незаконну торгівлю тютюновими виробами», повідомляє ДОЗ Івано-Франківської ОДА.
Згідно з даними досліджень, на частку незаконного ринку тютюнової продукції може припадати майже кожна десята сигарета, споживана в світі. Така торгівля є проблемою майже у всіх країнах світу, включаючи питання охорони здоров’я, правові та економічні аспекти, питання управління та корупції.
З нагоди Всесвітнього дня без тютюну ВООЗ закликає країни до спільних зусиль з метою припинення незаконної торгівлі тютюновими виробами.
Кожна десята сигарета продається на незаконному ринку тютюнових виробів. Припинити незаконну торгівлю тютюновими виробами 40 країн мають ратифікувати Протокол про незаконну торгівлю тютюновими виробами, щоб він набув чинності.
– У світі палять приблизно 1,3 мільярди людей.
– За 1 секунду на Землі викурюється 300 000 цигарок.
– Куріння викликає 6% смертей в усьому світі.
– Щорічно від паління вмирає п’ять мільйонівлюдей.
– Загальна маса недопалків на планеті за 1 рік становить 2 520 000 тонн.
В Україні, за різними даними, регулярно курять 45% чоловіків і 16% жінок.
За 20-річний період поширеність паління серед міських жінок працездатного віку зросла від 5 до 20%. У жінок, що курять, вірогідність позаматкової вагітності і передчасних пологів збільшується на 50%, маткової кровотечі – на 36 %, народження малюка з малою вагою – у 8 разів.
Останні наукові дослідження дають підстави стверджувати, що куріння вагітних жінок підвищує ризики розвитку наркотичної залежності у їхніх майбутніх дітей.
Також склалася особливо небезпечна ситуація щодо активного поширення тютюнопаління у молодіжному середовищі. За даними Європейського опитування учнівської молоді , яке проводилося у 2010-11 рр. в нашій країні, 74% опитаної молоді хоча б один раз в житті палили цигарки, 55% респондентів вказали на те, що їм дуже легко купити сигарети (не дивлячись на закони, які забороняють продажу сигарет дітям до 18 років).
Не менш небезпечним є пасивне куріння, особливо для дітей та молоді. Саме воно спричиняє численні бронхіти, пневмонії, астми, серцево-судинні та неврологічні ускладнення.
Будь-який курець знає, що куріння руйнує його організм, однак відмовитися від цієї звички дуже нелегко, а краще всього взагалі не починати палити, особливо в молодому віці, коли організм найбільш легко піддається впливу шкідливих речовин.