437 кредитів на 609 мільйонів: як працює державна житлова програма “єОселя” в Івано-Франківській області

Автор: Зелінська Тетяна

16 Лип, 2024 15:02

Поділитись публікацією
437 кредитів на 609 мільйонів: як працює державна житлова програма “єОселя” в Івано-Франківській області

“єОселя” – це державна програма, спрямована на підтримку громадян у придбанні житла, як новобудов, так і вторинного. Основна мета – забезпечити доступне та комфортне житло для різних категорій населення, таких як військовослужбовці, молоді сім’ї, державні службовці та інші.

“Галка” розбиралася, як програма реалізовується на Івано-Франківщині.

Як працює і хто може скористатися?

Програма “єОселя” працює в Україні з жовтня 2022 року. Отримати кредити на житло можуть: представники сил безпеки та оборони України (військові, поліція, ДСНС, ГУР, нацгвардія, СБУ та інші) та члени їх сімей, медичні, педагогічні, наукові та науково-педагогічні працівники. Цих отримувачів позики у програмі позначили як “окрема категорія”.  А з серпня 2023 року стартувала “масова іпотека”, яка включає усіх ветеранів війни та членів їхніх сімей, внутрішньо переміщених осіб та інших громадян. Під “інші громадяни”, мається на увазі ті, які не володіють житлом, або його площа менша ніж 52,5 м² + 21 м² на кожного наступного члена сім’ї додатково.

Для “окремої категорії” фіксований відсоток на кредит складає 3%, а для “масової іпотеки” – 7%. Термін кредитування до 20 років, а перший внесок становить 20% у разі придбання житла на вторинному ринку та 30% – на первинному. Якщо будівельна компанія ввела будинок в експлуатацію, то він вже рахується як вторинний ринок.

Як стати учасником програми:

  1. Подати заявку через додаток Дія
  2. Отримати пропозиції від банків-партнерів, обрати одну з них
  3. Пройти перевірку даних та документів в обраному банку
  4. Знайти житло, яке плануєте придбати, надати банку необхідні документи.
  5. Укласти договір з банком та договір купівлі-продажу

Серед банків-партнерів, які беруть участь у програми “єОселя”: Ощадбанк, ПриватБанк, Укрексімбанк, Укргазбанк, Скай, СЕНС, Кредит Дніпро та Глобус.

До слова, з січня 2024 року українці можуть скористатися програмою “єОселя” для того, щоб придбати не тільки квартири, а й приватні будинки, таунхауси та дуплекси. Можна обрати приватні будинки площею 62,5 кв. метра на одного + 21 кв. метр на кожного наступного члена сім’ї.

“єОселя” в Івано-Франківській області

В “Укрфінжитло” журналістам “Галки” повідомили, що у 2023 році за програмою “єОселя” на Прикарпатті видали 233 кредити на 308 млн грн. 121 квартиру люди придбали безпосередньо у забудовника, а 112 – на вторинному ринку. А за 5 місяців 2024 в області видано вже 204 кредити на 301 млн грн. 92 об’єкти – вторинний ринок, 112 – житло “першого продажу”, в тому числі 41 квартира в будинках, що ще зводяться.

В Івано-Франківську первинне житло – у новобудові, що ще зводиться і акредитоване “Укрфінжитлом”, можна придбати тільки у компанії Blago. Мова йде про житлові комплекси: Family Plaza, Manhattan Up, IQ House, Manhattan.

Заступниця керівника департаменту відділу продажу компанії Blago Вікторія Вишневська розповіла, що перевірка компанії тривала не один тиждень. Державі важливо, аби будівельна компанія працювала понад пʼять років за профільною діяльністю, вела активне і безперервне будівництво у цей час. Також ключова вимога – фінансова прозорість.

“Перевіряють юридичні всі аспекти, всю дозвільну документацію по будівництву, ліцензії. Беруть до уваги велику кількість зведених квадратних метрів, що вже здані в експлуатацію. Щомісяця проводять наш моніторинг, наскільки активно ведеться будівництво. Адже є будівельні компанії, які мінімізували або зовсім припинили будівництво. Нам вдається виконувати усі взяті на себе зобов’язання – і перед державою, і перед покупцями житла”, – пояснює Вишневська.

Експертка каже, що купівля первинного житла має кілька переваг – це новіше житло, великі, сучасні і продумані житлові комплекси, закрита територія, змога обрати локацію, площу, поверх, планування.

“Більшість тих, хто користуються цією програмою – це військові, силовики, мобілізовані, ДСНС. Їх 50% від всієї кількості заяв. Багато підприємців, тих хто має офіційні доходи. Мало вчителів та медиків”, – розповідає про клієнтів “єОселі” Вишневська.

На вторинному ринку, тобто будинки, які вже введені в експлуатацію, є пропозиції від будівельних компаній Blago, МЖК, Вертикаль, Темп та інші.

Франківськ кредитує активніше, ніж Львів

А серед банків-партнерів на Прикарпатті – Ощадбанк, ПриватБанк, СЕНС, Укрексімбанк та Укргазбанк.

Керівниця іпотечного кредитування Івано-Франківської філії “Ощадбанку” Тетяна Абрамчук відзначає, що житло у Франківську має значний попит. Зокрема у квітні в Івано-Франківську видали більше кредитів, ніж у Львові – 30 проти 19.

“Багато квартир купують люди з Харкова, Дніпра, Миколаєва, Києва. Цього року загалом набагато більше заявок, ніж торік”, – додає Абрамчук.

Вона пояснює, що у кредиті за програмою “єОселя” можуть відмовити з кількох причин: якщо кредитна історія не відповідає нормам, якщо проти людини порушена кримінальна справа, якщо людина знаходиться у санкційному списку, чи повʼязана з російською федерацією.

“Програмою не можуть скористатися ті, хто мають неофіційні доходи або працевлаштовані закордоном. Але якщо людина працює, наприклад, у закордонній IT-компанії та зареєстрована в Україні як ФОП, і сплачує податки, то вона може отримати кредит на житло за програмою “єОселя””, – зазначає Абрамчук.

Від старту програми “єОселя”, у жовтні 2022 року, “Ощадбанк” видав в Івано-Франківській області 195 кредитів на суму 266 мільйонів гривень. З них:

  • представники сил безпеки та оборони України – 82 кредити
  • ветерани війни – 5
  • науковці – 3
  • ВПО – 3
  • педагоги – 27
  • медики – 27
  • інші громадяни – 48

Висновок

“єОселя” – програма, яка набирає популярності на Івано-Франківщині, навіть в час активної фази війни. Саме силовики та військові є основною категорією, яка користується цією нагодою. Статистика свідчить, що по темпах кредитування Івано-Франківщина навіть випереджає сусідню більшу Львівську область – цьому сприяє великий вибір житла на первинному ринку зокрема.