5 ефективних способів профілактики гінекологічного раку

31 Лип, 2023 23:48

Поділитись публікацією
5 ефективних способів профілактики гінекологічного раку

5 ефективних способів профілактики гінекологічного раку

До гінекологічних видів раку належать рак шийки та тіла матки, рак придатків, піхви та рак зовнішніх статевих органів. Перше, що потрібно знати: немає на 100% ефективних способів запобігти раку, й друге — ним може захворіти будь-яка жінка, незалежно від віку, стану здоров’я та способу життя. Втім, є варіанти зниження ризику розвитку тієї чи іншої форми раку, а також способи виявлення його на ранній стадії, коли він добре піддається лікуванню. Оскільки ніхто не може бути застрахований від хвороби, кожна жінка має про них знати.

Що потрібно знати про гінекологічні види раку

За даними Американського центру контролю та профілактики захворювань, найпоширенішим видом раку жіночих репродуктивних органів є рак матки, а найрідкіснішим — рак піхви. На другому місці за частотою — рак яєчників. Зазначимо, що кілька десятиліть тому найпоширенішим був рак шийки матки, й саме розроблені заходи профілактики дали можливість знизити смертність від нього в десятки разів.

Отже, які є засоби зниження ризику.

P7vwNlZk9lLimUuKrVB306BjEaMttfafd8G-gvLDkNm3e57hrpjNugt4u2iwA5kTH1s1uGdHc4NPf85UcJs5gZuk0a1HPpuQnwXpCKTBn22_s7pBK-z79IZ7fwdwnCAk9illb63oS_6x

Спосіб 1: регулярно виконувати тест Папаніколау

Георгіос Папаніколау — грецький лікар, який відкрив метод ранньої діагностики раку шийки матки через виявлення злоякісних клітин у зішкрібу епітелію цервікального каналу. Завдяки високої ефективності онкологічна гінекологія прийняла цей метод як скринінг, тобто обов’язкове обстеження, яке має регулярно проходити якнайбільше жінок. Перший цитологічний мазок (ПАП-тест, цервікальний мазок) слід здати у 21 рік, а тоді один раз на два-три роки або частіше, якщо так рекомендує ваш лікар, до 65 років.

Спосіб 2: щеплення від ВПЛ

Встановлено, що причиною раку шийки матки є інфікування онкогенними штамами ВПЛ — вірусу папіломи людини. Проблема в тому, що цей вірус надзвичайно поширений, його носіями є до 90% всього дорослого населення. Онкогенні штами частіше передаються статевим шляхом, тому найефективніша вакцинація від ВПЛ — це та, що проведена до початку статевого життя дівчинки. Стандарти такі: в 11–12 років дівчатка отримують два щеплення від ВПЛ з інтервалом між ними не менше пів року, а якщо в 15–26 років, то має бути три щеплення. Рекомендовано також вакцинувати хлопчиків. По-перше, тому що онкогенні штами ВПЛ спричиняють не лише рак шийки матки, а й інші види раку, наприклад, рак гортані. По-друге, чоловіки можуть бути носіями вірусу та інфікувати жінок.

Спосіб 3: відмова від куріння

Тютюн містить отруту нікотин, це загальновідомо й мало кого лякає. Але ще сигаретний дим містить понад 40 відомих канцерогенів — речовин з доведеною здатністю спричиняти таки мутації клітин, які призводять до раку. Куріння збільшує ризик розвитку щонайменше 14 різних видів раку, зокрема рак шийки матки, яєчників, піхви та вульви. Цікаво, що відмова навіть від багаторічного куріння помітно знижує ризик розвитку раку вже першого року.

Спосіб 4: нормалізація ваги

Ожиріння пов’язане з високим ризиком розвитку раку ендометрію. Імовірно, через здатність жирової тканини продукувати естроген, але дослідники кажуть, що й інші чинники, наприклад, дисбаланс імунної системи. Статистика відзначає також вищі показники захворюваності на рак шийки матки у країнах із високим рівнем ожиріння серед населення, хоча прямий зв’язок поки ще довести не вдалося.

Спосіб 5: своєчасне звернення до лікаря

Слід обов’язково звернутися до лікаря, якщо протягом кількох тижнів повторюються такі симптоми:

  • тазовий біль чи дискомфорт;
  • аномальні вагінальні виділення, особливо кров’янисті;
  • біль у животі, в попереку;
  • зміни покриву зовнішніх статевих органів (висип, виразки, бородавки).

Дізнайтесь онкологічну історію своєї сім’ї. Якщо родички першої лінії, тобто мама або сестра, мали гінекологічний рак, ви входите до групи ризику. Це не означає, що він неодмінно у вас розвинеться, але це означає потребу у пильному ставленні до свого здоров’я та його регулярних перевірок.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83

Автор:  Поліщук Ольга Іванівна – акушер-гінеколог.

ПРОМО