“Спочатку люди виходять із себе, а потім виходять на вулиці”, – ректор Прикарпатського університету на Економічному форумі в Польщі розмірковував про соціальну нерівність
14 Вер, 2015 11:45
З 8 по 10 вересня 2015 року у польському містечку Криниця відбувся ювілейний XXV Економічний форум,який вже давно називають “Центральноєвропейським Давосом”.
Читайте також: Ректор франківського університету нагородив найкращих студентів (ФОТО)
В дискусії,присвяченій проблемам нерівності, що ускладнює життя людей й розвиток країн в Європі, взяв участь ректор Прикарпатського університету імені Василя Стефаника Ігор Цепенда.
Керівник інституційної дослідницької команди Інституту політичних досліджень Польської академії наук Марія Ярош, розпочинаючи розмову, підкреслила, що зростання макроекономічних і макро-соціальних нерівностей, що особливо проявилися після фінансової кризи 2008 року, веде до великої дестабілізації Європи і у світі. При цьому надмірна нерівність доходів заважає економічному розвитку. Теоретики з кола Уолл-стріт стурбовані маргіналізацією та виключенням великих груп суспільства. На їхню думку, ці явища можуть призвести до масових заворушень, а в перспективі навіть до зміни політичної системи.
Ректор Ігор Цепенда під час свого виступу торкнувся нерівності, яка породжує проблемами у різних сферах життя, не тільки в економіці, а й у соціальній сфері, політичній, освітній галузі тощо. Втім відчуття безвиході породжує у соціумі вибухи. У якості прикладу Ігор Цепенда навів новітню історію України – Помаранчеву революцію 2004 року та Революцію Гідності 2013 року. Продовжуючи думку попереднього доповідача професора Гжегоша Колодко про те, що “спочатку люди виходять із себе, а потім виходять на вулиці”, ректор Прикарпатського університету зазначив:
“Україна – є однією з найдемократичніших держав на пострадянському просторі, саме тому українці мали змогу пізнавати ЄС ще на початку 90-х. При цьому завжди задавали собі питання: чому європейці живуть краще? Звідки ця нерівність? І бажання змінити правила гри – стало дуже важливим викликом для українського суспільства. Сьогодні для українців вкрай важливо, щоб держава почала грати за правилами, а не грати правилами. Нині люди не сприймають гру правилами і вимагають, щоб європейські правила і норми діяли в Україні”.
Інформує ПНУ.