Стару гуцульську хату на Косівщині перетворюють на центр культурного життя (ФОТО)

Автор: Людмила Баран

22 Вер, 2015 08:01

Поділитись публікацією
Стару гуцульську хату на Косівщині перетворюють на центр культурного життя (ФОТО)

У селі Бабин Косівського району діє «Хата-Майстерня». Це – стара гуцульська хата, яка стала осередком для міжнародних освітніх і культурних проектів.

Читайте також: Кулінарне військо: учасник Мастершеф та інші повари Франківська об'єдналися у волонтерській ініціативі (ВІДЕО)

Сюди 20 вересня завітали учасники міжнародного фестивалю MitOst, який 22-27 вересня проходить в Івано-Франківську. Громадські активісти з Польщі, Вірменії, Німеччини, Росії, Болгарії, Молдови та інших країн знайомилися з українською культурою. Також дізналися історію «Хати-Майстерні».

Один з творців проекту Тарас Грицюк розповів, що будинок збудований 1935 року і став найбільшим на той час у Бабині. Його спорудив місцевий мешканець Василь Палійчук. Власник був схильний до новаторства – мав перше радіо і телефон у селі. В часи національно-визвольних змагань тут був секретний шпиталь, а неподалік – бункер, в якому від переслідувань ховався греко-католицький священик. Василь Палійчук цікавився мистецтвом, запрошував до себе художників-бойчукістів.

Будинок постраждав від повені 2008 року, і власники перестали тут мешкати. 2013-ого його знайшли активісти, які працюють у сфері неформальної освіти, та вирішили перетворити на дім, в якому робитимуть тренінги, воркшопи, семінари, фестивалі тощо. У команді «Хати» зараз 17 людей з України та Польщі.

«Ми відчули тут якусь особливу енергетику. І вже з березня 2014 року ми вкладаємо сюди свою силу, енергію, любов, а також гроші, – сказав Тарас Грицюк. – Зараз ми тут, і дім готовий до нової історії, нових людей, нових подій, що надихають».

Команда «Хати-Майстерні» зробила занедбані споруди придатними до прийому гостей. Облаштували кімнати, залу для семінарських занять, кухню. Зараз тут можуть розмістити групи до 30 осіб. Перші семінарські заняття тут провели навесні 2015 року.

Для іноземних гостей з MitOst-фестивалю  влаштували прогулянку горами, майстер-класи з традиційних гуцульських ремесел, навчали народних танців та пісень, пригощали борщем і гуцульським будзом. Ввечері на галереї хати виступив  гурт “Zapaska”.

Представниця команди “Хати-Майстерні” Анна Мигаль розказала, що з мешканцями Бабина наразі співпрацюють здебільшого на побутовому рівні. Проте мають намір налагоджувати співпрацю також в сфері обміну знаннями.

Наприклад, вчитися від місцевих їхніх традиційних ремесел –  бджолярства, обробки дерева. Вже зараз пані Марія, яка живе неподалік “Хати Майстерні”, навчає гостей плести вовняні шкарпетки.

Водночас команда планує організовувати навчання для дітей з Бабина, приміром, з англійської мови, за участі іноземців. Також  у намірах  влаштовувати кінопокази в сільському будинку культури, розповідати селянам про сортування сміття, дбайливе ставлення до довкілля.

“Гори, природа надихають людей на неймовірні речі. Не лише завдяки нашій команді, а й усім, хто нам допомагає, нашим друзям з Польщі, Німеччини, Росії, Молдови, це місце перетворюється на щось енергетично сильне”, – зауважила Анна Мигаль.