Науковцям франківського університету вручили високі державні нарогоди
25 Тра, 2016 09:01
Днями Петро Порошенко урочисто вручив ректору Миколі Рожку, першому проректору Ганні Ерстенюк та завідувачу кафедри онкології Анні Крижанівській почесну нагороду. Йдеться про Державну премію України в галузі науки і техніки за розробку та впровадження системи зменшення техногенного навантаження на території і на населення екологічно кризових регіонів України.
Читайте також: "Історичний день для медуніверситету": перші випускники нової спеціальності отримали дипломи бакалаврів (ФОТО)
Вдруге за 70-літню історію існування ІФНМУ став лауреатом однієї з найвищих нагород у країні – Державної премії України у галузі науки і техніки за видатні наукові дослідження, які сприяють дальшому розвитку гуманітарних, природничих, технічних наук, позитивно впливають на суспільний прогрес і утверджують високий авторитет вітчизняної науки у світі, інформують на сайті медуніверситету.
Масштабну наукову розробку, пов’язану з впливом екологічних чинників на здоров’я людини, ініціювали та очолили науковці ІФНМУ, однак робота об’єднала в собі й дослідження фахівців Державної комісії України по запасах корисних копалин та інших українських вишів, зокрема Дніпропетровської медичної академії, Придніпровської державної академії будівництва та архітектури, Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, Полтавського національного технічного університету ім. Ю.Кондратюка.
Тож до авторського колективу увійшли: доктор медичних наук, завідувач кафедри Дніпропетровської медичної академії Елеонора Білецька, доктор біологічних наук, завідувач кафедри Придніпровської державної академії будівництва та архітектури Григорій Шматков, доктор технічних наук, завідувач кафедри Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу Ярослав Семчук, доктор хімічних наук, завідувач кафедри Полтавського національного технічного університету ім. Ю.Кондратюка Веніамін Соловйов, кандидати економічних наук, доценти Полтавського національного технічного університету ім. Ю.Кондратюка Світлана Онищенко і Марина Самойлік, доктор геолого-мінералогічних, географічних та технічних наук, голова Державної комісії України по запасах корисних копалин Георгій Рудько.
У роботі розв’язана важлива соціально-економічна та екологічна проблема – забезпечення екологічної безпеки у екологічно кризових регіонах України. Для вирішення цієї проблеми здійснено районування території за екологічними ризиками виникнення певних захворювань та розроблено стратегію, тактику і технологію формування оптимізаційних заходів з метою зменшення негативного впливу геологічного середовища на здоров’я людини. Узагальнені результати багаторічних досліджень умов та масштабів впливу техногенних чинників на довкілля у Придніпровському та Калуському техногенно-навантажених регіонах, що призвело до формування зон екологічного лиха.
«Розв’язано завдання щодо створення системи боротьби із соціально-вагомими екологічно обумовленими захворюваннями, зокрема встановлено високі кореляційні зв’язки між екологічними забруднювачами та різними захворюваннями населення, – розповідає завідувач кафедри онкології ІФНМУ Анна Крижанівська. – Окрім цього, створено систему вирішення низки проблем у сфері поводження з твердими відходами, спрямовану на мінімізацію екологічних збитків та ризиків у даній сфері. Впровадження технічних, медико-екологічних, медико-геологічних, соціальних та еколого-економічних рішень дозволять отримати еколого-економічний ефект у розмірі більше одного мільярду гривень щорічно».
Варто зазначити, що у дослідженні Микола Рожко працював над вивченням стоматологічного здоров’я в екологічно кризових регіонах області та пошуком шляхів розв’язання, Ганна Ерстенюк розкрила біохімічні зміни та зв’язок із забрудненням території, Анна Крижанівська вивчила онкологічну захворюваність на забруднених територіях та комплекс заходів для раннього виявлення злоякісних недуг.
«Важливо, що в цій науковій роботі, окрім результатів моніторингу впливу екологічних чинників довкілля на стан здоров’я, також запропоновані конкретні шляхи вирішення багатьох проблем», – каже ректор Микола Рожко.
«Отримання Державної премії підтверджує всеукраїнське та світове визнання нашого університету», – зазначив проректор з наукової роботи Ігор Вакалюк.
Варто нагадати, що першу Державну премію України у галузі науки і техніки медуніверситет отримав у 1992 році за розробку лікарського препарату «Уролесан». Засіб у 1976 році синтезували професори Ф. Мамчур та Є.Нейко.