Франківськ вшановує героїв: видатному історику Володимиру Грабовецькому відкрили анотаційну дошку (ФОТО)

Автор: Турій Роман

03 Чер, 2016 12:15

Поділитись публікацією
Франківськ вшановує героїв: видатному історику Володимиру Грабовецькому відкрили анотаційну дошку (ФОТО)

Сьогодні, 3 червня, в Івано-Франківську відкрили анотаційну дошку історику, професору Володимиру Грабовецькому.

Читайте також: Мер Франківська обурений, чому тіло почесного громадянина міста лежало на вулиці впродовж трьох годин

Пам’ятний знак розмістили на будинку, в якому мешкав історик. Віддати шану історику прийшли представники міської влади, родичі історика, колеги та сусіди.

Відкрили дошку Руслан Марцінків та син професора Богдан Грабовецький.

“Місто – це, зрозуміло, і дороги, і будинки, і певна інфраструктура. Але в першу чергу місто це ті непересічні постаті, які творять це місто. і такою постаттю був пан Володимир Грабовецький”, – каже Марцінків.

‘У цьому домі в скромному помешканці батько провів 40 років свого найбільш активного творчого життя, пишучи європейську історіографію. Я горжусь своїм батьком. Його творча спадщина, його життєвий шлях, його товариськість. Все це заслуговує, щоб ми вічно про нього пам’ятає”, – каже син професора Богдан.

Також перед присутніми виступили освітяни міста, а пам’ятний знак освятив священнослужитель.

Довідково Володимир Васильович Грабовецький  — видатний український вчений, історик. Доктор історичних наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки.

Народився 24 липня 1928 року у селищі Печеніжин Коломийського району Івано-Франківської області в сім’ї селянина-ткача, учасника національно-визвольних змагань 1918-1920 років. Початкову освіту здобув у рідному селі, навчався у Коломийській українській гімназії (1939), малій Духовній семінарії у Львові (1942-1944), у Винниківській середній школі робітничої молоді (1946-1947), закінчив історичний факультет Львівського державного університету імені Івана Франка (1952), після чого вчителював на Львівщині. З 1953 року працював старшим науковим співробітником відділу історії України Інституту суспільних наук АН УРСР у Львові.
Науково-педагогічна діяльність Грабовецького поділяється на два періоди — Львівський та Івано-Франківський. 22 роки працював у Львові (1953—1975). З 1975 року працює в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника. З 1990 року очолював 17 років кафедру історії України.
В 1958 році захистив кандидатську, а в 1968 році – докторську дисертації. Володимир Васильович п’ятдесят років досліджував наукову проблему «Карпатське опришківство XVI—XIX ст.» та життя і діяльність легендарного героя України Олекси Довбуша, видав про нього 150 праць і впродовж півстоліття збирав історико-літературно-мистецькі експонати, на базі яких відкрив Івано-Франківський державний історико-меморіальний музей Олекси Довбуша (1995). Крім того, був ініціатором і організатором встановлення  пам’ятників на місцях, де народився і загинув народний герой, організував музей історії міста Івано-Франківська та музей кафедри історії України в Інституті історії і політології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.
Опублікував понад 1000 наукових і науково-популярних праць, серед яких 45 монографій, 75 окремих видань, 900 статей з історії України, в тому числі і Прикарпаття, автор шести опублікованих «Нарисів історії Прикарпаття» (1992-1995) та трилогії «Ілюстрована історія Прикарпаття» (2002-2004), дві монографії про життя і творчість та вшанування Маркіяна Шашкевича і Тараса Шевченка (2006-2007). Наукові праці Володимира Васильовича друкувалися в ряді країн Європи і Америки.

Як повідомляла “Галка”, помер видатний історик 4 грудня 2015 року на 87-ому році життя.

Лікар не приходить констатувати смерть професора Грабовецького, бо чоловік помер не вдома (ФОТО)