Прикарпатців з неповносправністю хочуть переселити з інтернатів у окремі помешкання
02 Сер, 2016 12:29
В Івано-Франківській області планують відкрити спільноти підтриманого проживання для людей з неповносправністю замість дитячих та дорослих інтернатів. Шукають громади, які могли б підтримати ідею.
Читайте також: "Це не обов’язок департаменту, це - закупівля послуги": влада прокоментувала ситуацію з "Оселею віри, надії та любові"
З такою ініціативою виступають представники «Української Благодійницької Мережі», про що розповіли на прес-конференції 2 серпня в редакції Galka.if.ua.
Василь Футерко, керівник УБМ, розповів, що у Чехії, Болгарії, Польщі відбувся процес деінституалізації. Там закривають радянські інтернати, в яких живуть по 100-200 дітей чи молодих людей, натомість у невеликих будинках чи квартирах поселяють не більше 6-8 людей з неповносправністю. До них приходять асистенти, які їм допомагають. Хто має важчу неповносправність, тому приділяють більше уваги, більш самостійні отримують менше сторонньої допомоги.
Діти проживають у середовищі, наближеному до сімейного. Спільноти розташовані у населених пунктах, тож можуть більше інтегруватися у громаду. Люди з будинків підтриманого проживання можуть ходити на роботу, заробляти на життя хендмейдом тощо.
У підопічних інтернатів немає власних речей, там часто порушуються права людини на особисту недоторканість, замовчуються неприємні випадки. Натомість у спільнотах люди мають змогу проживати у власних кімнатах, брати участь у прийнятті рішень. Спільноти є відкритими та підконтрольними громаді.
За словами Футерка, підтримане проживання – це практика цивілізованих розвинених країн, наприклад, США, Канади. В Україні цей процес тільки розпочинається. Спільноти підтриманого проживання наразі існують тільки завдяки зусиллям волонтерів та благодійників, але немає тих, які були б у комунальній власності.
«Ми не пропонуємо щось нове. Ми пропонуємо нарешті впроваджувати в Україні те, що давно існує в розвинених країнах, – сказав Футерко, – Ініціатива нашої організації у тому, щоб зробити перші кроки для створення спільноти підтриманого проживання в нашій області».
Андрій Волик, піар-менеджер УБМ, додав, що у спільнотах підтриманого проживання створюються робочі місця для мешканців певної територіальної громади. Тепер кошти з бюджету виділяють на інтернат, а при влаштуванні спільнот вони будуть іти за певною дитиною. Зараз 75% бюджетного фінансування закладів йдуть на комунальні послуги і персонал, і лише 25% – на дітей. Спільноти підтриманого проживання дозволили б ефективніше розподіляти гроші.
Наразі представники ініціативи добиватимуться бюджетного фінансування спільнот підтриманого проживання. Заручилися підтримкою чиновників для відкриття перших двох: для дітей з незначними вадами розвитку та для підопічних Залучанського інтернату.
Проте в першу чергу потрібно знайти населені пункти, мешканці яких були б не проти розміщення в них спільнот підтриманого проживання. Також потрібні люди, які б працювали асистентами у цих спільнотах.