Грандіозне утеплення Долини. Як у місті витрачають 23 мільйони гривень від Євросоюзу (ФОТО)
11 Жов, 2016 22:14
У Долині на Івано-Франківщині втілюється один з найбільших проектів з утеплення житла не лише в Україні, а й у цілій Східній Європі.
На його здійснення місто отримало грант від Євросоюзу на близько 23 мільйони гривень, ще майже вісім мільйонів вкладають самі мешканці. На ці кошти мають утеплити третину багатоповерхівок райцентру – 25 тисяч м2 стін.
Це стало можливим завдяки участі у проекті щодо зменшення енергоспоживання. Він втілюється у рамках Програми ЄС «Угода мерів», з якою Долина співпрацює з 2009-ого року. Наразі термомодернізували 15 будинків, до кінця проекту утеплять ще 20. Про це йшла мова 11 жовтня під час відвідин Долини представниками мерій та засобів масової інформації з різних міст України, передає Galka.if.ua.
Міський голова Долини Володимир Гаразд розповів, що до кінця проекту мають утеплити половину житлового фонду. У наступні п’ять років – решту зі 105 багатоповерхівок міста. Раніше модернізували всі заклади освіти, на 90% заклади охорони здоров’я.
Гаразд зауважив, що найлегше спонукати до участі у конкурсі на співфінансування утеплення тих будинків, де є ОСББ. В інших випадках міська влада старається скликати зібрання, організовувати людей. Найбільші проблеми виникають, коли починається процес збору коштів, адже частина мешканців не погоджуються платити. Однак згодом жильці все-таки доходять згоди, часом здають гроші за своїх сусідів.
«Найголовніше – ми маємо зміну ментальності людей. Через участь у конкурсі на співфінансування, соціальну мобілізацію, відбувається об’єднання людей довкола вирішення своїх проблем”,- сказав Володимир Гаразд.
Ян Ваандерс, керівник команди проекту, розказав, що Долина – одна з перших підписала в Україні «Угоду мерів» та одна з найактивніших її учасників. Програма спрямована на сталий розвиток, зменшення енерговитрат та викидів вуглекислого газу. Вона діє у Грузії, Білорусі, Молдові, Вірменії.
За словами Ваандерса, в Україні виконується 11 проектів на загальну суму понад 8 мільйонів євро. Виділяють від 400 тисяч до 1 мільйона євро на місто з населенням менше 200 тисяч осіб. Таким чином з допомогою грантів підтримують малі міста, яким складно отримати кредити. Кошти йдуть на рахунок міської влади, вона проводить тендери на виконання робіт, а сторона Євросоюзу контролює якість роботи, навчає чиновників та технічних працівників.
Однією з проблем у виконанні проектів Ваандерс називає недотримання стандартів ЄС, оскільки вони відрізняються від будівельних норм України.
«Буває, встановили вікна, а ми просимо переробити, встановити товстіші, більш енергоефективні», – сказав Ваандерс. – Ми кажемо: витратіть більше грошей, встановіть кращі вікна, бо у наступні 15 років тут ніхто ремонтів робити не буде».
Також у рамках проекту в Долині відкрили муніципальний Центр енергоаудиту. Його працівники мають спеціальне обладнання та оцінюють тепловтрати будівель без залучення сторонніх організацій. Розповідають про енергоощадність школярам, надають безкоштовні консультації мешканцям, які хочуть модернізувати помешкання, допомагають підібрати віконні профілі, тиньк, утеплювачі, економні лампи тощо.
Щоб утеплити свій будинок за співфінансування ЄС, мешканцям потрібно подати заявку на конкурс проектів від міської влади, засвідчити згоду покрити 20% витрат та погасити заборгованість за квартплату.
Цьогоріч це зробили мешканці будинку №21 на вулиці Грушевського, якому більше сорока років. Зараз його стіни та цоколь утеплюють мінеральною ватою товщиною 10 сантиметрів.
Головний інженер КП «Управління комунального майна» Ігор Риджак розповів, що перед тим, як кріпити утеплювач, комісія оглядає будинок та складає список необхідних підготовчих робіт, приміром, лагодження водостічної системи. Їхня вартість також входить у кошторис та співфінансується за грантові кошти.
Цього року міська влада вирішила також вберігати від тепловтрат і цоколі будинків, щоб збільшити ефективність. Однак від цього вартість робіт зросла та, відповідно, збільшилась частка від мешканців. З однієї квартири у середньому слід здати 8 тисяч гривень.
Жителі Грушевського, 17 вже змогли оцінити переваги термомодернізації. Минулого року їхній будинок став одним із 13-ти, які виграли у конкурсі. Його мешканка Наталія Кибал розповіла, що з кожної із 32 квартир здавали по 3,5 тисячі гривень, не залежно від площі. Все минуло дружньо, гроші вдалося зібрати швидко.
«Тепліше стало в хаті. До цієї пори, поки що не включаю опалення, 20 градусів у квартирі є», – розказала Кибал.
Її сусід Володимир Баган розповів, що ініціативна група жильців слідкувала за якістю робіт від початку й до кінця. Зауважив, що у всіх мешканців індивідуальне опалення, кожен витрачає по-своєму, мають котли різної якості, тому в когось вийшло 20% економії, в когось 30%.
«Я економлю 40% газу. Взимку тепло, газ вмикаю по мінімумі. Влітку раніше було неможливо дихати, бо в нас сонячна сторона, постійно треба було вмикати вентилятори. А цього літа в хаті душно не було, – розказав чоловік. – В мене кутова квартира, раніше був грибок і пліснява через перепад температур. Тепер цього нема, в квартирі стабільно одна температура»
Менш дружніми виявилися мешканці одного з найбільших у Долині будинків на Обліски, 22А, в якому 60 квартир. Проте і тут в останні роки вдалося зробити капітальний ремонт даху та утеплити фасад. Голова ОСББ «Наша фортеця на Облісках» Галина Кузнєцова розповіла, що почала збирати кошти для співфінансування робіт на чотири місяці наперед. Та в останні дні перед початком ремонту ледве вдалося зібрати потрібну суму.
«Всі рахують, що ще впаде з неба манна небесна. Вони себе власниками не вважають, має їм хтось робити», – сказала Галина Кузнєцова, – До сьогодні у мене з першого під’їзду 13 квартир, які не здали гроші, ні одного рубля. Вони постійно ходять з гордо піднятою головою. Я не збираюся з ними судитися з простої причини: раз мені Господь Бог поміг, що ми будинок утеплили, то най це буде на їхній совісті».