Освітяни Прикарпаття: “Бюджет 2017 року – це згортання реформ в освіті”

Автор: Турій Роман

21 Жов, 2016 12:12

Поділитись публікацією
Освітяни Прикарпаття: “Бюджет 2017 року – це згортання реформ в освіті”

19 жовтня  з ініціативи Івано-Франківської обласної  організації партії «Батьківщина» відбувся освітній форум, в якому взяли участь  вчителі та директори шкіл з Івано-Франківська, Галицького, Тлумацького та Тисменицького районів.

Читайте також: На стадіоні “Рух” роздають продуктові набори. Хто їх купив, хто роздає і до чого тут Марцінків? – фактчек Галки

Вони обговорили видатки з державного бюджету на 2017 рік на галузь освіти.

Як зазначив один з організаторів форуму, заступник міського голови Івано-Франківська Олександр Левицький, уряд в бюджеті 2017 року передбачає перекласти витрати на комунальні платежі та на виплату заробітної плати непедагогічним працівникам на місцеві бюджети.

“Ми з вами бачимо особливо болючу і небезпечну проблему в 2017 році – це спроба усі труднощі, усю невідповідність мережі закладів освіти перекласти на плечі місцевих бюджетів. Крім того, особливе занепокоєння в бюджеті 2017 року викликає профтехосвіта, фінансування якої знову планують скинути на місця. Для Івано-Франківська це, до прикладу, понад сто мільйонів гривень”, – наголосив Олександр Левицький.

Директор школи № 15 міста Івано-Франківська Василь Бойчук з акцентував увагу на тому, що в державному бюджеті на 2017 рік збільшуються видатки на утримання органів державної влади, прокуратуру та юстицію в декілька разів. На освіту ж планують лише неповних два мільярди гривень.

«Коли урядовці говорять про підвищення заробітних плат вчителям, то треба розуміти, що ці кошти забиратимуться  з місцевого бюджету. До всього, можновладці ще й ділять освітян. Виходить, що вчителям платитиме держава, а комунальні платежі, утримання шкіл, виплати адміністрації та техперсоналу лягає на плечі місцевих бюджетів. Такий собі поділ на “біле та чорне”. І, якщо на місцях забракне коштів, Уряд при цьому залишиться “білим та пухнастим”, – сказав Василь Бойчук.

На переконання Олександра Левицького, фактично, видатки на середню, початкову  та профтехосвіту зменшуються на 3 мільярди, а те, що показує сьогодні Уряд, це збільшення, яке піде на утримання Міністерства освіти та, можливо, невелика сума на вищу освіту.

На думку присутніх на форумі, велика проблема сьогодні склалася і з забезпеченням підручників для 4 – 7 класів, оскільки половина вартості книг  фінансується з місцевого бюджету, що призводь до дефіциту посібників і впливає на погіршення навчального процесу.

Торкнулися виступаючі і проблеми  скасування пільг за оплату комунальних послуг вчителям у сільській місцевості, що призводить до додаткового фінансового навантаження на вчителів, що працюють в селах.

Наприкінці Івано-Франківського форуму освітяни склали резолюцію з власними пропозиціями для урядовців. ЇЇ направлять депутатам фракції «Батьківщина» у Верховній Раді та керівництву держави. Сподіваючись, що ці пропозиції  врахують при формування бюджету на наступний рік.

До речі, такі форуми відбуваються по всій Україні.

Нижче наводимо текст резолюції.

Президенту України

п. Порошенку П. О.

Голові Верховної Ради України

п. Парубію А. В.

Прем’єр-міністру України

п. Гройсману В. Б.

                                                                              Р Е З О Л Ю Ц І Я

форуму працівників освіти Івано-Франківської області щодо забезпечення галузі освіти України за рахунок видатків Державного бюджету на 2017 рік

Кабінетом Міністрів України при підготовці та схваленні проекту Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» не враховано необхідність забезпечення у 2017 році скорочення грошового розриву між розміром посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки і мінімальною заробітною платою на рівні, що перевищує прогнозний індекс споживчих цін (грудень до грудня попереднього року). Як і на даний час розрив між прожитковим мінімумом на працездатну особу і базовим посадовим окладом ЄТС передбачається на рівні 265 гривень. Внаслідок такої невідповідності лише на розмірі посадового окладу педагогічні працівники втрачають від 435 до 740 гривень, а науково-педагогічні – від 684 до 1155 гривень на місяць.

Діючими рішеннями судів України Кабінет Міністрів України зобов’язано визначити умови розміру посадового окладу (тарифної ставки) з урахуванням вимог ч. 3 ст. 6 Закону України «Про оплату праці», ч. 3 ст. 96 Кодексу законів про працю України та встановити розмір посадового окладу працівника I тарифного розряду на рівні, що перевищує розмір мінімальної заробітної плати, в Державному бюджеті на 2017 рік базовий посадовий оклад ЄТС має бути встановлений вище мінімальної заробітної плати.

Через порушення закону «Про освіту» середній розмір посадових окладів педагогічних працівників становить 38,5%, а науково-педагогічних працівників  – 33,4% від законодавчо гарантованого, складаючи  відповідно 2334 та 4053 гривні. З дотриманням законодавчих гарантій середній розмір посадових окладів педагогічних працівників мав би становити в липні 2016 року 6064 гривні, а науково-педагогічних – 12128 гривень, тобто на рівні середньої та подвійної зарплати в промисловості.

В Державному бюджеті необхідно передбачити видатки на підвищення  посадових окладів та ставок заробітної плати всім педагогічним працівникам дошкільних, позашкільних, загальних середніх, професійно-технічних, вищих  та інших типів навчальних закладів і установ освіти, а також науково-педагогічним і науковим працівникам з безумовним дотриманням вимог Закону України «Про освіту» з урахуванням рішень судових органів.  

Законопроектом передбачається обсяг освітньої субвенції в розмірі 41 926 295,9 тисяч гривень проти затверджених у поточному році – 44 894 696,5 тисяч гривень, що на 2 968 400,6 тисяч гривень менше минулорічних призначень. Як засвідчує практика використання освітньої субвенції впродовж двох років, затверджені в Держбюджеті бюджеті її обсяги є недостатніми для забезпечення діяльності загальноосвітніх навчальних закладів, оскільки за даними організаційних ланок Профспілки така потреба в них лише цьогоріч складає 3,7 мільярда гривень. Через брак коштів має місце заборгованість із заробітної плати освітян, сума якої на 1 вересня у 6 областях становила 30,4 млн. гривень, не виплачуються законодавчо встановлені доплати, надбавки та винагороди,  зокрема пов’язані з обнулінням індексації, за престижність педагогічної праці, заміну тимчасово відсутніх учителів, вихователів, викладачів тощо.

Непрозорим є механізм розподілу додаткової дотації з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я, обсяги якої у додатку № 6 передбачаються у сумі 14,9 млрд. гривень, без їх розподілу за галузевою належністю цих закладів, а також без виділення такої дотації місцевим бюджетам міст та об’єднаних територіальних громад, що вимагає відповідного доопрацювання.

Необхідно скасувати норму частини 4 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII, якою з 1 вересня 2016 року заборонено фінансування загальноосвітніх навчальних закладів (крім закладів початкової школи), кількість учнів у яких становить менше 25 осіб, за рахунок освітньої субвенції.

Недостатність фінансового забезпечення підготовки робітничих кадрів професійно-технічними навчальними  у зв’язку з реалізацією положень статей 28 та 29 Держбюджету на 2016 рік без передачі місцевим бюджетам необхідних видатків, обсяг яких до кінця складає 1,3 млрд. гривень, підтверджує необхідність передбачення в проекті надання місцевим бюджетам відповідних трансфертів.

Попри затверджений Основними прогнозними макропоказниками економічного і соціального розвитку України на 2017 рік прогноз інфляції в 113%, а також підвищення соціальних стандартів на 10,1%, обсяги видатків на підготовку кадрів вищими навчальними закладами III-IV рівнів акредитації Міністерству освіти і науки зменшено на 1,8 млрд. гривень, або на 16%.  Видатки на підготовку кадрів вищими навчальними закладами I -II рівнів акредитації зменшено на 990,8 млн. гривень, або на 25%.

Тому враховуючи індекс споживчих цін та зростання ВВП на 3%, обсяги видатків на фінансування підготовки кадрів мають бути збільшені проти минулорічної потреби, як мінімум, на 22%.

В проекті Держбюджету Міністерству освіти і науки закладено лише 2 млрд. гривень для виплати академічних стипендій та 1,99 млрд. гривень для виплати соціальної стипендії. Такими, що не відповідають статті 62 Закону України «Про вищу освіту» є норми щодо передбачення видатків на соціальні стипендії студентам вищих навчальних закладів Міністерству соціальної політики, обсяг яких складає  992 969 тис. гривень. За оперативними розрахунками, основаними на чисельності студентів, які отримують академічну та соціальну стипендії, для забезпечення реалізації статті 62 в бюджеті необхідно передбачити 10,5 млрд. гривень, з них 9,5 млрд. – для виплати академічних стипендій і 1 млрд. – для соціальних стипендій. Тому стаття 27 Законопроекту має бути скасована.

Пропозиції щодо внесення змін до підпункту “е” пункту 2 частини першої статті 89 Бюджетного кодексу про здійснення видатків на професійно-технічну освіту професійно-технічними навчальними закладами державної та комунальної власності, які розташовані на території міст обласного значення та, очевидно, в обласних центрах, лише на умовах регіонального, а не державного, замовлення не можуть бути підтримані, оскільки відсторонення держави від своєї основної місії – забезпечення кожному громадянину України реалізації права на доступність і безоплатність професійно-технічної освіти в державних і комунальних навчальних закладах та перекладення цього завдання на місцеві органи влади за відсутності достатнього матеріально-технічного забезпечення призведе в умовах нинішнього стану економіки до остаточного занепаду професійно-технічної освіти.

Як показує цьогорічна практика, недостатність у місцевих бюджетах необхідних ресурсів для належного фінансового забезпечення професійно-технічної освіти вже призвела до позбавлення значної частини дітей, особливо з сімей з низькими доходами, можливості отримати робітничу професію, що спричинить зростання безробіття серед молоді. Під загрозою опинилася своєчасна виплата заробітної плати працівникам, зменшення її розміру, а також звільнення працюючих. Аналогічна ситуація склалася з стипендіальним забезпеченням учнів, їх харчуванням, особливо, з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Досить гострою була проблема з оплатою за комунальні послуги, відключення приміщень професійно-технічних навчальних закладів від тепла та світла за їх несплату, особливо в умовах підвищення цін і тарифів на компослуги.

Згідно з нормами Законів України «Про освіту», «Про професійно-технічну освіту» професійно-технічна освіта здобувається громадянами в державних і комунальних професійно-технічних навчальних закладах за рахунок держави. Зазначені закони не передбачають положень про підготовку робітничих кадрів за регіональним замовленням.

Запропоновані зміни щодо підготовки робітничих кадрів лише на умовах регіонального замовлення суперечать нормам Закону України «Про формування та розміщення державного замовлення на підготовку фахівців, наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів, підвищення кваліфікації та перепідготовку кадрів», згідно з яким задоволення потреб економіки та суспільства у кваліфікованих кадрах, підвищення освітнього та наукового потенціалу нації, забезпечення конституційного права громадян на здобуття освіти відповідно до їх покликань, інтересів та здібностей здійснюється через державне замовлення.

Крім того, є некоректною редакція «міст обласного значення – обласних центрів», яка прослідковується у змінах до ст. 89 та передбачається також у п. 201 Прикінцевих положень Бюджетного кодексу.

Аналогічно не можуть бути підтримані пропозиції щодо змін до статті 90 про здійснення на умовах регіонального замовлення видатків на професійно-технічну освіту з обласних бюджетів.

З метою забезпечення державного замовлення на підготовку професійно-технічними навчальними закладами робітничих кадрів потребує відновлення редакція статті 1033 щодо надання місцевим бюджетам цільової субвенції на підготовку робітничих кадрів.

Через непрозорість механізму розподілу додаткової дотації з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я без урахування галузевої належності цих закладів, шкідливими є пропозиції щодо спрямування освітньої субвенції лише на оплату праці з нарахуваннями педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів, шкільних відділень навчально-виховних комплексів, дитячих будинків, що передбачені до статті 1032 Бюджетного кодексу.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» мають бути затверджені видатки на освіту в обсягах, що відповідають державним гарантіям, зазначеним в статті 61 Закону України «Про освіту», а саме не менше 10% національного доходу.

Пропонуємо та вимагаємо забезпечити за рахунок коштів державного бюджету України:

– недопущення зменшення на 3 млрд. грн. розміру освітньої субвенції, оскільки для нормального завершення поточного року освітянам бракує 3,7 млрд. грн., а заплановане у проекті бюджету підвищення посадових окладів на два тарифних розряди для вчителів за даними Міносвіти ще потребуватиме 4,5 млрд. грн. Оплату праці працівників освіти слід на основі тарифної сітки з установленням посадового окладу працівника першого тарифного розряду в розмірі не нижче мінімальної заробітної плати та не нижче оновленого прожиткового мінімуму на працездатну особу з підвищенням тарифних коефіцієнтів, які б забезпечили законодавчо гарантований статтею 57 Закону України «Про освіту» рівень оплати праці педагогічних, науково-педагогічних працівників та спеціалістів системи освіти, встановлення доплат педагогічним та науково-педагогічним працівникам за виконання передбачених законами України усіх видів педагогічної роботи;

– виокремлення з додаткової дотації місцевим бюджетам обсягом 14,9 млрд. грн. дотації на фінансування закладів освіти;

– передбачення у державному бюджеті трансфертів місцевим бюджетам на підготовку робітничих кадрів в обсязі 9,1 млрд. грн., адже дефіцит видатків на утримання професійно-навчальних закладів у поточному році становить 1,3 млрд. грн;

– збільшення обсягів видатків на фінансування підготовки кадрів вищими навчальними закладами проти минулорічної потреби, як мінімум, на 22%, проти скорочення на 25% фінансування ВНЗ І-ІІ рівнів акредитації та на 1,8 млрд. грн ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації;

– недопущення законодавчих змін стосовно порядку призначення і виплати академічної та соціальної стипендій особам, які навчаються у вищих навчальних закладах, бо для виконання норм Закону України «Про вищу світу» розмір стипендіального фонду необхідно збільшити у двічі;

– реалізацію гарантій педагогічним та науково-педагогічним працівникам щодо встановлення підвищених посадових окладів, ставок заробітної плати та доплат за наукові ступені і вчені та інші звання відповідно до статті 57 Закону України «Про освіту» та статті 59 Закону України «Про вищу освіту»;

– забезпечення безоплатних медичних оглядів працівників навчальних закладів, підвищення їх кваліфікації, регулярного безкоштовного підвезення у сільській місцевості до місця навчання і додому відповідно до вимог Закону України «Про освіту»;

– встановлення доплати протягом трьох років за першим місцем роботи педагогічним працівникам навчальних закладів, розташованих у сільській місцевості, відповідно Указу Президента України 2005 року № 1013;

– безумовне збереження існуючих та забезпечення належного функціонування мереж дошкільної та загальної середньої освіти у сільській місцевості (в тому числі і малокомплектних шкіл);

– забезпечення прав учнів 1-4 класів на безоплатне харчування в загальноосвітніх навчальних закладах;

– забезпечення учнів шкіл підручниками;

– підвищення рівня стипендіального забезпечення студентів вищих навчальних закладів відповідно до вимог статті 62 Закону України «Про вищу освіту», а учнів професійно-технічних навчальних закладів відповідно до зростання величини прожиткового мінімуму;

– забезпечення пільгового проїзду у транспорті студентів та учнів професійно-технічних навчальних закладів відповідно до вимог статті 62 Закону України «Про вищу освіту».