В Івано-Франківську 22 листопада відбулася презентація книжки “Тато в декреті” журналіста й письменника Артема Чапая. У ній він ділиться особистим досвідом від року з гаком перебування у декреті. А також спостереженнями за тим, як відрізняється в Україні ставлення до жінок та чоловіків, що доглядають за дітьми.
За словами Чапая, єдине, що може робити жінка, чого не може чоловік, – це годування дитини грудьми у перші місяці. Крім цього, не може бути розподілу на чоловічі чи жіночі обов’язки. У його сім’ї перший рік життя дітей з ними більше часу проводила мати, другий – батько.
Він розповів, що наразі жінки цікавляться книжкою “Тато в декреті” більше. У щоденних речах, описаних у тексті, вони впізнають себе. Авторові хотілося б, щоб чоловіки її також читали.
“Чоловікам вона буде кориснішою. Допоможе відчути те, що відчуває жінка. Те, що вона написана чоловіком, зніме стереотип про те, що “жінки з Венери, а чоловіки – з Марсу”, – сказав Артем Чапай.
На його думку, коли чоловіки й жінки в однакових умовах, вони проживають це однаково. Те, що жінка у декреті поводиться так, як чоловікові не подобається, це не її провина, а провина обставин. Важко розуміти один одного, коли ви петебуваєте в різних ситуаціях.
Чоловік часто не усвідомлює, чому жінка нервується, але зі свого декрету Артем Чапай дізнався, що істерики й психози неминучі.
“Коли ти не опиняєшся в декреті, ти не розумієш, що відбувається з сотнями тисяч жінок, які сидять вдома з дітьми і бачать свого партнера тільки ввечері. А є й такі чоловіки, які замість допомогти, на вихідні відправляються на рибалку”, – розказав письменник.
Саме з піклування про дитину виникає зв’язок із нею. Артем Чапай сказав, що коли міняєш підгузники, купаєш дитину, обнімаєш її, розвивається прив’язаність, своєрідний “татівський рефлекс”.
Він вважає, що для жінки природно народити і годувати дитину грудьми, а сидіти в декреті – це не природна, а соціальна роль. Втім, Чапай зазначив: навіть якщо забути про традиційний патріахальний розподіл обов’язків, то й тоді, коли доводиться приймати рішення, кому піти в декрет, частіше це зробить жінка. Це пов’язано з українською економікою. Жінки отримують в середньому на 30% меншу зарплату. Крім того, високі зарплати чоловікім найчастіше “сірі”. Тож залишається на роботі, той, хто хто може утримувати сім’ю.