Ректор Прикарпатського університету розповів, як ставиться до реформ в системі освіти

Автор: Дубінець Вікторія

15 Гру, 2016 11:51

Поділитись публікацією
Ректор Прикарпатського університету розповів, як ставиться до реформ в системі освіти

В інтерв’ю “Галці” ректор Прикарпатського національного університету розповів, як ставиться до реформ в системі освіти.

“Ми змушені реформувати освіту, оскільки треба зважати на те, що біля нас розташовані університети Європейського союзу: деякі з них датуються ще ХІІ століттям. Вони значно швидше провели реформи, і мати біля себе таких конкурентів – це досить відповідальна справа. Тому нам потрібно розуміти, за якими принципами вони працюють.

Якщо подивитися на реформування вищої освіти в Україні, то воно спрямоване саме на те, щоб перейняти кращий досвід європейських університетів. Скорочення годин пов’язане не стільки з прагненням економії, скільки з тим, щоб студенти більше вчились працювати самостійно. В багатьох університетах є навіть перелік обов’язкових статей, монографій, які студент повинен вивчити за семестр з того чи іншого предмету, а згодом обговорити їх на колоквіумах. Ми зараз ідемо тим самим шляхом.

З іншого боку, скорочення годин не означає зменшення ставок викладачів. У нас нема великих скорочень, оскільки Прикарпатський університет мав резерви годин сумісників, які дозволили зберегти основу науково-педагогічного колективу.

Якщо говорити про підвищення заробітної плати, то, звичайно, воно завжди радо вітається. Інше питання, що не потрібно плутати загальноосвітній заклад з університетом. Підвищення заробітної плати для вчителів шкіл – це питання місцевого бюджету, який, відповідно, і підіймає ці оплати. Що стосується університетів, то ми вже вийшли на той рівень, коли більшість державних вишів – це інституції, які беруть на себе левову частку фінасування.

Зараз держава фінансує Прикарпатський національний університет тільки на 40%, 60% бюджету закладу – це кошти, зароблені університетом.

Щороку у нас є свій бюджет, щороку ми бачимо, як його розподіляти. На конференції трудового колективу ми приймаємо рішення, яким шляхом нам іти. Це як у сім’ї: якщо ти знаєш, скільки заробляєш грошей, то можеш легко порахувати, що можеш дозволити собі цьогоріч, а від чого треба відмовитися”, – розповів Ігор Цепенда.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Держава фінансує Прикарпатський національний університет тільки на 40%, – ректор ПНУ Ігор Цепенда.