“Дністер буде знищений”. Науковці про намір збудувати каскад ГЕС у Дністровському каньйоні

Автор: Людмила Баран

08 Лют, 2017 16:48

Поділитись публікацією
“Дністер буде знищений”. Науковці про намір збудувати каскад ГЕС у Дністровському каньйоні

В Івано-Франківську 8 лютого влаштували круглий стіл “ГЕС на Дністрі: шлях до знищення природи та туристичного потенціалу Дністровського каньйону?”. Науковці, юристи, депутати та громадські активісти, зібралися з приводу намірів ПАТ “Укргідроенерго” спорудити Верхньодністерський каскад гідроелектростанцій.

Читайте також: "Земляне щеня": на Франківщині на Касовій горі помітили дуже рідкісну тварину (ВІДЕО)

Круглий стіл влаштували громадські організації “Поступовий гурт франківців” та “Народний контроль Прикарпаття”.

Очільник “Поступового гурту франківців” Сергій Адамович сказав, що мета заходу – донести мешканцям Городенківського, Тлумацького та Тисменицького районів ризики будівництва гідроелектростанцій на їхній території. Він нагадав, що 2015-ого року Івано-Франківська обласна рада прийняла рішення щодо заборони розташування ГЕС на Дністрі.  А зараз саме на місцеві ради цих районів покладено погодження розміщення споруд. Представники цих деяких з цих рад прийшли на засідання.

Учасники круглого столу підготували колективне звернення до районних, селищних та сільських рад, на території яких заплановане будівництво, в якому інформують їх про його небезпечність. Йдеться про підвищення загрози з підтоплення, зсувів, деградацію лісів, знищення пам’яток археології та архітектури.

Декан факультету туризму Прикарпатського університету Володимир Великочий розповів, що харківська організація “Укргідроенерго” звернулася до їхнього факультету, щоб там оцінили можливість розвитку туристичної інфраструктури у разі будівництва каскаду ГЕС у верхів’ї Дністра. І в університеті погодилися стати субпідрядником і провести дослідження.

“Ми схиляємося до того, що будівництво таких електростанцій призведе до винищення цього регіону. Але краще зробити висновок об’єктивно, коректно, серйозно і мати аргументи, чому не треба будувати такі станції на Дністрі, аніж просто керуватися емоціями”, – сказав Великочий.

Він додав, що на сьогодні діє державна програма, яка передбачає будівництво ГЕС на Дністрі,  і в ній вже закладено 155 мільйонів гривень на розробку проектної документації.

Людмила Архипова, професорка Університету нафти й газу, сказала, що вона згідна з позицією Великочого. За її словами,  гідроенергетика як відновлюване джерело енергії  має бути в нашому регіоні, але не в Дністровському каньйоні.

“Моя особиста позиція – я проти будівництва шести ГЕС на Дністрі, тому що ця територія є  унікальною  пам’яткою природи”, – зауважила Архипова.

Володимир Бучко, заступник директора з наукової роботи Галицького природного парку,  розповів, що будівництво ГЕС у руслі Дністра може призвести до зникнення червонокнижних видів риб та водоплавної птиці.

“Є гідроелектростанції, які не шкодять довкіллю. Але власне ці гідроелектростанції, які будуються в руслі Дністра, які ведуть до підняття рівня води, вони катастрофічно впливають на екосистему ріки. Дністер буде знищений. Це будуть відстійники з купою сміття, без біорізноманіття, без туриста. Це вже не буде Дністер, це буде гідротехнічна водойма”, – заявив Бучко.