Як на матерів і дітей вплине неприйняття державної програми з репродуктивного здоров’я, міркували івано-франківські медики
27 Лют, 2017 12:00
В Україні не прийнято програми з підтримки репродуктивного здоров’я. Це може погано вплинути на медичне забезпечення породіль та новонароджених.
Читайте також: До 30 тисяч гривень на пацієнта: в ОДА розповіли, у скільки обходиться стаціонарне лікування коронавірусу
“Чи гарантуватиме держава українцям безпечне материнство та дитинство у найближчі 5 років?” Над цим питанням міркували медики області на засіданні Івано-Франківського прес-клубу 27 лютого.
Експерти проекту USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні» зазначають, що основні показники репродуктивного здоров’я в Україні все ще не відповідають показникам в країнах Європейського союзу. Зокрема, материнська смертність в Україні у 2,5 рази вища, ніж у країнах ЄС, а смертність дітей до 1 року – в 2 рази вища.
За підтримки держави та за 10 років дії Державної програми «Репродуктивне здоров’я нації» до 2015 в Україні вдалося знизити материнську смертність – на 53%, а смертність дітей до 1 року – на 38%.
Олена Панченко, керівниця проекту USAID «Репродуктивне здоров’я в Україні», розповіла, що державна підтримка репродуктивного здоров’я – це забезпечення для громадян можливості безпечно зачати, виносити та народити дитину.
За її словами, попередня програма діяла з 2006 до 2015-ого року, відтоді нової програми немає. Концепція нової програми до 2021 року вже розроблена провідними національними й міжнародними експертами. Однак в Міністертві охорони здоров’я її вже півроку не можуть підписати.
Олена Панченко наголосила, що питання репродуктивного здоров’я важливі саме зараз. Це зумовлено несприятливою демографічною ситуацією в країні: високою смертністю, низькою народжуваністю, трудовою міграцією тощо.
«Зараз ситуація дуже ускладнилася війною на Сході. Переважно гинуть чоловіки якраз репродуктивного віку», – сказала Панченко.
Вона додала, що за відсутності нової державної програми, все що буде робитися у сфері підтримки народжуваності – лягає на плечі місцевих бюджетів.
Також неприйняття нової програми може нівелювати здобутки попередньої. Крім того, є ще міжнародні зобов’язання, зокрема, Цілі сталого розвитку ООН, що передбачають сприяння репродуктивному здоров’ю та гендерній рівності.
«Відсутність нової програми загрожує тим, що не буде закупівлі дорого вартісних медичних препаратів,а це – здоров’я матерів, здоров’я дітей», – зауважила Панченко.
Нова програма має забезпечити рівний доступ до повної та науково достовірної інформації та освіти, популяризація здорового способу життя, відповідального батьківства, культури взаємин та сімейних цінностей, планування народження здорової дитини, програми статевого виховання дітей, підлітків та молоді, послуги з планування сім’ї, догляду за вагітними, профілактики ІПСШ та ВІЛ-інфекції, а також медико-соціальні тощо.
Людмила Тачинська, обласний неонатолог, повідомила, що за 2016 рік зменшилася кількість пологів в області. Водночас зросла кількість передчасно народжених дітей. З 387 у 2015 до 552 у 2016. Державна програма передбачала медикаменти для таких дітей.
«На сьогодні склалася критична ситуація, термін препаратів закінчився у 2016-ому році. Вся надія на продовження цієї програми чи на програму «Здоров’я Прикарпаття», – сказала Тачинська.
За її словами, без необхідних препаратів дітей вагою до півтора кілограма можуть просто втрачати.
Володимир Дзьомбак, головний спеціаліст департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА з акушерства та гінекології, повідомив, що у попередній програмі були препарати,які використовувались при екстремальних ситуаціях при пологах, наприклад, сильних кровотечах.
Дзьомбак сказав, що обласна рада 2016 року прийняла регіональну програму. У ній передбачено 4 мільйони 800 тисяч гривень, на 2017-ий рік – 500 тисяч гривень на медикаменти та два мільйони для машини на бригаду швидкої жопомоги з акушерства.