Весна — час пробудження всього живого. Коли холоди позаду, здається, що позаду повинні бути і нежить з кашлем. Тому більшість вважають, що найбільша захворюваність грипом та застудою є восени та взимку. Але, насправді, це не зовсім так. Навесні статистика захворюваності населення набагато вища аніж в зимовий та осінній періоди. При цьому збільшується ймовірність ускладнень.
Чому навесні більший ризик застудитися аніж взимку?
Взимку хвороботворні мікроорганізми під дією низьких температур гинуть швидше, а передача інфекцій, що передаються повітряно-крапельним шляхом, затруднена. А навесні, коли приходить потепління, повітря прогрівається, стає більш вологим, що і є сприятливим середовищем для розмноження патогенних мікроорганізмів, тому ймовірність зараження підвищується, а перепад температури є найкращою умовою для застуди.
Люди переоцінюють весняне тепло, не знючи того, що воно є досить обманливим. Найбільш частими причинами весняних застуд є мінливість погоди і різкий перехід з теплого одягу на весняний. Нам варто знати, що переохолодження має згубний вплив на наш організм.
Прояви весняного гіповітамінозу
Всі чудово знають про весняний гіповітаміноз. Він зумовлений недостатнім постачанням нашому організму необхідними вітамінами та мікроелементами, що містяться переважно у свіжих овочах та фруктах, які у зимовий період є для нас дефіцитними. Навесні можливі такі прояви гіповітамінозу:
- сухість шкіри,
- тріщини у куточках рота,
- ламкість та випадіння волосся,
- ламкість нігтів,
- сонливість,
- швидка втомлюваність
Тому варто не забувати про тимчасовий прийом полівітамінних препаратів, також бажано вживати хоча б заморожені фрукти та ягоди, заморожені та сирі овочі, в яких міститься багато вітамінів, що сприяють підвищенню імунітету.
Поганий вплив на наш організм також має неправильне самолікування, оскільки серед людей досі поширене правило: «зняти симптоми всіма способами і піти на роботу/навчання». Проте це тільки спричинює стресову ситуацію для організму і переводить хворобу у хронічний перебіг.
Як же захистити себе від застуди?
Якщо дотримуватися простих правил, можна захистити себе і близьких від різноманітних проявів застуди. Тому пропонуємо вам перелік того, що є найнеобхіднішим для захисту власного здоров’я:
- одягати марлеву маску (особливо тим хто захворів). Пам’ятайте, що змінювати маску потрібно кожні 2 години, а носіння найбільш доречно у погано провітрюваних і закритих приміщеннях (в офісах, транспорті, поліклініках). На вулиці ходити у масці немає сенсу;
- часте провітрювання і вологе прибирання;
- часті прогулянки на свіжому повтрі (тільки не тоді, коли надворі холодно);
- уникайте контактів з людьми, які мають ознаки грипу або ГРВі;
- завжди мийте руки з милом, особливо після перебування в громадських місцях.
- не забувайте про повноцінне харчування;
- уникайте стресу;
- здоровий сон та відпочинок – найкраща профілактика;
- загартовування, але в розумних межах;
- займатеся спортом.
Вчасне звернення до лікаря – запорука вашого здоров’я
Отже, з настанням весни, змін зазнає не тільки природа, а і весь організм людини. Найбільше відношення це має до серцево-судинної, нервової та ендокринної систем нашого організму. Весняний період – це пора загострень фактично усіх хронічний захворювань. Тому не варто забувати систематично консультуватися у лікаря. І пам’ятайте про те, що більшість хвороб лікуються на ранніх стадіях.
Уникайте стресу і до всього ставтеся з легкістю та гумором. Адже все буде добре!
Ольга Луговська
Сімейний лікар МЦ «Оксфорд Медікал»