Франківцям розповіли, як уберегтися від хвороб шлунку влітку
28 Чер, 2017 10:10
На жаль, літня пора року – це час сприятливий не лише для відпочинку, але й для розвитку таких небезпечних хвороб, як гострі кишкові інфекції(ГКІ).
Це група інфекційних захворювань, що здатні уражати різні відділи шлунково-кишкового тракту, які супроводжуються виникненням блювоти, діареї, підвищенням температури тіла. Заразитися можна аліментарним шляхом (при вживанні ураженої їжі, води), контактно-побутовим (через порушення правил особистої гігієни), рідше повітряно-краплинним ( у випадку вірусних інфекцій). Варто наголосити, що найнебезпечнішими ГКІ є для дітей та осіб похилого віку.
Якщо Ви запідозрили у себе, чи рідних прояви гострої кишкової інфекції, то варто негайно звернутися за медичною допомогою, особливо якщо:
- у людини відмічаються часті рідкі випорожнення ( більше 5разів на добу);
- багаторазова блювота;
- різке підвищення температури тіла до 38-39 *С;
- переймоподібні, ріжучі болі в животі;
- наявність крові та/або слизу у випорожненнях;
- виникнення судом, особливо у дітей;
- ранній дитячий, чи похилий вік людини.
Пам’ятайте, що кожен з таких симптомів є особливо небезпечним, а тому самолікування, тривала відсутність необхідної допомоги дозволяють інфекції проявитися у найагресивнішій мірі та збільшують ризик виникнення важких ускладнень.
Щоб уберегти себе від гострих кишкових інфекцій улітку, коли висока температура повіттря є особливо сприятливою для розмноження патогенних, та умовно патогенних мікроорганізмів, необхідно знати доволі прості правила їх профілактики:
- вживати лише бутильовану, або кип’ячену воду;
- дотримуватися правил особистої гігієни (часто мити руки з милом,особливо перед прийомом їжі та після відвідування туалету);
- мити овочі та фрукти чистою проточною водою перед їх уживання, для дітей – ошпарювати їх окропом;
- зберігати продукти, що швидко псуються в холодильнику , враховуючи терміи їх вживання, зазначені виробником;
- не брати такі продукти в далекі поїздки ( особливо ковбасні вироби, кондитерські з кремом, молочні продукти).
Не жартуйте з власним здоров’ям, та у випадку появи вище перелічених небезпечних симптомів гострої кишкової інфекції негайно викликати швидку медичну допомогу! Якщо ж захворювання протікає в‘яло, або Вам важко визначити причину свого нездужання – не займайтеся самолікуванням, щоб не загострити ситуацію. Краще звертніться за порадою до лікаря. В нашому «Лікувально-діагностичному центрі святого Луки» лікарі – терапевти та гастроентерологи допоможуть Вам вибрати найбільш вірну тактику лікування. Пам’ятайте, що профілактика захворювання, їх рання діагностика та правильний підхід до лікування – вірна запорука здоров’я!
Статтю підготувала лікар-терапевт
«Лікувально-діагностичного центру святого Луки»
Куців Марія Володимирівна
Ліцензія АЕ № 459538 від 03.07.2014р.
Лікувально-діагностичного центру святого Луки
м. Івано-Франківськ, вул.. Гарбарська 22,
Інформаційна лінія: (0342) 72-47-31, (098) 417-88-31, (050) 940-07-81 http://medcentr.if.ua