Всі ми знаємо, що вухо складається з трьох частин: зовнішнього, середнього і внутрішнього. Утворення сірчаної пробки (СП) – це проблема зовнішнього вуха. СП – скупчення сірки, що продукується залозами, розташованими в перетинчасто-хрящовому відділі слухового проходу і злущеного епідермісу.
Симптоми, які може відчувати людина маючи таку проблему:
– погіршання слуху,
– неприємне відчуття в вусі: шум, закладеність, клацання і ін..,
– біль, запаморочення,
– аутофонія-відлуння власного голосу у вусі.
Вироблення сірки у вухах – це цілком природній процес. Адже вушна сірка захищає вухо від проникнення всередину бактерій, вірусів, грибків, виводить назовні відмерлий епітелій.У звичайних умовах надлишок вушної сірки виводиться з слухового ходу природнім шляхом при здійсненні ковтальних, жувальних рухів.
Види СП:
– пастоподібні,
– пластиліноподібні,
– сухі, тверді.
Відповідно процес промивання буде залежати від консистенції СП
Причини утворення сірчаної пробки:
- неправильна гігієна вушних раковин, коли при митті вух накопичена сірка проштовхується за перешийок хряща вуха;
• потрапляння води у вухо (в момент коли ми миємося, або купаємося вода, потрапляючи в слуховий прохід, частково розм’якшує сірку і її надлишок може зміститися всередину слухового проходу та повністю перекрити його);
• перенесені захворювання – отити, синусити;
• посилена робота залоз і, як наслідок, надлишкове вироблення сірки;
• будова слухового проходу – звужений або звивистий;
• пошкодження шкіри всередині слухового проходу (найчастіше подразнюють або ушкоджують шкіру ватними паличками, слуховими апаратами, навушниками);
• постійне перебування в запиленому приміщенні.СП до того часу, доки не перекриває слуховий хід, зазвичай ніяких змін у пацієнта не викликає. Найчастіше це відбувається після потрапляння у вухо води (душ, море).Чим небезпечні СП:
Якщо сірчана пробка тисне на барабанну перетинку, то можуть спостерігатися рефлекторна нудота, кашель, головний біль. При тривалому тиску на барабанну перетинку може розвинутися її запалення (мірінгіт) та запалення порожнини середнього вуха (середній отит). Вирішення цієї проблеми промивання СП спеціалістом-отоларингологом.
Вимивання СП – це абсолютно безболісна процедура, не травматична, все закінчується сприятливо, навіть якщо пробка була на барабанній перетинці. Механічно витягати, виколупувати, вишкрябувати суху сірчану пробку не можна, бо вона міцно прикріплена до стінок зовнішнього слухового ходу і можливо до барабанної перетинки, і механічне витягування може пошкодити барабанну перетинку!!!
Для звичайного очищення слухового проходу і раковини досить обтерти внутрішню частину вушної раковини зволоженою матерією, огорнувши нею свій мізинець, кому як подобається – цього достатньо. Можна звичайно допомогти і паличкою щоб очистити краще, але при цьому не намагайтеся проникнути в слуховий прохід.
Пам’ятайте сірка нам потрібна як захисний бар’єр.
Статтю підготувала лікар-отоларинголог Хрептюк Галина Василівна
Лікувально-діагностичноий центр святого Луки
Тел.0984178831, 0509400781, (0342)724731
м. Івано-Франківськ, вул. Гарбарська, 22
Ліцензія АЕ № 459538 від 03.07.2014р.
http://medcentr.if.ua