Три довгих роки точиться війна на Сході. На жаль, ми так довго тішили себе думкою, що Державна Незалежність випала нам, на відміну від інших республік колишнього СРСР, як то кажуть без крові, що й не помітили, як розслабилися, забули про те, що мир треба берегти завжди, а життя і здоров’я людини є, мусить бути найвищою цінністю у цьому світі.
Як наслідок – ми, самі того не хотячи отримали війну. І уже на нашій землі, а не деінде, рвуться міни і снаряди, свистять кулі, гинуть люди…
Але марно вважати, що поле бойових дій обмежується лише територією Донбасу. Війна у наших душах триває на усій території нашої землі. Війна породила десятки тисяч обізлених, іноді доведених до відчаю людей, більшість яких пройшли горнило антитерористичної операції, відчули смак крові і вседозволеності. І ось уже багато з тих, хто колись і у страшному сні не міг собі уявити, що зможе просто так вбити людину, легко натискає на спусковий гачок автомата чи пістолета десь у кафе чи просто на вулиці або висмикує чеку гранати, просто через те, що у нього раптом з’явилися ті чи інші претензії до такого ж, як він, громадянина мирної колись країни… І ось уже ручні гранати стають головним «аргументом» не лише розборок організованих злочинних груп, а й просто побутових сварок та сімейних непорозумінь.
Країну заполонила зброя та боєприпаси. А найгірше – люди все менше здригаються, дізнавшись, що там чи там – на мирних нібито вулицях мирних нібито місць стався вибух гранати чи саморобного вибухового пристрою (війна на Донбасі породила чимало тих, хто є або вважає себе фахівцями з їх виготовлення).
Сумна статистика: лише за минулий рік прикарпатські правоохоронці 10 разів виїжджали на місця, де сталися вибухи і 69 разів – на місця виявлення вибухових предметів. У 31 випадку було вилучено вибухові матеріали, у 9 – знешкоджено та вилучено вибухівку, в тому числі – в 1 випадку було знешкоджено саморобний вибуховий пристрій. Ще 29 разів правоохоронцям довелося виїжджати для перевірки підозрілих, схожих на вибухові пристрої, предметів, які такими насправді не виявились.
Кілька кричущих прикладів: в ніч на 24 листопада 2017 року від вибуху ручної гранати РГД-5 постраждав один з мешканців м. Івано-Франківська. Як і у багатьох аналогічних ситуація вибуховий пристрій у цьому випадку став інструментом побутової сварки на ґрунті вживання спиртних напоїв. Гірше інше: вибух прогримів у спальному районі міста – на вулиці Гната Хоткевича, біля торгівельного закладу. Тож ймовірність завдання смерті чи поранень звичайним пересічним мешканцям вказаного мікрорайону, які випадково могли опинитися поруч, була дуже великою.
Та, якщо у цьому випадку потерпілий (він же винуватець вибуху), як то кажуть, відбувся легким переляком і навіть відмовився від госпіталізації, то в іншому випадку застосування вибухового пристрою на мирних вулицях Івано-Франківська все закінчилось значно жахливіше. Нагадаємо, 5 лютого 2015 року граната вибухнула просто у приміщенні пологового будинку. Ревнивий чоловік, з’ясовувати стосунки з дружиною, працівницею пологового, вирішив за допомогою знову ж таки бойової гранати, яку прихопив з собою у районі проведення АТО, коли возив туди Різдвяний вертеп з Прикарпаття. Як наслідок, сам він загинув на місці, дружина ж зазнала жахливих поранень.
Читачі, напевно, пам’ятають, шок від виявлення 23 серпня минулого року саморобної «пекельної машини», що її невідомі зловмисники приліпили під пішохідним мостом через річку Бистриця Солотвинська. Залишається лише здогадуватись, на кого в переддень Дня незалежності чигала встановлена наразі невідомими «народними умільцями» вибухівка (зрештою, правоохоронці, які наразі розслідують даний факт, рано чи пізно це з’ясують), але завдяки небайдужим пильним іванофранківцям вибуховий пристрій було виявлено ще до того, як він зміг завдати непоправної шкоди ні в чому не повинним мешканцям. Інакше наслідки, могли бути жахливими. Нагадаємо, пристрій було встановлено у відпочинковій зоні, де влітку буває чимало мешканців обласного центру, в тому числі дітей.
Вибухові травми, напевно, є найжахливішими від усіх. Часто-густо травмування внаслідок вибуху супроводжується ампутацією кінцівок, жахливим пошкодженням внутрішніх органів тощо. Тож не випробовуйте долю. Виявляйте пильність та громадянську свідомість. Побачивши підозрілий предмет, схожий на вибуховий пристрій, не чіпайте його, але й не будьте байдужими – одразу телефонуйте у правоохоронні органи. Адже ціною Вашої байдужості може бути життя і здоров’я не лише ваші, а й багатьох інших громадян.