Вчені розробили масштабну тривимірну карту Чумацького Шляху (ВІДЕО)
02 Тра, 2018 02:25
Науковці опубліковали результати другого етапу роботи космічного телескопу Gaia, який працює з 2013 року. Тепер людству доступні детальні відомості про мільярди зірок, тисячі далеких галактик і тіла Сонячної системи, інформує “Територія”.
Перша частина даних, зібраних у липні 2014 – травні 2016 року зондом Gaia, була опублікована восени 2016 року. Вона містила відомості про положення та яскравість 1.1 мільярдів зірок. Зараз же європейські вчені представили інформацію другого етапу. ЇЇ використають для створення найточнішої тривимірної карти зірок Чумацького шляху, виявлення нових екзопланет, астероїдів і комет Сонячної системи.
У другій частині є дані про положення і яскравість майже 1,7 мільярдів зірок, температуру — 161 мільйона, кутову швидкість — 7 мільйонів зірок, а також точні вимірювання руху 14,1 тисяч об’єктів Сонячної системи. Крім того, зонд провів спостереження за 550 тисячами квазарів, надмасивних чорних дір у центрах далеких галактик і оцінив кількість пилу між Сонцем і 87 мільйонами зірок Чумацького Шляху. Отримані дані дозволили деталізувати карту нашої галактики.
«Нові дані Gaia настільки масштабні, що результати просто валяться на нас. Наприклад, ми побудували найдетальнішу діаграму зірок Hertzsprung-Russell. Схоже, ми відкриваємо нову еру галактичної археології»,— зазначає Антонелла Валленарі з Астрономічної обсерваторії Падуї, Італія.
Також Gaia дозволив заново оцінити масу нашої галактики та сусідньої Великої Магелланової хмари. Найближчим часом можна очікувати цілий потік відкриттів і публікацій, зроблених на базі цих спостережень. Більш того, попереду ще одна порція інформації — результати третього етапу роботи зонда нададуть в 2020 році.