Дефолт як реальність: Світовий банк озвучив борги України і можливі ризики
18 Чер, 2018 11:22
Україні потрібно 18 мільярдів доларів, щоб розрахуватись із позиками у 2019 році. Про це повідомив провідний економіст представництва Світового банку (СБ) в Україні, Білорусі та Молдові Фарук Кхан, передає «Інтерфакс-Україна».
Величезний борг накопичувався всі попередні роки, проте зараз настав критичний час виплат за зобов’язаннями. Неможливість розрахунку з кредиторами означатиме банкрутство країни – дефолт.
Це означатиме девальвацію гривні до позначки щонайменше 50 грн за долар, інфляцію та здорожчання всіх товарів.
Також у разі дефолту найбільше постраждають бюджетники, адже їм повністю заморозять виплату зарплати. За попередньою статистикою, їх в Івано-Франківській області найбільше в Україні – майже 63 працівники на 1000 населення. Також невиплата торкнеться пенсіонерів, а це майже 40 тисяч осіб по області.
Зросте кількість безробіття: за даними Головного управління статистики в області зараз конкурс на одну робочу вакансію становить до семи осіб. У разі ж дефолту цей показник зросте в рази, адже з Україною і з українськими компаніями миттєво перестануть співпрацювати кредитори й інвестори, скорочення ділової активності призведе до зменшення надходжень до бюджету, а держава змушена буде скоротити соціальні програми.
Економічне зростання стане неможливим щонайменше 10 років.
Один із найбільш драматичних прикладів неплатоспроможності держави був у 2010 році в Ірландії. Після буму іпотечного та споживчого кредитування безробіття там зросло з 0% у 2008 році до 14% у 2010. Вся банківська система опинилася на межі банкрутства. Зріс дефіцит бюджету. Заходи для подолання кризи призвели до того, що: знизилися державні видатки на соціальне забезпечення та інвестицій в інфраструктуру. Зменшення соціальних трансферів призвело до різкого зменшення доступності медицини, заморожування пенсій.
Економіка Ірландії досі так і не відновилася. Жодного списання заборгованості не передбачено.
За словами економіста представництва Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові Фарука Кхана, співвідношення сукупного державного і гарантованого боргу до ВВП за 2017 рік знизилося до 71,8% з 80,9%. У тому числі, прямий борг скоротився до 61,5% з 69,2% ВВП, гарантований – до 10,3% з 11,7% ВВП. Також експерт прогнозує зростання українського ВВП у 2018 році на рівні 3,5%.
Кхан додав, що, на його думку, Україні важливо продовжувати співпрацю з Міжнародним валютним фондом (МВФ) для успішного залучення необхідного фінансування. Наразі ж МВФ вимагає від Кабміну збільшити ціну на газ до 11 тис. грн за 1000 куб.м.
«Співпраця з МВФ та іншими міжнародними кредиторами послужить важливим сигналом міжнародних ринків капіталу», – вважає економіст.