Вперше в Україні системно впроваджуватимуть заходи для профілактики хвороб, що викликані не інфекціями, а способом життя та умовами навколишнього середовища.
Уряд ухвалив Національний план заходів щодо неінфекційних захворювань, розроблений міністерством охорони здоров’я, пише УП.
Зокрема, у ході виконання плану МОЗ хоче:
-Підвищити акцизи на тютюнові вироби, алкогольні напої.
– Підвищити податки на алкоголь та алкогольні напої, щоб зменшити цінову доступність.
– Повністю заборонити рекламу та інші види стимулювання продажу тютюнових виробів, алкогольних напоїв, слабоалкогольних та енергетичних напоїв, продуктів харчування, що містять надмірну кількість солі, жирів, цукру та трансжирів.
– Розробити нормативно-правові акти щодо зниження негативного впливу забруднення повітря, шуму, електромагнітного поля, інших несприятливих факторів навколишнього природного середовища на здоров’я населення.
– Розробити нормативно-правових актів щодо контролю вмісту трансізомерних жирів у харчових продуктах, їх вилучення і заміна на ненасичені жири.
– Інформувати споживачів про точну кількість солі, цукру, насичених жирів із зазначенням їх співвідношення з рекомендованими нормами споживання під час маркування харчових продуктів.
-Унеможливити продаж висококалорійних харчових продуктів та напоїв з підвищеним вмістом насичених жирів, солі та цукру в закладах освіти та на прилеглих до них територіях.
– Забезпечити систематичний нагляд за безпечним навчальним навантаженням дітей.
– Cтворити систему нагляду за дорожнім рухом, реєстрації дорожньо-транспортних пригод, загиблих в них і тих, хто отримав ушкодження.
План, який розробило міністерство охорони здоров’я, має до 2030 року на третину зменшити передчасну смертність від неінфекційних захворювань: серцево-судинних захворювань, раку, діабету та хронічних респіраторних захворювань, а також:
-
щонайменше на 10% зменшити зловживання алкоголем;
-
на 10% зменшити поширеність низької фізичної активності;
-
скоротити на 30% споживання солі;
-
знизити до показника 18,5% поширеність споживання тютюнових виробів населенням у віці понад 15 років;
-
зупинити зростання захворюваності на ожиріння та діабет;
-
на 25% знизити смертність від ДТП.
Повний перелік заходів, внесених до плану МОЗ, можна прочитати ТУТ.