Лікарі розповіли про харчові отруєння і пояснили, що потрібно робити до приїзду швидкої допомоги
11 Лис, 2014 12:00
Серед захворювань, що виникають в багатьох людей і можуть бути вкрай небезпечними, досить поширеними є харчові отруєння – захворювання, викликані мікробами, або отруйними речовинами, які людина споживає з їжею або з водою.
Читайте також: Наше місто перетворюється на міні-базарчик: у Франківську розповіли, де хочуть заборонити встановлення нових МАФів
Харчові отруєння бувають мікробного походження, і з ними найчастіше стикаються інфекціоністи, або немікробного, тобто отруєння токсичними речовинами, продуктами рослинного, тваринного походження або отруєння грибами і тоді пацієнти потрапляють до реанімаційного відділення. А от до терапевтичних відділень лікарні найчастіше потрапляють хворі із загостренням хронічного панкреатиту, холециститу, із виразковою хворобою в стадії загострення.
«Якщо говорити про харчові отруєння мікробного походження, так звану харчову токсикоінфекцію або харчову інтоксикацію, то це – група захворювань, які викликані безпосередньо мікробами. Навіть у здорової людини, при споживанні певних продуктів, м’ясних, молочних, кондитерських виробів може проявитися харчове отруєння. Інкубаційний період розвитку хвороби – від моменту потрапляння до перших проявів – є досить коротким: від 30 хвилин до 6 годин. Розпізнати таке отруєння просто, адже у людини одразу виникають диспепсичні явища: нудота, можливі, але не обов’язкові блювота чи проноси, ознаки інтоксикації такі, як підвищена температура, ломота в тілі, суглобах і м’язах, головний біль і виражена загальна слабість», – розповідає завідувач терапевтичним відділенням №1 Центральної міської клінічної лікарні, міський позаштатний спеціаліст із дієтології Любов Лосюк.
За її словами, при виникненні таких симптомів, людині варто звернутися за медичною допомогою, щоб визначити, якого походження отруєння. Бо деякі захворювання, які схожі за симптомами на звичайне харчове отруєння, можуть мати навіть летальні наслідки.
Досить небезпечним, зокрема, є ботулізм, найбільш токсичне отруєння, мікроби якого живуть в умовах без кисню і можуть виживати навіть при температурі 100º. Ці мікроби гинуть тільки при температурі 120º і, при неправильному приготуванні консервів, людина може заразитися такими токсинами. При ботулізмі у пацієнта може виникнути порушення зору, центральної нервової системи, ускладнене ковтання. Основний метод лікування – негайне введення сироватки і зволікання з наданням допомоги може призвести до смерті.
Також небезпечними є токсини стафілококу, які можуть міститися у кондитерських, молочних, м’ясних виробах і, без стаціонарного лікування, справитися з цією хворобою неможливо.
Любов Лосюк зауважує, що при харчовому отруєнні, допоки не приїхала швидка допомога, пацієнту потрібно в першу чергу промити шлунок. Робиться це простою перекип’яченою водою, або слабким розчином перманганату калію чи фурациліну. Варто вживати велику кількість рідини і викликати рвотний рефлекс до того часу, поки не виділятиметься уже чиста вода.
Також можна вжити 30 мл рицинової олії, щоб отруйні речовини не всмокталися у кишечник. Пити потрібно теплу, ледь підсолену воду, це знизить нудоту.
Харчові отруєння викликають ускладнення, залежно від збудника, від того, яка кількість мікробів потрапила до організму і від загального стану пацієнта. Особливо вони небезпечні для людей, які мають проблеми з шлунково-кишковим трактом, хворіють на виразкову хворобу, хронічний холецистид, хронічний панкреатит. Тоді перебіг будь-якого харчового отруєння проходить значно важче і одразу потрібна госпіталізація в стаціонар. Кожна кишкова інфекція може призвести до дисбактеріозу, якщо лікар не відкорегує мікрофлору кишечника.
Тому не варто ризикувати і займатися самолікуванням, а при перших ознаках харчового отруєння потрібно одразу звернутися за медичною допомогою.