У Гарвардському університеті в 28-й раз вручили щорічну премію за найбільш сумнівні досягнення в науці.
Пародійна церемонія нагородження Шнобелівською премією традиційно проводиться приблизно за два тижні до оголошення лауреатів Нобелівської премії. Попри її жартівливий характер, наукове співтовариство симпатизує премії, а в церемонії нагородження часто беруть участь вчені зі світовим іменем. Лауреати Шнобелівської премії отримують медаль та 10 трильйонів зімбабвійських доларів (валюта не випускається з 2009 року).
Нижче розповідаємо про цьогорічних переможців.
Медицина.
У цій номінації премію отримали американці Марк Мітчелл (Marc A. Mitchell) і Девід Уортінгер (David D. Wartinger) за перевірку гіпотези, що катання на американських гірках може прискорити вихід каменів з нирок. При цьому, згідно з результатами дослідження, на результат впливає номер вагона, в якому їде пацієнт: поїздка в останньому вагончику збільшує ймовірність успіху з 16 до 64% в порівнянні з першим.
Репродуктивна медицина.
Дослідження, що перемогло в цій номінації, відоме з 1980-го року. Його автори Джон Баррі (John M. Barry), Брюс Бланк (Bruce Blank) і Мішель Буало (Michael Boileau) запропонували бюджетний варіант визначення органічних порушень ерекції: він полягає в використанні кільця поштових марок, які наклеюються на пеніс в стані спокою. Якщо до ранку смужка залишиться цілісною, це свідчить про наявність порушень.
Біологія.
Премію з біології виграли вчені зі Шведської академії сільськогосподарських наук. Вони довели, що людина на смак може визначити вино, в якому побувала муха, так як ми здатні розрізняти феромони самки дрозофіли навіть у мінімальній концентрації.
Хімія.
Колективну премію отримали дослідники, що вивчили можливості використання людської слини для очищення брудних поверхонь.
Економіка.
Премію отримала група канадських дослідників, які вивчили ефективність використання ляльок вуду проти несправедливого начальства. Вчені ухвалили, що такі сеанси нешкідливі для самих начальників, але приносять полегшення і відчуття відновленої справедливості їхнім підлеглим.
Антропологія.
У номінації виграла ще одна колективна робота. Її автори довели, що відвідувачі в зоопарку копіюють поведінку шимпанзе, а шимпанзе копіюють поведінку відвідувачів.
Література.
Літературна премія дісталася вченим під керівництвом Алтея Блейклера (Alethea L Blackler), який довів, що люди частіше за все не читають інструкції до складних товарів і не використовують всі їхні можливості. В результаті опитування вони також встановили, що чоловіки читають інструкції частіше, ніж жінки, а молодь вивчає їх рідше, ніж представники старшого покоління.
Премія миру.
У цій номінації переміг колектив дослідників, які вивчили лайки і крики водіїв під час дорожнього руху. Вони провели понад тисячу спостережень і зробили висновок, що на поведінку водія впливає його рівень стресу, втома і індивідуальні особливості.
Джерело : Територія