У Франківську провели круглий стіл, присвячений 30-річчю культурно-наукового товариства «Рух» (ФОТО)
19 Вер, 2018 17:17
В Університету Короля Данила відбувся круглий стіл на тему: «30 років культурно-наукового товариства «Рух»: від підпільної організації до Незалежності України» та презентація документального фільму про товариство.
Читайте також: Велопробіг, трембіти та співи з ліхтариками: рекорди встановлені цьогоріч у Франківську
«Для нас велика честь проводити такий круглий стіл, пам’ятати про надбання наших батьків, які ми стараємося не тільки зберегти, але й примножувати. Ми вшановуємо діяльність тих людей, які віддали своє життя за здобуття Незалежності України. Минуло 30 років і ми можемо сказати, що культурно-наукове товариство «Рух» відіграло у здобутті Незалежності одну з найбільших ролей, бо ці активісти пробуджували маси. Це не була організація квартирного типу, це були публічні заходи в тоталітарній радянській державі, яка уже переживала зміни, але ще залишалася тоталітарною. Це були акції з висвітлення сталінських репресій, серед яких одна з наймасштабніших, яка сколихнула світ – розкопки Дем’янового Лазу та інших поховань у Івано-Франківську та в області. Люди побачили, як обходилися з тими жителями цієї території, які не корилися радянській владі. Репресіям піддавалися не лише чоловіки, але й жінки та діти. Після цього було підняття синьо-жовтих прапорів, повалення пам’ятників, культурні акції. Саме товариство «Рух» починало пробуджувати у людей повагу до своєї культури», – наголошує голова Івано-Франківської міської організації «Народного Руху України» Олег Андрухів.
Оксана Ольшанська, яка є учасницею культурно-наукового товариства «Рух» з перших його днів, розповідає:
«Я працюю з дітьми і вони не розуміють, як це: боротися за Україну. Для них синьо-жовтий прапор – це звична річ, а для нас – це була ціла історія. Ми проводили Свято писанки, наші репресовані священики навчили нас першому куплету пісні «Ой у лузі червона калина». І ми цей куплет заспівали на сцені, а тут раптом піднялися люди на другому-третьому поверхах і почали співати далі. А там сиділи якраз колишні репресовані і вони цю пісню знали. І так по місту пішло: люди переписували собі слова і вчили пісню. А ще цікаво було, коли нам львів’яни привезли прапор. Коли люди почули, що до Франківська мають привезти синьо-жовтий прапор, багато хто повивозив дітей з міста, боялися репресій. Ми прийшли на вокзал, прибув потяг і з нього виносять прапор – скільки було сліз! Люди вперше його бачили, несли той прапор і плакали».
Під час круглого столу його учасники говорили про створення і діяльність товариство «Рух», про перехід від товариства до політичної партії.
«Тернопільщина, Львівщина, Франківщина – це ті області, де зароджувався Народний Рух України, який і привів Україну до Незалежності. Дуже важливо пам’ятати історію, робити з неї висновки і в майбутньому не допускати помилок. І важливо розповідати молоді про той героїчний шлях, який колись проходили рухівці», – каже керівник політичної партії «Народний Рух України», депутат Верховної Ради України Віктор Кривенко.