Світовий рейтинг талантів: Україна піднялася на одинадцять позицій

Автор: Костинюк Олександр

11 Гру, 2018 02:32

Поділитись публікацією
Світовий рейтинг талантів: Україна піднялася на одинадцять позицій

Швейцарський аналітичний інститут IMD Business School випустив п’яте видання рейтингу World Talent Ranking. Україна посіла 48 місце, піднявшись на 11 позицій.

Про це інформує The Village з посиланням на AIN.ua.

Рейтинг оцінює, наскільки успішно країни виховують, залучають і зберігають місцевих і зарубіжних талановитих співробітників.

Усього в дослідженні брали участь 63 держави. Перше місце посіла Швейцарія – країна незмінно лідирує з часів запуску рейтингу. На другому місці – Данія, а на третьому – Норвегія.

Рейтинг талантів оцінює якість фахівців у країні. Для цього використовують три основні критерії. Це інвестиції в розвиток власних талантів (Investment and Development), привабливість для іноземців (Appeal), а також рівень підготовки фахівців і конкуренція (Readiness). За сукупністю цих напрямків, країни набирають бали – від 0 до 100. Середній бал і визначає позицію в рейтингу.

У рейтингу за 2018 рік Україна піднялася на 11 рядків і перебуває на 48 місці. Це рекордний ривок для нинішнього рейтингу. Попередні три роки, з 2014 по 2017-ий, позиція країни тільки погіршувалась.

Серед сильних якостей України експерти назвали високий рівень держвидатків на освіту (18 місце), високий рівень працевлаштування жінок (47%, або 16 місце). Україна посіла перше місце в світі за співвідношенням кількості викладачів і студентів у сфері середньої освіти. Ще одним позитивним фактором назвали невисоку вартість життя – за цим індексом Україна на 11 сходинці.

Найгірша ситуація з якістю життя (61 місце), оплатою праці виконавчих фахівців (62 місце) і менеджерів (60 місце). Також в Україні невисокі стандарти забезпечення особистої безпеки і гарантій прав власності (62 місце). У місцевих фахівців мало закордонного досвіду (61 місце).

Укладачі рейтингу пишуть, що Україна впевнено рухається зі списку 5 найгірших країн регіону. У цьому їй допомагають нові підходи до навчання (прийом практикантів у компанії), підготовка персоналу та ефективність установ охорони інфраструктури.