Як уберегтися від отруєння нітратами. Поради прикарпатських фахівців
13 Кві, 2019 17:14
На продуктових ринках і в магазинах вже з’явилися багато ранніх овочів. Люди купують молоду капусту, редиску та зелень, але нас непокоїть: раптом там багато нітратів?
Нітрати – солі азотної кислоти, що містяться у тій чи іншій кількості у всіх живих організмах і необхідні для живлення рослин. Нітрати входять до складу багатьох добрив. Коли з добривами ненароком “переборщити” чи навмисне, стимулювати ними ріст овочів й фруктів, то ними потім можна і отруїтися.
В результаті отруєння нітратами симптоми з’являються досить скоро. Наприклад, вже через шість годин після прийому в їжу такого продукту, починаються позиви до блювоти, проносу. Людина має сильні головні спазми, загальну слабкість, больові відчуття в області печінки і шлунка, можливе підвищення температури тіла. Нітрати можуть також стати причиною виникнення раку та інших захворювань, послаблюють захисні системи організму.
Сама по собі наявність нітратів — це нормально. Небезпечно, коли їх кількість набагато перевищує норму. Всесвітня організація охорони здоров`я (ВООЗ) вважає допустимою добовою дозою 3,7 мг нітратів на 1 кг маси тіла.
Щоб уникнути отруєння нітратами у парникових та ранніх листових овочах та коренеплодах варто вирізати й викидати особливо небезпечні частини: в капусті — верхні зелені листки, качан і товсті стрижні на листках; у петрушці, селері, кропі тощо – стебла; в молодій моркві, корені петрушки – 1- 2 см верхівки коренеплода та серцевини.
В огірках та редисці, молодих бурячках найбільше нітратів міститься у шкірці, верхньому та нижньому кінчиках. Тому їх краще чистити або обрізати з двох кінців, особливо, якщо готуєте для дітей та хворих. У дині та кавуні найбільша концентрація нітратів – біля шкоринки, особливо у недозрілій блідій частині. Тому, відрізаючи стиглу м’якоть, краще залишити кілька сантиметрів з кіркою. У кабачків і баклажанів треба відрізати частину з плодоніжкою. Якщо редиску, огірок чи капусту почистити, добре помити й трохи підсушити на сітці чи рушнику — можна позбавитися від 3% до 20% нітратів.
Якщо 20-30 хвилин потримати у холодній воді шпинат, листя салату, молоду капусту чи інші листові овочі, ми “вимиємо” 15-20% нітратів. Так само можна вимочити у воді нарізані кубиками або півкільцями молоді бурячки й ранні кабачки та цукіні. Але цей спосіб зменшує і вміст вітамінів та інших корисних речовин. Його варто використовувати, коли є підозра, що вміст нітратів значно перевищує допустиму норму, або ж організм дуже чутливий до нітратів, при харчуванні маленьких дітей (1-3 роки), при захворюваннях нирок та шлунково-кишкового тракту, при алергіях.
Купуючи свіжу городину, вибирайте стиглі овочі середнього розміру, без жовтих плям під шкіркою. Крім того, цікавтесь у продавців наявністю документів, що засвідчують походження, якість та безпечність овочів та фруктів.
Дотримуючись цих порад ви збережете своє здоров’я. Але при перших ознаках отруєння – негайно звертайтесь за медичною допомогою до лікаря.
Джерело: офіційний сайт Снятинської РДА.