В Ізраїлі вперше надрукували людське серце на 3D-принтері.
Дослідники сподіваються, що ця технологія допоможе лікувати серцеві захворювання та створювати органи для трансплантації, пише УП “Життя з посиланням на CNN.
“Це вперше, коли вдалося успішно змоделювати та надрукувати ціле серце, що містить клітини, кровоносні судини, шлуночки та камери”, – стверджує професор молекулярної та клітинної біології та біотехнологій університету Тель-Авіва Таль Двір.
Він головний автор дослідження, яке було опубліковане у журналі Advanced Science.
Жирова тканина, яка оточує органи черевної порожнини, стала матеріалом для серця.
Клітини жирової тканини були відділенні від інших складників тканини та перепрограмовані у стовбурові клітини з можливістю адаптуватись до клітин серця.
Потім цю модель було перероблено у гідрогель, який слугував “чорнилами” для друку.
“На даному етапі, наше серце маленьке – розміром з серце кроля. Але людське серце потребує тої самої технології”, – пояснює Двір.
До цього науковцям вдавалось надрукувати лише тканини без кровоносних судин.
Серцево-судинні хвороби – головна причина смерті у світі. Трансплантація – єдина можливість впоратись з серцевою недостатністю на останніх стадіях.
Також Таль Двір пояснив, що використання клітин пацієнта – ключ до моделювання тканин та органів.
“Біологічна сумісність – принципова для змодельованого матеріалу, якщо ми хочемо запобігти відторгненню. Інакше, це повністю нівелює роботу”, – каже науковець.
Якщо подальші дослідження будуть успішними, дослідники планують пересадити надруковане серце спочатку тваринам, а потім – і людям.