Гострі кишкові інфекції наступають: прикарпатцям радять, як залишитися здоровими влітку
06 Чер, 2019 08:49
Зазвичай пік захворюваності ГКІ припадає на літо. До гострих кишкових інфекцій відносяться: сальмонельоз, дизентерія, гастроентероколіт, черевний тиф, холера. Провідним симптомом цих захворювань є діарея (пронос), а також – біль в животі, нудота та блювання.
У теплий період року шкідливі бактерії розмножуються досить швидко і часто виникають харчові отруєння чи кишкові інфекції, пов’язані із вживанням продуктів харчування та питної води.
За словами фахівців, чинники зараження при кишкових інфекціях найрізноманітніші: це «брудні руки», недостатньо промиті овочі, зелень, фрукти, ягоди, молочна продукція, що купується населенням на ринках, у т.ч. стихійних, у приватних осіб, зберігається без належних температурних умов та вживається без необхідної термічної обробки. При сальмонельозі провідними факторами передачі є сирі або недостатньо термічно оброблені яйця, м’ясо птиці, приготовлене з порушенням гігієнічних вимог.
При кишкових інфекціях інкубаційний період (від моменту зараження до появи перших симптомів) може складати від кількох годин (при токсикоінфекціях) до 7 діб, а в середньому 3-4 доби. Джерелом таких інфекцій є хвора людина. Небезпеку становлять особи з легким перебігом захворювання, а особливо ті, хто по роду своєї діяльності зайнятий в сфері обслуговування населення.
У травні через сильні дощі та зливи в окремих населених пунктах району сталося підтоплення житлових будинків, прибудинкових територій, шахтних колодязів, надвірних туалетів і виникла загрозлива епідемічна ситуація щодо поширення гострих кишкових інфекцій (дизентерії, вірусного гепатиту А ), харчових отруєнь, лептоспірозу тощо.
За даними закладів охорони здоров’я в останній місяць зросла кількість хворих на гострі гастроентероколіти (госпіталізовано 27 захворілих проти 10 – у квітні), зареєстровано 2 випадки дизентерії в с. Раковець, випадок сальмонельозу в с. Старуня, 3 сімейні осередки в с.с. Росільна, Підгір’я, Старі Богородчани. Найбільше захворілих в с.Ст.Богородчани (7 жителів).
При епідрозслідуванні випадків інфекційних захворювань встановлено, що в більшості криниць вода візуально не придатна до вживання, тому могла стати фактором передачі кишкових інфекцій. На жаль, в даний час населення недостатньо забезпечене водою гарантованої якості як для споживання, так і для інших побутових цілей (особиста гігієна, миття посуду тощо).
В цей період важливо не допустити епідускладнень на об’єктах підвищеного епідризику (лікувально-профілактичні заклади, навчально-виховні заклади, об’єкти громадського харчування, харчової промисловості, торгівлі), а також серед населення.
Профілактика кишкових інфекцій полягає в щоденному дотриманні елементарних гігієнічних правил та навиків: миття рук з милом після перебування на вулиці та відвідування туалету. Овочі, фрукти, зелень та ягоди потрібно ретельно мити перед споживанням.
Фахівці наголошують, потрібно використовувати при цьому воду питної якості. М‘ясо та риба повинні бути достатньо термічно оброблені, швидкопсуючі продукти повинні зберігатися в холодильнику.